Helga

Kategorier:

Hei! Jeg har stue og kjøkken i åpen løsning, og et åpent dørhull inn til nystue. Nystua er nylig renovert: vegger i blek sand, lister i bomull (med gul) og tak i bomull hvor mye av det gule er tatt ut. Leser en del nå i ettertid om at blek sand ikke går så godt til bomull, men det var det rådet jeg fikk i butikken. På stua og kjøkkenet har vi vegger i lys hamp (5852-butinox). Finner ikke ncs-koden på denne. Den er gråbeige, mest grå. Har også to vegger i hvitbeiset furu. Har to skap i blek sand på stua. Taket på stua er gulnet furupanel som jeg har tenkt å male i sommer. Har begynt med lys antikk omkring 4 store vindu oppe i møne, og hadde i utgangspunktet tenkt å fortsette med denne i hele taket. Liker at den ikke er for skarp hvit. Usikker på hvilken farge vi ellers har på lister på stua, men disse kan jeg uansett male. Taket er blitt satt på vent og jeg har begynt med kjøkkeninnredningen. Har mohair på underskap og skal nå velge en hvitfarge på overskap. Hvilken bør jeg velge? Listverk på kjøkken er i bomull, men disse kan jeg male. Tenker at overskapene bør matche/være i samme farge som taket inne på stuen (åpen løsning). Det jeg egentlig spør om er vel hvilken varm hvitfarge (som ikke er for skarp) jeg kan ha i tak og på overskap? Vil lys antikk fungere? Du trenger ikke tenke for mye på lys hamp. Fungerer ikke den når jeg er ferdig med kjøkkeninnredning og tak, maler jeg om veggene med lys hamp. Mye farger her altså, takker for hjelp

2016-06-17 21:25:34

Fargerådgiver svarer:

Hei Helga
5852 Lys Hamp har  ncs kode 1902-Y42R altså samme farge som 10182 Hvit Lin, denne blir nok lett litt lilla sammen med 1233 Mohair og 1016 Blek Sand. Hos deg har jo jeg lyst til å foreslå 1624 Letthet på alle hvite detaljer men hvis du føler at den bli litt hvit så se på 486 Silke men sjekk mot den egenproduserte hvittonen du har i taket. :-) De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt (glans 01/02) eller LADY Balance matt (glans 05). LADY Pure Color er den matteste, mens LADY Balance er den luktsvake. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør. For de som liker rustikke kalkvegger (”betong” aktig utseende), finnes LADY Minerals kalkmaling i enkelte utvalgte farger. (se eget fargekart) . Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og vaskbar, velger man LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre / gang. Alle disse er til slettvegg / tapet. Slett tak og taklister maler du med LADY Tak 02, har du paneltak så er LADY Interior Finish eller LADY Supreme Finish et godt valg. :-) 

Jotun Sens er vår helsemaling, den er utviklet for allergikere og astmatikere og godkjent av NAAF. (Sens kan ikke blandes i det helt mørkeste fargene.) Sens kan du bruke både på panel og slettvegg.

Detaljer i treverk som panel, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter.  

Ta en titt på våre SLIK GJØR DU filmer hvis du ønsker råd og tips: http://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/video/index.aspx

Vi ønsker deg lykke til. :-)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun