Karoline

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : Klassisk hvit

Hei, Jeg skal ha nytt kjøkken og ønsker en enkel gråtone på frontene. Vi skal forøvrig male opp resten av leiligheten også. Jeg har sett meg ut nøytral på kjøkken og tender green på vegg og klassisk hvit til lister. Jeg har tidligere hatt morgendis på vegg og har vært veldig fornøyd med den, men sammen med benkeplaten så det plutselig veldig hvit ut. Er det andre gråtoner jeg kan se på? Jeg ønsker egentlig å holde meg unna farger som har rødt eller gult i seg. Eller har dere en annen rolig grønntone jeg kan vurdere til veggen? Valgets kval. På forhånd takk for svar.

2018-06-21 10:11:42

Fargerådgiver svarer:

Hei Karoline  LADY 9911 Nøytral er lekker sammen med  LADY 6351 Tender Green og  LADY 9918 Klassisk Hvit, men i noe lys kan de nøytrale grå fort bli litt kjølig mot blå/lilla så jeg ville også vurdert  LADY 1269 Demring også. Den har litt rødt i undertonen men mye sorthet og lite kulørhet så den oppleves som grå og ikke greige. :-) 
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge
 LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, kjøkkenfronter, lister, vindu, dør og karmer males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

https://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/video/how-to-paint-kitchen.aspx

Det er viktig at fargene blir testet hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til. :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei og takk for svar. Frontene på kjøkkenet måtte være i NCS farge og jeg skjønte på leverandøren at jeg da ikke kunne ta demring. Stemmer det at det ikke er en ren NCS farge? Jeg fikk foreslått S 2002-Y istedet.

28/06/2018 11:15:58

Fargerådgiver svarer:

Hei Karoline, ja du har rett.  LADY 1269 Demring er en farge Jotun har laget, og den har ikke en standard NCS. Fargen du nevner, NCS 2002-Y, er den samme som hos Jotun heter  LADY 1926 Snedråpe. Du finner den i den store NCS fargeviften hos din fargehandler. Det er vanskelig for oss å vurderer om dette er en farge du trives med og om den fungerer til til dine møbler og til ditt interiør. Denne fargen inneholder gult, noe du tidligere har nevnt at du er "skeptisk til" :)  Denne avgjørelsen må du ta selv, men siden du trives med de kjølige gråtonene (du skriver tidligere at du liker  LADY 9915 Morgendis) Kan det tenkes at det er disse rene gråtonene som er de rette for deg. Av mørkere ton-i-ton gråfarger til  LADY 9915 Morgendis finner du 0520 Empire,  LADY 9911 Nøytral og  JOTUN 9930 Tåkedis. Lykke til med fargevalget og god sommer! 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun