Kategorier:
Lister/dører/vinduer :
Tilstøtende rom :
Møbler/kjøkkenfronter etc. :
Tak :
Hei Prosjekt gamlahuset:) Vegger, tak og golv skal målast i eit soverom som er tilknytta eit mindre soverom. I det lille rommet (det rosa på biletet) skal veggene vera blå (butinox sin farge: jeans) og golvet koksgrå (trestjerner sin golvfarge). Taket er kjøpt inn, ferdigmåla panel (bomull?). Du ser det er skråtak som går ganske langt ned på veggen. Ungane har fått velgje fargar sjølv, så dei er bestemt:) Det store soverommet (det gule) vil eg gjerne skal vera lyst. Eg har valgt letthet som listfarge i resten av huset etter råd frå dykk, for der er det ein del som er måla tidlegare og det ser ut til å vera svært kvitt, så eg var redd bomull eller eggehvit ville verta for gult. Problemet her er at me ikkje tenkte på at den ferdigmåla panelen sikkert var i fargen bomull før etter den var innkjøpt. Kan eg ha letthet på listene rundt åpningen mellom romma og rundt vindauget inne i det lille rommet og det store, samt i taket på det store rommet eller vil taket i det lille rommet fremstå som veldig gult då? Bør eg velgja bomull istadenfor? Hadde og satt pris på forslag til farge til veggen og golvet i det store rommet. Eg likar fargar som sans og sjel, men det treng ikkje vera akkurat dei. Kanskje eg kan ha same farge på veggen som i taket, så slepp eg maskere så mykje? Eller blir det kjedeleg/veldig kvitt med bomull/letthet på veggen? Vil gjerne ha det lyst på veggen, men toler eit litt mørkare golv (men ikkje så mørkt som ungane sitt). Eg går rundt meg sjølv og vert ikkje klok på det. Når eg endeleg har bestemt meg, ombestemmer eg meg att og slik går no dagan:D På førehand tusen takk for hjelp:)
Hei Laila
Det er jo en delvis åpen løsning mellom disse rommene så jeg må nok si at jeg ville valgt samme farge på gulvene i de to rommene, men selvfølgelig smak og behag. :-) Jeg får 0 treff på fargen Kokosgrå har du farge id nr eller NCS kode ? Dette er viktig info med tanke på den lyse veggfargen i ditt rom. Letthet er hvitere enn Bomull, jeg ville nok valgt Bomull på alle detaljer slik at takene ikke blir gule, men igjen smak og behag. Vi snakkes. :-)
Takk for svar:) Den heiter Koksgrå, ikkje kokosgrå:D Hjå Trestjerner heiter den: 5737 Koksgrå. Eg er einig i at det helst burde vore same golvfarge i begge romma, men eg tykkjer den er så mørk. Eg og ungane vart ikkje einige der.. Då brukar eg bomull til taket i det store rommet og på listene i begge romma, den er grei. Kva gjer eg så med veggen og golvet tru?
Hei Laila ser at det har sneket seg inn en skrivefeil, Kokosgrå har ingen hørt om. :-) Med Id nr fant jeg NCS koden og den er S6500-N enig i at den er litt mørk, men råtøft spør du meg. Du bør male det første gulvet å så vurdere, jeg hadde nok fortsatt gått for samme gulv og heller en lys tone på vegg hos deg. Hva med 0552 Tudor den er lun og lekker til blått og står som en varm kontrast til de mørke litt kjølige gulvene. :-) De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt (glans 01/02) eller LADY Balance matt (glans 05). LADY Pure Color er den matteste, mens LADY Balance er den luktsvake. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør. For de som liker rustikke kalkvegger (”betong” aktig utseende), finnes LADY Minerals kalkmaling i enkelte utvalgte farger. (se eget fargekart) . Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og vaskbar, velger man LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre / gang. Alle disse er til slettvegg/tapet.
Jotun Sens er vår helsemaling, den er utviklet for allergikere og astmatikere og godkjent av NAAF. (Sens kan ikke blandes i det helt mørkeste fargene.) Sens kan du bruke både på panel og slettvegg.
Detaljer i treverk som panel, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter.
Vi ønsker deg lykke til. :-)
Hei igjen :) Tudor er fin, men i artikkelen deres om greige-farger står det at den helst ikkje bør kombinerast med bomull. Eg trur kanskje eg landar på Sans, eg. Men har du forslag til ein lys farge som matcher den, som eg kan ha på golvet? I vindfanget heng det nokre gamle skåp som eg vil måle i forskjellige fargar, eg har valgt Skilpadde, potpourri og smørblomst (Fargerike sine fargar, trur eg), samt ein tapet på eine skåpdøra som har alle desse fargene i seg. Det skal vera eit lyst, triveleg og leikent rom, bør eg gå for ein heilt kvit farge på veggen der? Kanskje ha Letthet på både vegger, tak og lister? Interiøret elles vil vera gamle eplekassar, korger og eit gammalt bord, nesten drivved-farga. Takk igjen :)
Hei Laila
Du har helt rett i det du sier om Tudor og Bomull jeg må innrømme at jeg helt hadde glemt vår dialog om Bomull eller Letthet da det ligger ganske langt tilbake. :-) Jeg valgte Tudor med tanke på de blå veggene og de grå gulvene som allerede er valgt. Vi har ikke koder på eller prøver av fargene til Fargerike så med så mange av deres farger vil jeg råde deg til å kontakte Fargerike å få hjelp av dem for å finne farger som matcher. Vi ønsker deg lykke til. :-)