Cecilie Elvejord

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : Klassisk hvit (alternativt bomull)

Hei! Vi holder på å pusse opp vår 2-roms 53m^2 leilighet og trenger noen fargeråd: listene skal fornyes og jeg håper å finne disse i klassisk hvit da jeg synes bomull blir litt for gul. Alle gulvene i leiligheten er slipt furugulv som vi tenker olje i hvitnyanse. Kjøkken Her har vi valgt grå fronter (fargekode 2502-B) og jeg tenker her å ha klassisk hvit på veggene. Soverom: På soverommet har vurderer vi Oslo på alle veggene, dette brytes opp av hvite garderobeskap - tror dere Oslo blir for mørkt om vi har det på alle veggene? Stue: Her ønsker vi å ha Balanse på én vegg. Vil denne passe med klassisk hvit på de andre veggene? Eller vil kontrasten bli for stor? Har dere evt en annen farge for de tre andre veggene å anbefale? Gjerne en som ikke ikke er så mye gult i. Gangen Gangen binder rommene sammen, så her tenker jeg ar det kan være lurt med en farge som binder de andre rommene sammen. Eller vil der her være en idé å bare fortsette med Klassisk hvit? Det jeg ønsker råd om: passer disse fargene sammen? Andre kombinasjoner som anbefales?

2016-06-13 14:18:37

Fargerådgiver svarer:

God morgen Cecilie :-) 
Spesielt ditt kjøkken i en kjølig grå med undertoner i blått bør kombineres med helt hvite detaljer i 9918 Klassisk Hvit eller den enda hvitere 7236 Chi. Det finnes flere leverandører som har Klassisk Hvit som standard men ofte må lister og detaljer males et strøk når det er satt opp fordi du trenger akryl i skjøter og sparkel på spikerhull så kanskje det ikke er å viktig hvilken farge du kjøper hvis du allikevel må male ? Det er også viktig å si at alle detaljer også dørblader, vinduer og tak da bør males helt hvite. Jeg elsker mørke soverom, så jeg frykter ikke at Oslo blir for mørk :-) Blir den litt mørk kan du også kikke på 5030 St. Pauls Blue. Balanse i stuen er lekker og kombiner den gjerne med 7163 Minty Breeze som da også kanskje kan få pryde vegger i gangen slik at grunntonen i stuen blir gjentatt i flere rom. Ønsker du en lysere og kjølig grunntone så se også på 8394 Hvit Poesi. 
Du kan også kikke på litt varmere gråblå toner  (Oslo har litt grønt i undertonen). Jeg tenker da på detaljer i 9918 Klassisk Hvit med 1928 Sommersne som lys grunntone sammen med 4618 Kveldshimmel, 4638 Byge og 4477 Deco Blue. Uansett hvilke av disse du velger så bør gråtoner med undertoner i blått gjerne mørkere varianter av ditt kjøkken (5343 Industriell Grå) trekkes inn på detaljer i de ande rommene for å få god fargeflyt. :-)  Velger du å beholde alle detaljer i Bomull bør vi bytte ut de lyse runntonene men da bør du kanskje også vurdere et lunere/varmere kjøkken ? Ta en titt så snakkes vi nærmere hvis du ønsker. :-) 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt (glans 01/02) eller LADY Balance matt (glans 05). LADY Pure Color er den matteste, mens LADY Balance er den luktsvake. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør. For de som liker rustikke kalkvegger (”betong” aktig utseende), finnes LADY Minerals kalkmaling i enkelte utvalgte farger. (se eget fargekart) . Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og vaskbar, velger man LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre / gang. Alle disse er til slettvegg / tapet. Slett tak og taklister maler du med LADY Tak 02, har du paneltak så er LADY Interior Finish eller LADY Supreme Finish et godt valg. :-) 

Jotun Sens er vår helsemaling, den er utviklet for allergikere og astmatikere og godkjent av NAAF. (Sens kan ikke blandes i det helt mørkeste fargene.) Sens kan du bruke både på panel og slettvegg.

Detaljer i treverk som panel, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter.  

Ta en titt på våre SLIK GJØR DU filmer hvis du ønsker råd og tips: http://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/video/index.aspx

Vi ønsker deg lykke til. :-)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun