Kategorier:
Lister/dører/vinduer : Usikker
Hei! Vi har kjøpt nytt hus, og vil endre "stil" i huset og male det meste før vi flytter inn. Vi skal male vegger, lister, tak og dører i alle rom uten stova. Den er luta og vil aldri bli den samme om vi maler den, derfor bur vi oss litt inn først. Vil ha eit litt meir moderne hus, samtidig som det skal være litt lunt og heimekoselig. Har tenkt å bruke Letthet som kvitfargen i huset, kva tenker du om det? - Har også sett på fargen Minty Breeze på rommet som er lyst med skråtak, dette skal være barnerommet. Kva tenker du om taket her? - Også skal vi "voksne" ha det andre rommet med skråtak, og vil helst ha ein litt lun mørkere blå eller grønn farge (har sett på fagene Kveldshimmel og Balanse)- og kanskje ikkje kvitt tak? Eler bør det være kvitt siden det er skråtak? _ Det er tre store ganger som eg tenker skal ha samme farge. Ein lys lun gråfarge. Har sett på Hvit Lin og Frostrøyk. Her er tak lutet i ein kvit farge, men bør vell malest for å få ein fin helhet? - Trapp i gangen. Kva tenker du? Beise stegene og male resten i Letthet? - Kjøkken. Vil male alt her. Helst ein varmgrå på kjøkkenfrontene? Kunne matte vegger vere fint på veggene? Og kva farge? - Har også eit soverom nr tre med brystpanel. Fargetips? Dette er egentlig det største soverommet. Som du ser treng eg mange råd - håper du forstår det eg prøver å forklare over.
Fleire bilder
Hei Ingvild,
gratulerer med nytt hus, så spennende :)
Jeg synes de luta takene er skikkelig lekre, og de gir ett hjemmekoselig preg! Dessuten er gran og furu på full fart inn i trendbilde igjen :)
Jeg ville beholdt de takene som er hvittet som de er. Jeg synes det myker opp, og gir en herlig lunhet. Men ut i fra bildene er det vanskelig for meg å se om de er jevne og pene i fargen, dette bør du selv vurdere. Ønsker du å male dem, maler du i LADY 1624 Letthet. Ett godt valg av hvittone. En svakt gulaktig tone som er hvitere enn 1001 Egghvit og 1453 Bomull. Lett og luftig, - med et ørlite slør av lunhet i seg. Denne hvittonen er mykere og "snillerer" enn LADY 9918 Klassisk Hvit, og ett perfekt valg når du skal kombinerer den med lutet furu og gyldne tresorter, synes jeg.
Trappen ser ut som en lakket furutrapp. Dersom du skal beise trinnene må du slipe den gamle lakken. Men Jotun har ikke produkter til gulvbeis så her må du søke råd hos din lokale fargehandler. se http://scanox.no/.
Jeg ser for meg en grønntone på kjøkkenveggene. Ta en titt på LADY 8252 Green Harmony. Green Harmony er den perfekte naturlige grønntonen for deg som liker innslag av natur, varme tresorter og lune toner. Lekker til lune grå, beige. og greige farger.
Til barnerommet vil jeg vurdert LADY 8478 Pale Green, og hva med LADY 5249 Linblå eller LADY 5030 ST. Pauls Blue til foreldrerommet? (den fargen du ikke velger av disse kan du jo bruke på det tredje soverommet..?)
Gangen foreslår jeg malt med LADY 10679 Washed Linen. En lekker og lun greige farge som står godt til fargene ellers, og vil binde denne paletten sammen på en god måte.
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt (glans 01/02) eller LADY Balance matt (glans 05). LADY Pure Color er den matteste, mens LADY Balance er den luktsvake. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør. Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og vaskbar, velger man LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre / gang. Alle disse er til slettvegg / tapet. Slett tak og taklister maler du med vår helt nye LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du paneltak så er LADY Interior Finish eller LADY Supreme Finish et godt valg. :-)
Detaljer i treverk som panel, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter. Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.
Ta en titt på våre SLIK GJØR DU filmer hvis du ønsker råd og tips: http://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/video/index.aspx
Vi ønsker deg lykke til. :-)
Takk for svar! Kva tenker du om St Pauls Blue på vegger og Minty Breez på skråtak og tak på soverom? Eller blir det litt mykje? Kva passer best på lister då? Og vi tenker å male kjøkkenfronter, tips til farge? Vil ha ein mellomgrå farge. Har du evt. ein litt lun blå eller grå farge som passer på vegg kjøkken? Igjen - takk :)
Hei igjen Ingvild
LADY 5030 ST. Pauls Blue og LADY 7163 Minty Breeze er lekre sammen så du får tommel opp fra meg. :-) På kjøkkenet ville jeg valgt LADY 1462 Grå Skifer eller LADY 1434 Elegant på kjøkkenfronter. Elegant er ikke mellom-grå men den er bare superlekker på kjøkkenfronter og husk at alle farger virker lysere på store flater. På kjøkkenveggen ville jeg valgt LADY 5249 Linblå den er superlekker sammen med LADY 5030 ST. Pauls Blue og LADY 7163 Minty Breeze og det er jo fint at fargene harmonerer selv om det ikke er samme rom. Kjøkkenfronter maler du med LADY Supreme Finish i ønsket glans og husk å grunne med Jotun Heftgrunning Universal. ta gjerne en titt på denne filmen før du starter. :-)
http://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/video/how-to-paint-kitchen.aspx
Vi ønsker deg lykke til og god helg når den kommer :-)
Vil helst ha ein litt lysere farge enn washed line i gangen - siden det litt lite lys i gangene. Kva tenker du passer best? Smooth white eller lys antikkgrå? Har lagt min elsk på fargene kveldshimmel og pilasterblå? Men de passer kanskje ikkje inn i det gyllene? Har også lyst å ha ein litt "mørkere" farge enn Letthet i taket på soverommet, tenkte kanskje den fargen gangene får tilslutt? Takk!!!
Hei igjen,
Dersom du ønsker en lysere farge enn LADY 10679 Washed Linen kan jeg foreslå at du vurderer LADY 1376 Frostrøyk. Denne fargen passet godt inn i denne paletten. Dette er en lun og lys grålig tone, - perfekt for den som ønsker seg en varm helt lys farge på veggen. Den rødlige undertonen skaper varmen, mens det grålige preget gjør den dempet i uttrykket.
-Lykke til :)