Aud Tønnessen

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : NCS 0500-n

Hei, har dere noen gode råd om hvite vegger i leilighet? Vi skal male og har tenkt å ha det hvitt, male lister, dører vinduer og vinduskarmer i høyglanset hvitt (NCS 0500-n), og så vil vi ha vegger og tak i matt. Vi har tenkt på klassisk hvit (NCS 0500-n) på vegger i matt, evt letthet hvit i matt på vegger og i tak. Vi har en del farger på bilder og møbler. Og så har vi et gulv som slipes og blir med hvit pigment i lakk. Noen sier at klassisk hvit blir for hvit og hard og at vi bør velge noe med litt gult i, at det passer bedre til nordisk lys. Vi vurderer et kjøkken som er hvitt høyglanset i fargekoden NCS S0500-N og tenker derfor at gul brytning ikke passer. Men blir det alt for hardt hvitt, slik vi har tenkt?

2017-08-25 09:43:46

Fargerådgiver svarer:

Hei hei :)
Om hvittonen LADY 9918 Klassisk Hvit oppleves "hard" og kjølig hjemme hos deg kommer rett og slett an på belysningen, interiøret og ikke minst din oppfatning av dette sammen. Farger dreier seg jo i det store og det hele om hva man trives med. Det jeg kan si er at LADY 9918 Klassisk Hvit på listene vil være naturlig i og med kjøkkeninnredningen leveres i nettopp denne fargen. Så jeg vil foreslå at alle detaljer som du ønsker skal fremstå i en ren hvittone males nettopp i denne hvittonen, LADY 9918 Klassisk Hvit. Detaljer males med LADY Supreme Finish i ønsket glans, og taket males med LADY Perfection. Ønsker du at veggene skal få en svak brytning fra listene, med ett hint av gult kan du velge LADY 1624 Letthet, som du selv nevner.
Ønsker du en varm lys tone som bryter noe mer fra de hvite detaljene kan jeg foreslå LADY 1622 Refleksjon eller LADY 1928 Sommersne malt med LADY Pure Color for vakre supermatte vegger. 
Lykke til :)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun