Håvard Engesæter

Kategorier:

Hei. Vi ønsker å skifte farge på huset, men er usikker på fargevalget. Vi tenker å male i en gråfarge og har bla sett på grå skifer, front og labrador... Huset er i dag brunsvart med hvit mur (001 hvit jotun premium mur) vinduer og skodder må males på nytt. På taket har vi glasserte takstein med en rød-brun farge. Takkisten er ca en halv meter. Denne skal også males. Over inngangspartiet har vi et overbygg med søyler av trestammer - der tak og søyler også er malt i brunsvart (oppleves litt mørkt). Kan dere hjelpe med en farge til huset som harmonerer med tak og mur? Samt forslag til hvitfarge på vinduer/skodder? Samt råd om hvilke farge en bør velge i taket på inngangsparti, søyler og kiste (hvit eller grå?)? Mvh Håvard

2016-05-24 22:15:29

Kommentar

Vil også nevne at begge nabohusene er hvite. Huset har stor naturtomt i forkant med en del trær og busker. Huset er avlangt ca 20 meter med mur på begge kortsidene. Inngangspartiet ligger på husets bakside i andre etasje ( mot veien) - denne veggen består av kledning. Framsiden er todelt med mur nederst og kledning øverst. Garasjen er av hvit mur med hvite dører og samme type tak. Vi har også bygget stakittgjerde rundt store deler av tomten. Hva skal dette males i?

24/05/2016 22:41:56

Fargerådgiver svarer:

Hei Håvard
Ikke så lett å se fargen på taket på disse bildene dessverre, men hvis det er den fargen jeg tror det er så er den helt nydelig sammen med en gråfarge som heter 1378 Kontur fordi den også har litt rødt i undertonen. Men altså litt mye motlys på bildene så ikke så lett å se fargen. Muren kan du selvfølgelig beholde i hvit, men Kontur er også nydelig sammen med 1898 Lingrå. Vinduer og skodder ville jeg malt med 1376 Frostrøyk. Taket ved inngangspartiet ville jeg også malt med Frostrøyk. Se på denne kombinasjonen så snakkes vi nærmere. :-)

Maler du huset med Jotun's beste utendørsmaling DRYGOLIN Ultimat får huset ditt en ekstremt god beskyttelse. Høy glans og UV block gjør at huset beholder et nymalt utseende i årevis. Jotun har også en vanntynnet maling Optimal som også har suveren farge og glansholdbarhet. Optimal er noe mattere enn Drygolin Ultimat for den som ønsker det. Med Optimal rekker du to strøk på en dag på steder hvor du må leie stillas eller lift. Begge er spesielt effektive mot svertesopp. Muren maler du med Jotun Premium Mur system, en maling som holder vannet ute, men som samtidig lar muren puste. Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter.  


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Hei, takk for raskt svar. Vi har nå sett litt på Kontur, men vi tror denne blir for lys.. Vi har i grunn litt landet på Front - hvis dere tror den kan passe til det rød/brune taket..? Har den noe rødt i seg eller vil den "krasje" med taket? Hvis ikke har du kanskje et alternativ? Og i så fall hvilke farge velger vi til vinduer, skodder, gjærde, søyler og tak til inngangsparti? Mvh Håvard

25/05/2016 21:25:31

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen :-)
1899 Front er en varm lekker grå med undertoner i gult. Ut i fra disse bildene blir det umulig å mene noe om fargen mot taket. Kunne du prøvd å ta et bilde med mindre motlys og hvor taket kommer bedre frem ? Det aller beste er hvis du tar en fargeprøve av  Front å legger den på taket og tar et bilde. Skjønner at det er mye å be om .....men opp i stigen må du jo når du skal male. Lov meg at du holder deg godt fast :-) Front er lekker å kombinere med 1001 Egghvit eller den litt gråere 1024 Tidløs. Ønsker du en hvit mur er 1402 Canvas fin ønsker du litt mer farge på muren så er 1500 Grafittgrå lekker. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Hei Da har jeg tatt noen nye bilder. Hvordan skal jeg få sendt de til deg. Er ikke mulig å laste opp flere på denne lenken

26/05/2016 12:00:34

Svar:

Hei Da har jeg tatt noen nye bilder. Hvordan skal jeg få sendt de til deg. Er ikke mulig å laste opp flere på denne lenken

26/05/2016 12:00:36

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen. Det kan se ut til at 1899 Front kan fungere her, men her må man male et oppstrøk for å være sikker. Legg den inntil steindetaljer etc. Kanskje er 1462 Grå Skifer en mulighet også? Ev kan dere kikke på en lunere, og da rødigere toner som 10249 Sober (interiørfarge). Men som sagt; prøvemal litt, så blir dere tryggere på retningen :-)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Hei igjen Vi har bestemt oss for grå skifer. Vi har prøvemalt litt og synes den fargen ser fin ut. Kortsidene, som er mur, er allerede malt med Jotun premium mur 01 hvit. Hva er din anbefaling når det gjelder skodder, vinduskarmer, tak ved inngangspartiet og stolper?

06/06/2016 21:19:25

Fargerådgiver svarer:

Hei Håvard
Ønsker du å sende meg flere bilder må du starte et nytt spørsmål. :-) 
Stolpene ville jeg malt i samme farge som veggen altså Grå Skifer. Vinduer og detaljer som skodder ville jeg mat i 1378 Kontur eller 1378 Frostrøyk hvis du ønsker mer markering av detaljene. Taket over inngangspartiet ville jeg malt i samme som detaljer. Døren ville jeg malt i en lekker rødtone som står godt til taket, men uten bedre bilder av taket eller en link med bilder av tilsvarende takstein kan jeg ikke si så mye om hvilken rødtone jeg ville valgt. :-) 



Maler du huset med Jotuns beste utendørsmaling, Drygolin Ultimat, får huset ditt en ekstremt god beskyttelse. Høy glans og UV block gjør at huset beholder et nymalt utseende i årevis. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp (de små svarte prikkene som ofte kommer på fasaden) og alger. Malingene har gode påføringsegenskaper, og inneholder de beste råvarene som holder ditt hus tørt  og flott i år etter år. Jotun har også en vanntynnet maling med suveren fargegjengivelse og noe mattere utseende for de som foretrekker det, den heter Jotun Optimal. Detaljer males med Drygolin Vindu og Dør eller Optimal Vindu og Dør. Dette er malinger som er tilpasset mindre detaljer som dører, rekkverk, vinduer, møbler osv. Muren maler du med Jotun Premium Mur system, en maling som holder vannet ute, men som samtidig lar muren puste. Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter. 

Ta en titt på våre SLIK GJØR DU filmer: http://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/video/index.aspx?q=Hvordan-male-ute 

Vi ønsker deg lykke til. :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun