Kategorier:
Lister/dører/vinduer : Trefarget umalet bare lysnet
Jeg skal male stuen i blå farge og tenkte på halvveis eller kveldshimmel. Men det er umalet men lysnet trepanel i tak og på lister hva passer best av blåfarger? Skal også male kjøkken og gang i lysere blå, her er det også trepanel i tak og trelister. Stue og kjøkken er tilstøtende rom .
Hei Monica :)
Uten bilder er den vanskelig å gi faglig gode råd, noe vi ønsker for hver enkelt. Velger du LADY 4618 Kveldshimmel i stuen kan jeg foreslå Jotun 4017 Pilasterblå i kjøkken og gang.
Men ta også en titt på kombinasjonen LADY 5030 ST. Pauls Blue og LADY 5249 Linblå. To virkelig lekre blåtoner , begge med ett hint av grønt - noe som gir dem et særpreg og gjør dem virkelig spennende. Men om det er de varme blåtonene, eller de kjølige blå som passer best til interiøret hjemme hos deg må du selv vurdere ved å innhente fargelameller. Dette blir umulig å mene noe om uten bilder :)
Detaljer i treverk som panel, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter. Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.
Lykke til :)
Tusen takk for svar og gode tips :) Blir kveldshimmel på stuen og linblå på kjøkken og gang :) Det tror jeg blir fint :) Vennligst hilsen Monica :)
Hei Monica
Jeg må få si at jeg mente LADY 4618 Kveldshimmel sammen med Jotun 4017 Pilasterblå eller LADY 5249 Linblå sammen med LADY 5030 ST. Pauls Blue. Linblå kan bli litt "grønn" sammen med LADY 4618 Kveldshimmel som er "rødlig" men selvfølgelig smak og behag her altså :-) Vi ønsker deg en deilig helg og lykke til :-)
Ja, jeg så det på første svaret :) Men jeg hadde desverre akkurat kjøpt malingen like før svaret kom, hun i butikken mente at de gikk sammen og da tok jeg en sjanse der. Men så kom svaret fra deg :) Jeg maler stuen først, også prøver litt på kjøkkenet og viss det blir feil så kjøper jeg bare pilaster blå :) Neste gang så skal jeg huske å spørre litt tidligere før jeg handler, kjekt å få råd fra de som har erfaring med farger :) Takk for svar :)
Hei Monica :)
Uff da...ja, jeg var litt redd du allerede hadde handlet. Men ikke fortvil! Fargene kan absolutt fungere sammen altså, men det du kan oppleve er at motsetningene fremheves. Altså vil LADY 5249 Linblå muligens vippe i grønn retning, mens LADY 4618 Kveldshimmel sine rød undertoner fremheves og den oppleves mer "lilla-aktig inntil". Men i og med de ikke skal brukes i samme rom, er det ikke sikkert det vil oppleves slik i det hele tatt. Dine gulvflater, ditt interiør og ikke minst belysningen er elementer med stor innvirkning på fargene.
Vi ønsker deg lykke til og en god male-helg :)
Det var godt å høre :) Det er som du sier at stue og kjøkken er to forskjellige rom, er bare en døråpning imellom. Så veggene vil ikke stå inntil hverandre :) Gleder meg til å male i morgen :) Tusen takk for hjelpen og god helg til deg også :)