Espen Eckbo

Kategorier:

Vi skal male vegger i en helt nyoppusset kjeller. Skal ha én farve til åpen kjellerstue + gang, en farge til to ulike gutterom for barn/ungdom alder 12-14 år. I etasjen over, der trappen ned i kjellerstuen går fra, har vi St. Pauls blue, men trenger noe lysere nede. Veggene består av gips, men enkelte steder er det pusset mur. Vi ønsker oss følgende fargetips: * Hvitfarge til takene (så lys og hvit som mulig) * Hvitfarge til deler av veggene som er pusset mur. * En felles farge til gipsvegger i kjellerstue og gang * Et fargeforslag eller to til soverommene, som harmonerer med kjellerstue/gang men gir rommene hvert sitt lille særpreg. Det er litt lite vinduer, så ønsker lyse farger. Takhøyden er ikke stort mer enn 210, med åpne bærebjelker. Håper på noen inspirerende forslag. Det er kanskje typisk at valget kom litt brått på, og det haster litt :-) Vennlig hilsen Espen Eckbo

2018-07-30 13:09:12

Fargerådgiver svarer:

Hei Espen, du skriver at det haster litt, og kanskje er vi allerede for sent ute for å kunne hjelpe deg..? Vi kom nettopp nå tilbake fra en herlig sommerferie. Vi hjelper deg gjerne, men uten bilder som viser dine gulv og møbler er det vanskelig å gi ett faglig godt råd.. Jeg kan allikevel foreslå at du tar en titt på hvittonen  LADY 7236 Chi i taket. Vår hviteste tone! Krittende hvit, med et kjølig drag over seg da den inneholder ørlite grønt. Det gjør denne fargen til en perfekt kombinasjon til de blågrønne toner, samt grønnaktige gråtoner og en mengde andre farger som tåler en skarp hvit kontrast.  Unngå å sette Chi inntil farger som Letthet, Egghvit og Bomull, da disse er langt gulere og mørkere. Til de veggene der du ønsker en helt lys tone kan jeg foreslå  LADY 8394 Hvit Poesi eller  LADY 1928 Sommersne. Dette er lyse toner som lekkert kombineres med blå og grønne toner som  LADY 7555 Soft Mint,  LADY 7163 Minty Breeze,  LADY 5249 Linblå og  LADY 6352 Evening Green. Disse står alle godt til  LADY 5030 St. Pauls Blue, men det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Hvilken farge du skal velge til hvilket rom avhenger av belysningen, møbleringen og ikke minst hva dere trives med. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge  LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør. 

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

Slett tak og taklister maler du med  LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du panel tak så er  LADY Interior Finish eller  LADY Supreme Finish et godt valg. :-) 

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til. :-) 




Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei og takk for nyttige svar ang farger i kjellerstue. Har nå støtt på et overraskende problem: Det er kommet en hvit trapp som blir seende gul ut i forhold til taket makt i Chi som den går opp gjennom. I tillegg er det en tredje hvitnyanse på vinduene - og en fjerde hvitfarge på veggen med «Hvit poesi». Det er ganske lavt under taket med bjelker som også er malt i chi. Dermed er det en bonanza i ulike hvitfarger, særlig i hjørnet med trapp, tak vegg og vindu. Hadde altså trengt innspill på hvordan jeg kan rydde opp her, så det ikke blir så sølete? Vil helst bare bruke 2 hvitfarger - tak + annet. Men det blir neppe fint med vegg, karmer og trapp i samme benhvite farge?

25/08/2018 10:04:11

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen, Espen. Dette er ett typisk eksempel på at hvitt ikke er hvitt...  Forstår jeg det som at trappen er helt ny, og at det da er uaktuelt å male denne..? Hvis ikke må jeg innrømme at jeg ser for meg trappen malt i samme farge som veggen kunne blitt virkelig spennende. Vi hjelper deg gjerne med fargeråd, men jeg må først spørre deg om fargenavn på den blå veggen og NCS kode på vindu og trapp. Hører fra deg :)



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Trappen er helt ny, så vil helst ikke male denne. Den er malt i 0502Y. På veggene er det St. Pauls Blue og Hvit Poesi. Hvis du tror det er vesentlig bedre løsning å male trappen, så kan jeg jo evt vurdere det.

27/08/2018 12:57:18

Fargerådgiver svarer:

Skjønner at det er drastisk å male en helt ny trapp :-)  LADY 8394 Hvit Poesi er kjølig så trappen blir ekstra gul mot den på veggen. Hva med  LADY 5030 St. Pauls Blue på alle veggene i gangen da vil trappen oppleves hvitere. Ønsker du en lys/hvit vegg ville jeg valgt  LADY 1453 Bomull eller  LADY 1024 Tidløs men husk at ditt tak i  LADY 7236 Chi da blir hvitere enn veggen som kan virke litt gul. Ikke så lett som man skulle tro dette med hvittoner. :-) Velg gjerne vår vakreste veggmaling noensinne :color den gir veggene et supermatt, mykt og eksklusivt utseende med en unik fargegjengivelse. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Lykke til :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk for tips. Etter å ha tenkt litt, så synes jeg malt trapp høres spennende ut. Vinduene er uansett bomull mens trappen er eggehvit, det blir altså forskjell uansett. Så hvilken farge ville du gått for på trappa? Hvit poesi, St. Pauls Blue eller noe HELST annet? Spent på svaret :-)

28/08/2018 11:24:59

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen, Espen :) Jeg tror absolutt trapp i  LADY 5030 St. Pauls Blue ville blitt spennende!..men jeg har forståelse for at det er lite fristende å mele en ny trapp..  Dessuten må jeg må innrømme at jeg er redd  LADY 8394 Hvit Poesi vil fortsette å lage litt krøll for deg i og med du har  JOTUN 1001 Egghvit på vinduer og lister. Personlig ville jeg malt veggen som i dag er i   LADY 8394 Hvit Poesi enten i  LADY 5030 St. Pauls Blue eller hva med den lysere blå  LADY 5249 Linblå? Disse er leker sammen. Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun