Kategorier:
Lister/dører/vinduer : Klassisk hvit
Hei! Vi bor i et lite klassisk hus fra 1910 med originale tregulv som er malt klassisk hvite i hele huset. De fleste veggene er også i denne fargen, og jeg har etter vi flyttet inn malt deler av stuen og ene kjøkkenveggen i Cashmere for å få litt varme. Badene går fint til denne fargen da de har sandfarget fliser. Foruten dette kombinerer vi mye hvite, svarte og gylne farger på møbler og interiør. Farger dempet sort, klassisk hvit og cashmere er fargene vi per nå har. Det jeg lurer på er: -Ønsker å endre farget på kjøkkenet samt benkeplate og lurer på hvilken farge dere ville anbefalt? Det er nå i hvit høyglans. - Vi kommer til å male et gutterom, et lite gjestebad samt entre og veggen til trappen opp. Farger jeg vurderer i kombinasjon med de vi allerede har er skyggeblå, washed linen og varm grå. Da rommene og huset ikke er så stort anbefaler dere å kun male veggene/vegger og lister samt dører i samme farge? Eller eventuelt lister og dører i en annen farge enn veggen? Hvis ikke holder jeg bare lister og dører slik de er nå i klassisk hvit :) vet dette er en smakssak og jeg liker å ha det litt personlig og unikt, men vil gjerne ha noe som fungerer i tråd med husets «stil» samt størrelse. Legger ved litt bilder fra da vi flyttet inn for er intrykk av huset
Fikk ikke lagt med alle bildene så her kommer to til
Hei, Rebecca skal du male kjøkken-frontene eller er det veggen du skal male? Denne type hus og stilen jeg opplever at du har kler marmor så jeg ville valgt marmor benkeplate. LADY 10679 Washed Linen og JOTUN 0394 Varmgrå er lekre sammen og fine til LADY 10683 Cashmere hvis den skal beholdes i noen rom. LADY 4629 Skyggeblå har mye rødt i undertonen så den kan bli litt "lilla" i noe lys. Hva med å erstatte den med LADY 4618 Kveldshimmel eller LADY 5044 Blåis ? Stilen du har og type hus kler etter min smak hvite detaljer og tak så jeg ville malt vegger og beholdt hvite dører, lister og vinduer. :-)
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt eller LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør og karmer males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slett tak og taklister maler du med LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du panel tak så er LADY Interior Finish eller LADY Supreme Finish et godt valg. :-)
Det er viktig at fargene blir testet hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til. :-)
Hei igjen og takk for tips! Vi ønsker å male kjøkkenfrontene, og i utgangspunktet beholde veggen bak kjøkkenbenken i cashmere, da denne også dukker opp igjen i stuen. Så det blir om noen av de fargene nevnt ovenfor (blåfargene, cashmere, washed linen, varm grå, dempet sort, klassisk hvit) som vi har sett på eventuelt andre farger som ville blitt fine å male kjøkkenfrontene med? :) marmor benk hørtes flott ut! Gangen/entre som er knyttet til trappen ønsker vi å male i en av fargene nevnt og ønsker at dette skal være en farge som knytter rommene sammen. Ville det blitt finest med en av de blå som tipset eller washed linen, varm grå? (Legger ved bilde av gang/trapp) Takk for gode råd! Da beholder vi lister og dører i klassisk hvit som de allerede er :) Og takk for tips angående skyggeblå, da blir denne kanskje ikke så fin knyttet opp mot de fargene vi eventuelle har? Skal ta en titt på de to andre blåfargene du nevnte :)
Jeg ville valgt LADY 9938 Dempet Sort på kjøkkenfrontene det tar opp tonen med sorte detaljer og møbler du har ellers i huset og den er lekker sammen med LADY 10683 Cashmere. Ønsker du en lys litt nøytral tone i gangen holder jeg en knapp på LADY 10679 Washed Linen men hvorfor ikke velge litt farge, se hvor tøff LADY 10683 Cashmere er sammen med LADY 6352 Evening Green eller LADY 7163 Minty Breeze. :-)