Therese

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : Dør og lister: eik. Vindu (listefritt): brunsort

Hei, Vi er i gang med å totalrenovere et hus i fra 70 tallet. Vi bevarer trepanel i alle tak, det vaskes med deres panelrens og lakkes med klar lakk. Stue + kjøkken blir malt i klassisk hvit. Dører i eik og vinduer i brunsort. Vi ønsker oss litt farger på soverommene og i kjellerstua. Vi har 3 soverom i en og samme etasje, hovedsoverom og 2 barnerom. Barnerommene kommer til å bli malt i soft skin med garderobeskap i senses. Men vi ønsker oss en grønnfarge som passer godt til disse fargene på hoved soverommet. Jeg oppdaget nylig northern mystic og synes denne var råflott. Hvordan går den sammen med soft skin og senses? Og viss dere skulle anbefalt noen alternative farger, hvilke ville det vært? Vi kunne mulig tenkt oss en grønnfarge som gikk litt mer imot oliven, men allikevel var markant grønn - har dere noen forslag her? 2 etasjer ned finner vi kjellerstua og gjesterommet. Det er en stor kjellerstue med mye lys. Også her er det panel i eik i tak og brunsorte vinduer. Dører i eik. Vi har tenkt på cashmere i kalkmaling på den lengste veggen som en kontrastvegg. Møblene er grå (kalde) og vi er på utkikk etter en varm farge som kan myke opp rommet og møblene litt. Resterende vegger i rommet blir i klassisk hvit. Har dere noen tips her? Ta gjerne med fargene på soverommene i betraktning. Ønsker den røde tråden gjennom hele huset. Sist har vi et gjesterom innenfor kjellerstua. Her har vi i utg punktet tenkt morgendis. Kan dere tenke dere andre gode alternativer her? Takker så for hjelpen på forhånd :)

2018-04-21 23:12:59

Fargerådgiver svarer:

Hei Therese  LADY 7613 Northern Mystic er helt nydelig sammen med  LADY 2024 Senses og  LADY 10580 Soft Skin så tommel opp fra meg :-)  LADY 10683 Cashmere er en deilig varm farge som er tøff til ulike gråtoner men hvordan den er til eike panelet blir det vanskelig å mene så mye om uten bilder, kanskje er en grønntone også lekkert ? Hva med  LADY 8252 Green Harmony eller  LADY 6352 Evening Green som en spennende kontrast til  LADY 7613 Northern Mystic :-) Uten bilder av rommene og dine møbler er det ikke så lett dessverre.  LADY 9915 Morgendis blir kjølig mot blå/lilla sammen med spesielt  LADY 10580 Soft Skin og  LADY 2024 Senses så i din palett ville jeg vurdert  LADY 1928 Sommersne til gjesterommet.  :-)  
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge
 LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør og karmer males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.


Det er viktig at fargene blir testet hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet.
Vi ønsker deg lykke til. :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, takker så mye for gode tilbakemeldinger og fargetips. Jeg har en ny problemstilling jeg håper du kan hjelpe meg med. Er ganske rådvill. Vi har akkurat begynt å male veggene i huset m klassisk hvit. Vi har mye panel i tak som er gulnet som vi skal behandle med deres panelrens og lakke med klarlakk, så iht til bildene under vil dette bli noe lysere og mindre gult. Problemstillingen er som følger; på langveggen over kjøkkenbenken i eik fremstår hvitfargen som lun og fin, men i kjøkkenkroken får jeg en kald litt blå/lilla følelse. Vi har kun malt kjøkkenet og vi har anledning til å endre hvitfarge da dører og lister blir i eik, og ytterligere innredning ikke er i klassisk hvit. Har du noen tips her? Min første tanke er å bytte til letthet? Og da kommer neste spørsmål - ville du malt både vegg og tak i letthet? Det skal sies at kjøkkenet er i bomull (eneste i huset som er i bomull), og alle stikkontakter ol blir i polarhvit = eggehvit. Vinduer i brunsort. Benkeplate i hvit. Etter å ha lest mange artikler på deres nettsider, ser jeg at dere anbefaler en varmere hvitfarge til feks terracottaflis. Vi har tenkt terracottaflis i gang. Legger v bilde. Så her vil nok også en annen hvitfarge enn klassisk hvit være å foretrekke slik jeg leser det? På hovedbadet har vi valgt kremfarget terrazzo, eik finer innredning med hvit benkeplate (nedfelt vask) og sorte detaljer på dusjbatteri og blandebatteri. Vindu også her i brunsort. Legger v bilde av flisene. Vi skal kun ha fliser på gulv og i dusj. Ville du her gått for letthet eller klassisk hvit. Samme på vegg og tak? Bad nr 2 er i hvit marmor, med eik finer innredning og hvit topp. Også ser sorte detaljer. Marmor flisene er kun på gulv og rundt ett fliselagt badekar. Legger v bilde av flisene. Igjen, ville du her gått for letthet eller klassisk hvit? Samme på vegg og tak? Sist... Vi har diskutert tidligere soft skin, senses og northern mystic. Disse er bestemt. Men i gangen utenfor kjellerstua har vi valgt grønne terrazzo fliser (legger v bilde). Og jeg kunne tenkt meg en grønn farge enten i kjellerstua eller på gjesterommet innenfor. Det blir panel i tak og ett litt lysere eikegulv både i kjellerstua og gjesterommet. Brunsorte vinduer. Du nevnte green harmony og evening green, begge er farger jeg liker veldig godt. Jeg vurderer kalkmaling på en langvegg i kjellerstua og resterende vegger i hvit. Passer disse grønntonene til flisene og evt letthet (om vi ender opp m å male om)? Hva tenker du om washed linen på gjestesoverommet? Synes den er så nydelig. Evt bytte om å ha hele kjellerstua i washed linen og gjesterommet i en grønn tone? Nå ble det veldig mange spørsmål - jeg håper du rekker å svare meg ganske snart, så vi kan fortsette malingen! :) Takker så mye for hjelpen på forhånd. :) Therese

25/04/2018 22:29:25

Kommentar

Legger v resterende bilder av flis.

25/04/2018 22:37:34

Fargerådgiver svarer:

 LADY 9918 Klassisk Hvit blir fort kjølig og  LADY 1624 Letthet er et godt alternativ, se også på  LADY 1928 Sommersne eller hvorfor ikke velge  LADY 10679 Washed Linen på kjøkkenet den er lekker til  LADY 1453 Bomull, husk at alle farger virker lysere på store flater. Når det gjelder marmorflisene er jeg usikker på om  LADY 1624 Letthet blir litt gul eller ikke, dessverre umulig å vurdere ut fra kun foto, dette må vurderes hos deg med dine lysforhold. Du må jo ikke ha samme hvittone på alle vegger når du har tak med  LADY Pure Nature White og brunsvarte vinduer :-) På bildet ser flisen mer grå enn grønn ut, bilder blir ikke godt nok for å vurdere hvilken grønntone som blir fin. Uten bilder av rommene altså kjellerstuen og gjesterommene er det vanskelig å si hvilke rom som bør få hvilken farge, kanskje du gjør lurt i å kontakte en lokal interiørkonsulent som kan komme hjem til deg å se på alt samlet også farger opp mot prøver av flisene. Det som er sikkert er at sammen med  LADY 10580 Soft Skin,  LADY 2024 Senses og  LADY 7613 Northern Mystic er  LADY 1928 Sommersne,  LADY 10679 Washed Linen,  LADY 8478 Pale Green og   LADY 8252 Green Harmony nydelig og jeg tror at begge disse grønne vil gjøre seg godt i en kjellerstue :-) 
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge
 LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør og karmer males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank. Våtrom = våtromsmaling

Før du går løs på malearbeidet, må du huske at våtrom krever malingssystemer med helt egne egenskaper.  LADY Aqua inngår som en del at Jotuns godkjente våtromssystem, og er den eneste SINTEF Byggforsk godkjente våtromssystemet på markedet.

LADY Aqua kan brukes på vegger og tak, den er fuktbestandig og hindrer fukt å trenge inn i underlaget. Malingen har dekkgaranti, inneholder soppdrepende midler, og er enkel å vedlikeholde og vaske. Systemet er så vanntett, at det også er godkjent for dusjsonen. Jotuns Våtromssystem er enkelt å bruke, men det er viktig å følge systemet for at malingen skal bli fuktbestandig. Ta gjerne en prat med gutta på Teknisk Service hvis du føler deg usikker :-) chat.jotun@edialog24.no eller 33 45 75 30.

Det er viktig at fargene blir testet hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til. :-)  


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takker så mye for gode råd igjen. Vi har bestemt oss for å male om i letthet i kjøkken/stue. Vi har imidlertid en pipe med en vegghengt peis (firkantet sort, ikke innebygd) som er mellom kjøkken og stue. Hvordan tror du sommersne hadde gjort seg på denne? Ønsker en lun fin farge som bryter litt mot letthet. Må også stå i stil med de brunsorte vinduene. Synes washed linen blir litt for mørk. Kjellerstua. Vi har valgt å dele opp kjellerstuen m en spilevegg i tre på 1,5 meter. I den ene sonen har jeg tenkt hipster brown på 2 vegger, inkludert en vegg m 2 store vinduer. Fungerer hipster brown og brunsvart sammen? Vi skal ha listefrie vinduer, vinduskarm på 10cm. Ville du malt hipster brown i vinduskarmen også? Som kontrast til denne fargen har vi tenkt sommersne istedet for letthet. Panel i tak og eikegulv. Sist, forslag til en dus dus farge som egner seg på et veldig lite gjestetoalett m lyse terrazzofliser og eikeinnredning? Som passer inn i min fargepalett? Takker så mye på forhånd for all hjelp :)

01/05/2018 10:39:00

Fargerådgiver svarer:

 LADY 1928 Sommersne er tøff til sort så jeg tror det blir tøft på pipa.  LADY 10965 Hipster Brown fungere fint til vår  JOTUN 0734 Brunsvart men er det den du har ?? Hvis du har list fritt rundt vinduer synes jeg det er lekkert å male "vinduskarmen" i samme farge som selve veggen. Ønsker du en helt lys tone til terracotta flisene jeg har fått bilder av tidligere ville jeg valgt  LADY 1928 Sommersne, kan du tenke deg litt mer farge tror jeg at  LADY 10580 Soft Skin eller  LADY 8478 Pale Green blir lekkert :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen, Vil bare forsikre meg om at Sommersne passer like godt til letthet som klassisk hvit? Vi testmalte Hipster brown i helgen - veldig fin. Tenker å bruke den som fondvegg til Sommersne i kjellerstua. Vinduene er bestilt i deres brunsvart ja. Testmalte også farger til gjestetoalettet og her endte vi på green harmony som du har anbefalt tidligere. Ville du også her malt taket grønt? Takhøyden er kun 2.15m :) Jeg har tenkt letthet i tak hvor det er malt letthet på tilhørende vegger (der det ikke er eikepanel i taket, dvs kjøkken og 2* entre). Hva er hovedgrunnen til at de fleste velger en hvitere farge i taket enn på veggene? Jeg ønsker i utg punktet ikke ett skille, men dersom det er en funksjon så er jeg åpen for det! :) Takker på forhånd for svar!

07/05/2018 10:54:16

Fargerådgiver svarer:

Jeg mener at  LADY 1928 Sommersne fungere fint til både  LADY 1624 Letthet og  LADY 9918 Klassisk Hvit. Grønt tak på toalettet hørtes lekkert ut, med samme farge på alle flater får du et rolig uttrykk i et lite rom. Mange maler hvitere tak fordi mange tak malinger kommer ferdig hvit fra fabrikk og folk/malere velger ikke å brekke hvittone til den samme som de har på vegg eller detaljer. Spør du meg er samme hvittone på tak og vegg + detaljer det riktige. :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takker så mye for svar igjen. Nå har vi malt om stue + kjøkken i letthet, og det ble veldig bra. Jeg tenkte litt på alternative farger til Sommersne i kjellerstua - hvordan er feks smooth white sammenlignet med sommersne?

15/05/2018 10:49:22

Fargerådgiver svarer:

 LADY 8470 Smooth White er litt mørkere gråere enn  LADY 1928 Sommersne, de er lekre sammen så hvorfor ikke bruke begge :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun