Kategorier:
Lister/dører/vinduer : Bomull
Hei! Vi bygger hus og skal velge farger. Foreløpig er det kun gulv, trapp, kjøkken og fliser i yttergang (lys grå) som er bestemt. Har blitt anbefalt farge med kode 0802-Y som en basefarge på veggene, men føler at denne er litt for lys. Jeg liker veldig godt grå/gråblå/turkis/blått og lurer på om lys antikkgrå vil være fin? Vurderer en mørkere farge i høy vegg i trapperom, veggen er bak stige i ett av bildene. Grå skifer? I samme bildet ser dere stua rett fram, kjøkkenet er inn den åpne døra til venstre. I kjøkkenet vurderer vi en fondvegg. Kjøkkenet er østvendt og har et stort vindu/dør mot. Har blitt anbefalt elegant, men føler den er så gulbrun? Fargen sober er veldig fin til kjøkkenet, passer den til bomull? På ett av bildene ser dere utgangsdøra. Til venstre i bildet er det en vegg som skal brukes til garderobe (knagger etc). Har lyst å gjøre noe gøy med denne veggen uten at det blir rotete. Denne veggen, fondvegg i trapperom, farge i stue (bilde med store vindu) og kanskje fondvegg i kjøkkenet kommer til å være synlige fra yttergang. Hvis vi velger lys antikkgrå, blir det for mye å ha den «overalt»? Skumring er også fin, men den går vel ikke så godt til bomull? Har lyst å prøve meg på deco blå på vårt soverom, har hørt at den er fin. Har dere et tips til en fin blåfarge som passer til et gutterom? Har sett på blåis. Skal ikke være babyblå og ikke lilla. Rommet har vindu mot nord og øst. Hva med farge i taket? Maler anbefaler klassisk hvit siden vi ikke har taklister. Bør vi heller velge bomull? Det er for øvrig ulike takhøyder/vinkler i huset. Høyt under taket i stuene, flatt (2,85) + skrått på kjøkkenet. 2,85 i gang. Dette er ikke enkelt ;)
Hei hei,
Ja, til LADY 1453 Bomull på lister og detaljer er LADY 1391 Lys Antikkgrå en god grunntone. Ønsker du en lysere farge enn dette kan jeg foreslå LADY 1024 Tidløs eller LADY 1376 Frostrøyk. Og hva med å velge samme farge i taket? Det kan bli virkelig lekkert :) Ønsker du en hvittone i taket vil jeg råde deg til å velge LADY 1453 Bomull. Ved å velge en og samme hvittone på alle de hvite detaljene hindrer du at LADY 1453 Bomull oppleves gulaktig til JOTUN 9918 Klassisk Hvit. Du nevner LADY 9904 Skumring, men dette er en farge vi ikke anbefaler til LADY 1453 Bomull. Når disse blir satt inntil hverandre har LADY 9904 Skumring en tendens til å vippe blålig, mens LADY 1453 Bomull fremstår ekstra gul.
Har du bilder av møbler som skal være med på flyttelasset, eller link til møbler som skal kjøpes nytt, så kan vi på en bedre måte gi deg ett faglig godt råd angående videre fargevalg.
Hører fra deg :)
Hei! Takk for tilbakemelding. Har aldri kommet på å ha samme farge på vegg og i tak, men det høres jo veldig spennende ut! Vi har ikke så mye møbler nå, det meste må kjøpes. På alle soverom blir det nok hvite garderobeskap (pax fra IKEA). Sov 1: deco blue? Soverom 2: en blåfarge til 8-åring. Soverom 3: blåfarge til baby, gjerne en farge han kan vokse litt med. Kjøkken: har et spisebord i brunsvart som muligens havner her. Spisebordet kommer til å stå inntil evt fondvegg. Stue 1.etg: ser for meg en grå sofa, men er ikke kjøpt. Usikker om vi skal gå for en fondvegg her eller om vi skal ha hele stua i en annen farge. Her blir det muligens også spisebord i brunsvart. Har vel funnet ut at hvitt/mørkt er finest til gulvet, eik passer eks. ikke. (Kjøkken i lys alm er ok til) Stue 2.etg: her kommer det nok en sofa, men farge er usikker: grå/blå? + noen hyller, antakelig hvite/mørke pga. gulvet. Stue har mye/store vindu og det er åpent ut til gang. Skal hele stua ha en egen farge, er det naturlig at den er på 2/3 vegger eller på 3 vegger + gang. Gang: ser for meg knaggene «dots» på veggen. De kommer jo i mange farger, men liker godt de grå, blå og gule. Dark teal/deco blue i en av stuene? Tips mottas med takk!
Hei igjen AK :-)
Jeg opplever at LADY 4477 Deco Blue som har litt rødt i undertonen kan virke litt "lilla" spesielt sammen med LADY 5454 Dark Teal . Sammen med LADY 5454 Dark Teal som jeg tror blir lekker hos deg sammen med LADY 1391 Lys Antikkgrå og ditt kjøkken ville jeg valgt LADY 4744 Sophisticated Blue på deres soverom og hos guttene ville jeg valgt LADY 5044 Blåis og LADY 5200 Dusky Blue. En av dem kan gjerne også få vegg i LADY 6350 Soft Teal. På veggen i gangen med Dots i ulike farger tror jeg at LADY 6352 Evening Green blir lekkert. LADY 1391 Lys Antikkgrå ville jeg valgt som lys grunntone i alle rom som ikke skal males med en av disse fargene. På soverom kan det også være lekkert å velge veggfargen i taket. :-)
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør og karmer males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slett tak og taklister maler du med LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.
Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.
Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet.
Vi ønsker deg lykke til. :-)
Hei! Disse fargene likte jeg veldig godt! Da har jeg noen spørsmål til. 1. Har du forslag til en tøff farge til vaskerom/biinngang? Innredning i S1002Y og grått gulv, bilde er vedlagt. Når du går ut av rommet, går du rett på knaggeveggen i evening green. 2. Hva med stue i 2.etg? Ta dark teal også her for å ta igjen fargen fra 1.etg? Er høyt under taket og mye glass. Gjerne på flere vegger enn bare en? 3. Har et soverom med inngang fra stue i 2.etg. Dette er mitt hobbyrom og skal ha en skrivepult i brunsvart. Bruke en av fargene fra 1.etg? Eller en annen som passer til stuefargen? 4. På hovedbadet skal det være hvite veggplater. Jeg er ikke helt sikker, men tror de er «kritthvite». Dørlister+dør kommer nok dessverre til å se gule ut. Hva gjør vi med taket? Det er skyvedør mellom bad og gang (+ et soverom). Hvis vi ender opp med lys antikkgrå i alle tak, ha det også her? Bedre det enn bomull/klassisk hvit? Gulvet er det samme som på vaskerommet. 5. Tips til farge på et lekerom? Ligger ved siden av rom som skal være i blåis. 6. Jeg hadde jo tenkt å ha en fondvegg i trapperom, men det er kanskje like fint om alt er lys antikkgrå? Når du kommer til trappa, har du akkurat gått forbi knaggevegg. Går du forbi trappa, går du inn til stue/kjøkken i en retning og inn til soverom/bad i en retning. På toppen av trappa er stua. (+ mitt hobbyrom, lekerom og soverom i blåis) Bilde av trapperom er lagt ved. Evt. fondvegg kan være vindusvegg. 7. Maling: standard fra byggefirma er jottaproof 05 prima air til alle vegger, men vi kan oppgradere til prima color. Hva er forskjellen i forhold til flekkfjerning, hvor slitesterke de er? Dette var gøy 😊
Hei igjen, det er umulig å mene så mye om hvilke rom og hvilke vegger som bør få hvilke farger uten å fysisk være i rommene og uten å kjenne din møblerings-plane. Mitt beste råd er å jobbe men noen grunntoner og en fargepalett som med fordel kan gjentas i flere rom som LADY 1391 Lys Antikkgrå (og kanskje i tillegge LADY 1032 Grå Harmoni eller LADY 1877 Valmuefrø). Jeg anbefaler deg å velge LADY 1453 Bomull som hviteste tone på vegg hvis du har den på detaljer, hvitere vegger i f.eks LADY 9918 Klassisk Hvit vil vippe alt av detaljer svakt gult. I tillegg til LADY 1453 Bomull, LADY 1391 Lys Antikkgrå, LADY 5454 Dark Teal, LADY 6352 Evening Green, LADY 6350 Soft Teal, LADY 4744 Sophisticated Blue, LADY 5044 Blåis og LADY 5200 Dusky Blue kan du gjerne velge varme toner som LADY 20046 Savanna Sunset eller LADY 20047 Blushing Peach på arbeidsrommet :-) På vaskerommet ville jeg valgt vegger i LADY 6350 Soft Teal den står lekkert til grått gulv og vil gå fint ton i ton med veggen i gangen i LADY 6352 Evening Green. Når det gjelder info om våre proff produkter og ulike produkt egenskaper må du ta en prat med våre eksperter på Teknisk Service du treffer dem på chat.jotun@edialog24.no eller 33 45 75 30.
Vi ønsker deg lykke til med alle valg. :-)