Kategorier:
Lister/dører/vinduer : Klassisk Hvit
Hei! Jeg har låst meg helt fast på fargefronten. Vi har en tv-stue (eget rom) og en vegg i stuen (ved siden av tv-stuen) som vi får et år siden malte mørk. Vi ønsket da helt ren, mørk farge, og endte med Aske (eksteriørfarge). Tv og høyttalere forsvant fint til den mørke fargen, og det er bra siden tv er 65". Vi var også fornøyd med fargen i seg selv, men jeg sliter med at den ikke passer så godt til diverse farger. Den er fin til tre, hvit og beige, men passer dårlig til røde og gule fargetoner. Nå ønsker jeg å male om igjen. TV-stuen: Vi ønsker i utgangspunktet en mørk stemning. Men - har sett på Vallentuna-sofaen til IKEA, og lurer på å kjøpe den i mørk grå, så veggen bør passe den. Har også et persisk teppe i dype rødtoner som hadde vært gøy å få tatt i bruk, men ikke et must. Veggen utenfor, en vegg som sees fra stue: Kunne nok ønske å male denne også om igjen, i en mindre "hard" farge. Vi har mye forskjellig interiør: Lys såpevasket eikespisestue, og møbler i flere detaljer (eik, hvit, gamle mørkebrune), har bilder i alt fra eikerammer, svarte rammer og gamle malerier i gullramme. Hjelp?! Jeg har også vært inne på tanken i å male en vegg i spisestuen - denne sees ved siden av/bak veggen som allerede er malt i Aske (se bilder). Kunne man fått en farge som matchet her? Jeg har vært inne på Sober, Washed linen, Green Marble (tv-stue), men klarer ikke lande på noe. Ønsker noe som er lett å "fullføre" med interiør. Tips?
Hei Marianne
Ral 7016 Anthrazitgrau (dine vinduer?) er litt kjølig i tonen så skal jeg være helt ærlig synes jeg at LADY 10249 Sober blir litt "brun" men ingenting er feil når det gjelder farger er det bare smak og behag. Jeg er helt overbevist om at grønt blir nydelig kos deg og både LADY 8422 Green Marble men også LADY 8304 Timian blir lekkert. Jeg ville også vurdert en litt grønnere mer flaskegrønn tone som heter LADY 6249 Slidre S7010-B90G den finner du ikke i noen av våre nyeste fargekart, men du kan se prøver på den i den store ncs fargeviften hos din lokale Jotun forhandler. Jeg anbefaler en prøveboks eller to. Skal du tenke i helt andre baner kan vegger i LADY 2995 Dusty Red også bli lekkert til den grå sofaen og persiske tepper eller hva med en dempet blå som LADY 4212 Norwegian Presence.
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt eller LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig farge-gjengivelse ved bruk av Jotun-produkter. Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler.
Lykke til. :-)
Tusen takk for tips! Jeg skal sjekke opp fargene du nevner, og har denne gangen tenkt å prøvemale før jeg tar det endelige valget ;) Vinduene er RAL7016 ja, oppleves ganske lik til Aske egentlig. Synes de er veldig fine i kontrast til fargen på gulv og spisestue. Interiøret vårt ellers føler jeg hadde hatt godt av mer varme/lunhet på veggene da jeg tenker at vinduene og interiørdetaljer (lamper og bilderammer) er nok kontrast. Du har absolutt et poeng at Sober blir dyttet mot mer brunt enn grått i kombinasjon med vinduene. Kanskje jeg tør å være modig i kjellerstuen mtp grønt eller rødt som du foreslår :) Men lurer på å kombinere litt varmere greigetoner i stuen/gangen(/kjøkkenvegg?). Ser på farger i ett av fargekartene deres: Kalk, Hvit Lin, Kalkgrå, Diskret, Washed Linen, Sommersne? Det er jo så uendelig mange nydelige farger, så spørs om jeg klarer å bestemme meg for noe.. Jeg er redd for å angre, og savne det hvite, rene preget, og så synes jeg det er vanskelig å velge hvilke vegg(er) jeg eventuelt skal male. Jeg liker kontrastveggen i gangen(som du ser på ett av bildene), men mulig jeg synes den er for hard. Selvfølgelig maler jeg i Pure Colour der jeg kan :D Men kanskje velge Wonderwall dersom jeg skal male kjøkkenet.
Hvis du er redd for å savne de hvite veggene så mal veggene med farger først, da ser du enklere om du ønsker lunere toner på resten av veggene. LADY 1928 Sommersne er en av mine favoritter den er fin til det meste av farger ikke for mørk og litt lunere enn helt hvitt. :-)
Hei igjen! Jeg har nå Sommersne, Kalk og Kalkgrå som mest sannsynlige for stue og kjøkken. Mulig jeg drister meg til Diskret eller Form i gang-/trappeområdet. Men i tv-stuen. Om jeg ikke velger Timian, (som var en nydelig farge, men jeg vet ikke om jeg klarer å matche den til mørkegrå sofa og div), hva med Senses? Er denne veldig for rosa? Og vil den fungere i kombinasjon med de øvrige fargevalgene? Et siste spørsmål. Vi har et stort trapperom - som er synlig fra stue. Tips til hvordan denne kan males? Samme farge, eller med kontrastvegg - isf hvilken vegg? Lurte på om den veggen som nå er Aske skal males sammen med inni "kroken" med dørene, for å få en helhet (er litt lei av fondvegg). Da kunne kanskje en vegg i trappen fulgt i samme farge?
Ut fra disse bildene klarer jeg ikke å se hvor den grå stuen er i forhold til trapperommet men velger du å fortsette fargen fra "kroken" runt og ned i trappen får du jo fondvegg i trappen ? :2024 er fin til de greige tonen og ikke for rosa i mine øyne :-)
Tusen takk for svar, det begynner å løsne i fargeflokene ;) Tv-stuen er inn den døren på den grå fondveggen. Jeg sitter i sofaen i hverdagsstuen og tar bilde på det bildet du ser grå fondvegg OG kjøkken. Ja.. sant som du sier at det da blir en fondvegg i trapp om jeg fortsetter rundt sånn. Har du tips for hvordan man maler et trapperom? Kanskje jeg skal holde "kroken" og den veggen som nå er Aske i én farge, og så resten av kjøkken/stue (og trapperom?) i en annen litt lysere? Vil Kalkgrå passe til Sommersne? Så skal jeg iaf hente fargeprøve på 2024 til tv-stuen :)
Hei Marianne
Veggen som i dag er malt grå ville jeg malt i en og samme farge rund hele også på kjøkkenet da blir den mer som en rom-deler og ikke fondvegg. Jeg personlig holder fortsatt en knapp på grønt hos deg sammen med dine detaljer i terracotta og ikke mist dine møbler. :-) Resten av veggene ville jeg malt i en og samme farge (gjerne LADY 10342 Kalkgrå ) også trapperommet. Vi ser en klar trend mot alle vegger i samme farge.