Mathis

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : Lady Supreme Finish 15 Klassisk hvit 9918/ S0500-N

Hei, jeg tenkte å male leiligheten med lys grå vegger, hvitt tak og hvite lister som en ser i mange prospekter på Finn i dag. https://m.finn.no/realestate/homes/ad.html?finnkode=86060027 https://m.finn.no/realestate/homes/ad.html?finnkode=82638042&fks=82638042 Ble anbefalt Jotun Morgendis 9915 S1500-N sammen med Lady Perfection helmatt tak hvit-base og Lady Supreme Finish 15 Klassisk hvit 9918/ S0500-N på listverk. Har malt opp to soverom og synes begge har et blå lilla skjær og har i ettertid funnet ut at dette ofte kan forekomme ut fra lys og farge på gulv og møbler. Har ingen møbler i rommet enda, gulvet er lett hvitpigmentert eikeparkett, ikke ulikt gulvene i de to prospektene fra Finn. Det skal inn to hvite garderobeskap fra IKEA samt jeg har ikke malt ferdig listverk rundt dører og vindu. Lyset i rommet er fra en eldre taklampe med sparepære, ikke LED. Når en bruker arbeidslampa som lys i rommet så fremstår den som mer grå, ergo har lyset mye å si. En merker det godt på malerbakken som har tørket Morgendis. I et annet rom ser den lys grå ut, når en tar den med inn på rommet som er malt så endrer den karakter til blålig. Så, hva gjør en med dette? Vil dette til en viss grad kunne reddes ved å skifte lampe til bedre lys, male ferdig alle lister/vinduer med Lady Supreme Klassisk hvit samt at to hvite garderobeskap (IKEA PAX Tyssedal hvit) vil klare å endre fargeoppfatningen i rommet? Eller må en starte på nytt og male igjen, mener nå å ha lest meg til at feks fargen 10342 Kalkgrå eller 1269 Demring vil fremstå som mer ren gråfarge uavhengig av lyset i rommet og passer til de hvitfargene jeg allerede har brukt? http://lady.inspirasjonsblogg.jotun.no/shades-of-grey/ Takknemlig for tips slik at en kommer i mål med malingen med et resultat en er fornøyd med.

2016-11-21 13:50:36

Kommentar

Oppdatering: Jeg har malt noen prøver med 9904/S1000-N Skumring, 10341/1603-Y31R Kalk, 1269/2502-Y17R Demring 1973/S2502-Y Antikkgrå, 9930/S3000-N Tåkedis Skumring ble veldig lyst og lite aktuelt ift hvitt tak og hvite lister, Kalk for beige, Demring og Antikkgrå er relativt like og kan gå, men kan blir det litt for mørkt? Tåkedis er også fin, men enda mørkere og gråere. Leiligheten er ikke gjennomgående og derfor litt begrenset med lys, slik at jeg er redd for å male rommene for mørke. Men om ingen av disse fargene passer så er jeg litt usikker på om en bør skifte fargevalg helt og gå bort fra grå/hvitt og over til noe mer hvitt over det hele?! Kan sende bilder av prøvene om det er interessant.

22/11/2016 11:55:03

Fargerådgiver svarer:

Hei Mathias 
Som du selv har opplevd blir de nøytrale grå lett kjølig mot blå/lilla. Riktig lys kan hjelpe, men uansett hvordan man vrenger og vrir på det så blir de kjølig synes jeg. På bilde du har lagt ved tror jeg at de har malt med en av de greige som 10341 Kalk. Kalk har du testet og den ble for beige, men hva med 0553 Ascott ? Ascott er varm men gråere enn Kalk og litt lysere enn Demring. Jeg har den selv og elsker tonen i den, en klar favoritt hos meg og jeg tror den blir lekker hos deg :-)  1269 Demring er lekker men om den blir for mørk eller ikke kan bare du svare på. 
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt eller LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør. 

Vi ønsker deg lykke til :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun