Kategorier:
Vinduer : Ikke bestemt, ren hvit eller grå (RAL 2012 eller 2016?)
Grunnmur : Ikke bestemt
Hei. Vi skal bygge hus (nokså tradisjonelt hus med skråtak og kledning, men mye og store vinduer). Vi skal ta alle valg nå veldig snart, og er veldig i stuss på hva slags farge vi skal velge på vinduer og kledning. Vi har i utgangspunktet sett for oss en lys grå beis (røykgrå, skimmergrå, naturgrå el) og er veldig usikre på om vi bør velge hvite eller grå vinduer. Nabohuset som står veldig tett på (og som vi deler hage med, og som er vår familie) er gult med hvite vinduer, bygd på 40-tallet. De andre husene rundt har også hvite vinduer. I utgangspunktet ønsket vi ubehandlet kledning, men nå tenker vi å gå for beis som er litt mer safe. Hvilken farge er finest til lys grå beiset kledning? Og hvilken vindusfarge er safest mtp. å evt. bytte kledning senere? Hva passer best inn mellom andre hus med hvite vinduer og variasjon farge på kledning? Føler at grått er litt sånn trendfarge? Samtidig vet jeg jo at det passer til det meste. Dersom vi går for grå vi duer, hvilken ral-farge er mest anvendelig? Og har dere et forslag til kombinasjon? Vi trenger også fargeforslag til muren. Veldig takknemlig for svar!
Hei Hanne vi hjelper deg gjerne men jeg må få bilde av huset, omgivelsene og husene rundt for å kunne gjøre en vurdering. :-)
Hei, Her er bilder av huset og tomta. Huset skal stå ca. midt på bildet. Igjen - takk for råd!
Hei, Hanne takk for bilde og tegninger :-) 9075 Røykgrå i er lekkert med mørke vinduer og ral 7022 eller 9004 er mine favoritter, men du må selv vurdere om du vil trives med grått/sort på vinduer inne (hvis du ikke får levert to farget da? ) Naturgrå og Shimmergrå er terrassebeis farger ikke til kledning på vegg. Ønsker du helt hvite vinduer er ral 9016 tilnærmet lik LADY 9918 Klassisk Hvit. Du nevner ral 2016 den koden gir ingen treff hos meg, 2012 er orange. :-)
Takk for svar! Hvilken farge vil passe til grunnmuren? (Jeg mente RAL7016, ikke 2016 forresten!) Hvis du skulle gått for hvite vinduer, ville du valgt røykgrå da også?
Ral 7016 er også lekker til 9075 Røykgrå men den er ganske kjølig mot blågrå så det bør du ha i bakhode med tanke på farger inne :-) Røykgrå kan gjerne kombineres med hvite vinduer. Googler du Røykgrå finner du masse bilder :-) Jeg personlig synes at mørk mur er lekkert og ville valgt JOTUN 1500 Grafittgrå, ønsker du lys mur er JOTUN 1024 Tidløs fin. Muren maler du med JOTUN PREMIUM MUR Maling og veggene beiser du med TREBITT Oljebeis da trenger du ingen grunning. :-)
Hei igjen, Vi har plutselig begynt å lure litt på om vi skal gå for litt farger istedet! Har dere noen tips til farger som kan passe til huset, og ikke minst til omgivelsene (spesielt det gule nabohuset)?
For ordens skyld: tenker da på heldekkende maling, og ikke beis.
Stort smil og tommel opp for farger, se på JOTUN 2279 Dodenkoph, JOTUN 0734 Brunsvart, JOTUN 0676 Tjærebrun og JOTUN 0745 Grønn Umbra som du skjønner synes jeg at ditt hus kler en mørk farge og alle disse er lekre til gult synes jeg. :-)
Maler du huset med Jotuns beste utendørsmaling, DRYGOLIN Ultimat, får huset ditt en ekstremt god beskyttelse. Høy glans og UV block gjør at huset beholder et nymalt utseende i årevis. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp (de små svarte prikkene som ofte kommer på fasaden) og alger. Malingene har gode påføringsegenskaper, og inneholder de beste råvarene som holder ditt hus tørt og flott i år etter år. Jotun har også en vanntynnet maling med suveren fargegjengivelse og noe mattere utseende for de som foretrekker det, den heter OPTIMAL. Detaljer males DRYGOLIN Vindu- og Dørmaling eller OPTIMAL Vindu og Dør. Dette er malinger som er tilpasset mindre detaljer som dører, rekkverk, vinduer, møbler osv. Muren maler du med JOTUN PREMIUM MUR Maling, en maling som holder vannet ute, men som samtidig lar muren puste. Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter.
Ta gjerne en titt på våre SLIK GJØR DU filmer: http://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/bli-ekspert-paa-60-sekunder.aspx
Vi ønsker deg lykke til. :)
Takk for svar! Hva slags farge på vinduene vil passe best til disse fargene? Synes særlig den grønne ser fin ut!
Sammen med JOTUN 0745 Grønn Umbra er JOTUN 10416 Perlehvit, JOTUN 0731 Demihvit og JOTUN 1284 Svolvær lekre staffasje-farger :-) JOTUN 1376 Frostrøyk er en fin gråhvit til alle fargen jeg nevnte sist :-)
Hei igjen! Har du en grå (eller en annen farge for den saks skyld) RAL-farge å anbefale til Grønn Umbra?
Da er en deilig sommerferie over og vi er i full gang på bloggen. Det er en stund siden du la inn ditt spørsmål så du er trolig godt igang med dine prosjekter allerede ? Hvis ditt spørsmål fortsatt er aktuelt og du ønsker vår hjelp så gi oss en tilbakemelding. Har du bilder er det supert, da er det enklere å gjøre en faglig god vurdering. Vi ønsker deg en forsatt god sommer og hører gjerne fra deg igjen. 🙂