Kategorier:
Lister/dører/vinduer : S0502Y (fra flugger/ferdigmalt)
Hei, jeg har noen spørsmål angående blå/grå farger. Vi skal male to vegger i stua, som nå er malt i fargen "sement" (som passet bra før, men nå vil vi endre over til mer blått). Vegger og tak ellers er malt i S0500 (fra flugger). Dette var ferdigmalt når vi kjøpte leiligheten (ny, i 2013). Dessverre er jeg usikker på om fargekoden er helt korrekt, for vi kjøpte en liten boks med maling for å rette opp noen småfeil og småskader, men den malingen vi da fikk kjøpt (samme kode, samme type maling, kjøpt på flugger) var enda hvitere. Ikke mye, men nok til at det vises. Jeg mistenker at vegger og tak derfor er bittelitt gulere enn vi har fått beskjed om. Vedlagt er bilder av planløsningen, samt to bilder fra stuen. Kjøkkenet er adskilt fra stuen med en liten vegg, så kjøkkeninnredningen vises ikke fra stuen. Ellers er gulvet eikeparkett som er hvitbeiset, og vi har små, enkle gulvlister som er malt i S0502Y. Vi har ikke taklister. Rundt vinduene og dørene er det litt mer markerte lister, også malt i S0502Y (ferdig fra leverandør). De to veggene som skal males har kun gulvlister, ingen vindu eller dører. Vi har store vinduer på langsiden +kortsiden kjøkken, som er vendt øst/sør. Har derfor mye dagslys, men aldri direkte sol på de to veggene som skal males (langvegg stue + kortvegg som deler kjøkken/stue). Jeg har lyst til å male i en blågrå-tone, og liker veldig godt Fabrikk, Linblå og Duggblå. Er litt usikker på om vi bør ha så mye mørkere enn Fabrikk, da stuen ikke er SÅ stor. Samtidig har vi takhøyde på 3,20m, så stuen virker større enn den er! Jeg har også lekt med tanken på å male langveggen i Linblå og kortveggen i Fabrikk. Har dere tips om dette vil passe med vegger og listverk? Sofaen på stuen er mørk grå, og ellers er interiøret fargerikt med ulike farger til ulike årstider, fargerike bilder etc. (har også et HAY-teppe i multicolor som vi har hatt på stuen om vinteren). De hvite skapene er fra IKEA og er derfor en del gule i hvitfargen (men dette varierer jo også med IKEAS leverandører og produksjonstidspunkt). Skulle gjerne byttet ut noen av disse med "superfront"-dører etter hvert). Det store kartet som henger på veggen skal etter planen flyttes til et soverom/barnerom, og vi har en del bilder i hvite, sorte og trehvite rammer vi gjerne vil henge opp på stua. Vi er også veldig glade i fargen Morgendis, og har lyst til å male veggene i gangen med denne. her er vi redd for å velge en gråfarge som er for mørk, siden det ikke er noen vinduer i gangen. Det er derfor litt mørkere der, samt kun opplyst ved lamper (og dagslys via stuen og åpne soveromsdører).
Hei Marit :-)
Takk for bilder, det gjør jobben langt enklere. 5249 Linblå er helt nydelig og står fint til dine detaljer i S0502-Y som hos oss heter 1453 Bomull. 5081 Fabrikk vil vippe Bomull i gulere retning og er ikke helt super til S1002-Y som hos oss heter 1024 Tidløs (ditt kjøkken) Hva med 5030 St. Pauls Blue den er kjempe tøff sammen med Linblå, ganske mye mørkere enn du har som plan men jeg tror at ditt rom med den takhøyden tåler det: Jeg ser også på bildene at du har litt gule og blågrønne detaljer som er lekkert til 5030 St. Pauls Blue så kjøp en prøveboks. Det er jo bare maling, det går fort å rulle over hvis du blir lei. :-) Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt (glans 01/02) eller LADY Balance matt (glans 05). LADY Pure Color er den matteste, mens LADY Balance er den luktsvake. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør. For de som liker rustikke kalkvegger (”betong” aktig utseende), finnes LADY Minerals kalkmaling i enkelte utvalgte farger. (se eget fargekart) . Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og vaskbar, velger man LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre / gang. Alle disse er til slettvegg / tapet. Slett tak og taklister maler du med LADY Tak 02, har du paneltak så er LADY Interior Finish eller LADY Supreme Finish et godt valg. :-)
Jotun Sens er vår helsemaling, den er utviklet for allergikere og astmatikere og godkjent av NAAF. (Sens kan ikke blandes i det helt mørkeste fargene.) Sens kan du bruke både på panel og slettvegg.
Detaljer i treverk som panel, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter.
Ta en titt på våre SLIK GJØR DU filmer hvis du ønsker råd og tips: http://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/video/index.aspx
Vi ønsker deg lykke til og god sommer. :-)
Tusen takk for svar! Da skal jeg kjøpe en prøveboks av linblå og st.pauls blue! Den så superfin ut, så den kan absolutt være et alternativ. Og hvis de passer så godt i lag, kan det hende det blir en vegg av hver :) Hvis fabrikk får frem mer gult i bomull tror jeg vi dropper den. Vil dette også gjelde morgendis (som jo er litt i samme sjanger?), som vi vurderer i gangen? Der er det mange dører og lister så de kommer nok frem enda mer når vi får noe annet enn hvitt på veggene. Samtidig er det lite dagslys der... Vil gjerne ha en farge som får frem litt kontraster (mot de lyse listene og det hvite taket), men uten at den blir særlig mørk.
Hei Marit :-)
Du har helt rett, Morgendis blir dessverre blå/lilla sammen med Bomull. I gangen ville jeg valgt 1024 Tidløs som på kjøkkenfrontene eller den litt lunere 8470 Smooth White som også er lekker til blåfargene vi har snakkert om. :-) Lykke til og god sommer :-)