Hedi

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : Klassisk hvit

Jeg er i ferd med å pusse opp en leilighet på fjellet Det er til en leilighet på fjellet. Vinduer kun på en kortvegg - se bilde. Kjøkkenet som skal settes inn har fargekode 5000-N. Det er panelvegger på alle rom unntatt bad. Tak og listverk skal males med klassisk hvit. Jeg vurderer Jotun 9915 morgendis eller Jotun 9911 nøytral på veggene. Evt kalkgrå?? Andre forslag? Jeg vil ikke ha fargen for lys og heller ikke for mørk med tanke på at det ikke er så godt med vinduer. Det er SVÆRT viktig at fargen er nøytal eller kald, ikke varm, blå eller grønn. Gulvet grå eik - se bilde. Sofa og stol i mørk grå - se bilde. Jeg er veldig glad i nyanser av grått. Jeg har to soverom jeg også vil male i en nøytral/kald gråfarge (gjerne litt ,ørkere en stue/kjøkken). I tillegg et bad hvor jeg skal male veggene utenfor dusjsonen - også i grått. Jeg vil gjerne ha forslag til en palett av gråfarger som henger sammen. på forhånd takk for hjelpen!

2017-08-28 21:32:29

Kommentar

...det fungerte visst ikke så godt på mobil samt masse skrivefeil. Beklager dette... Jeg sender herved bildene på nytt.

28/08/2017 21:34:43

Fargerådgiver svarer:

Hei 
LADY 9911 Nøytral og LADY 9915 Morgendis er i samme gråtone-skala som kjøkkenfrontene og er fine å kombinere med andre grå i samme skala som LADY 9930 Tåkedis, LADY 9924 LarvikittLADY 9913 Matrix, LADY 9910 Suave, LADY 9925 Bergknatt, JOTUN 9937 Aske, JOTUN 9920 Askesort og LADY 9938 Dempet Sort men ha i bakhode at disse lett blir kjølige og da spesielt de lyseste kan vipper mot blå/lilla i kjølig lys. Jeg ville vurdert å bytte ut de lyseste med LADY 1622 Refleksjon og LADY 1269 Demring + S5000-N (ditt kjøkken) sammen med mørkere grå som Aske, Askesort og Dempet Sort. Kan hende du også bør bytte ut Aske og Askesort med LADY 1434 Elegant spesielt med tanke på sofaen som ser litt varm ut i tonen på dette bildet. Grått er ikke så enkelt som man skulle tro, så du gjør lurt i å teste med prøver mot gulv og møbler i de aktuelle rommene. Panelvegger maler du med LADY Interior Finish eller LADY Supreme Finish Matt (05). Matt vegg er min favoritt spesielt på en hytte :-) Detaljer som dører, lister og vinduer maler du med LADY Supreme Finish Halvblank (40) i LADY 9918 Klassisk Hvit. Slett tak maler du med LADY Perfection
Lykke til :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei og takk for svar, Det er sant at grått er en av de vanskeligste fargene å "få riktig" eller optimal hva gjelder å matche hverandre. Jeg er forvirret av fargerådet deres... jeg tok utgangspunkt i gulvet da jeg startet prosessen med å finne veggfarge til stue/kjøkken. Det jeg helt klart så var at alle grå farger med varme i seg fungerte veldig dårlig mot den litt kjølige gråfargen på gulvet. Så kom kjøkken på plass - det i 5000-N som matcher fenomenalt med gulvet. Jeg bytter ut sofa med en som er mer grå - se vedlagt bilde. Vegger og listverk er fortsatt klassisk hvit. Benkeplate er hvit marmor. Mener dere fortsatt at de varme gråfargene dere anbefalte er de som passer best? Vil feks Fabrikk være en aktuell farge? Igjen tusen takk for uvurderlig hjelp. Med vennlig hilsen Heidi

29/08/2017 19:20:25

Fargerådgiver svarer:

Farger har kun med smak og behag å gjøre, jeg synes at de lyseste nøytrale grå LADY 9915 Morgendis og LADY 9911 Nøytral) lett blir kjølig mot blå/lilla men det er selvfølgelig ikke sikkert at de gjør det hos deg eller at du opplever det på den måte. Umulig å si noe sikkert ut fra kun bilder, dette må vurderes i det aktuelle rommet sammen med gulv og møbler.  LADY 1269 Demring har litt rødt i undertonen men den oppleves grå og ikke greige synes jeg så den er et alternativ hvis de nøytrale ikke fungere så godt :-) LADY 5081 Fabrikk blir blågrå sammen med S5000-N men blått er jo absolutt ikke feil :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun