Kategorier:
Vinduer : Klassisk hvit
Hei! Vi skal bygge hus i herskapelig stil av typen "Aurora" fra Systemhus (men noe modernisert, f.eks uten sprosser). Vi tror vi ønsker å male huset hvitt utvendig, men er usikre på valg av hvitfarge på bekledning og listverk. Vinduer skal være i "Klassisk hvit" både innvendig og utvendig. Er redd for at det blir "for hvitt" dersom vi maler hele huset i denne fargen. Har tenkt på f.eks "Letthet" eller "Villahvit" på panelet. Vil det fremstå gulere/skittent på panelet akkurat rundt der de møter vinduer i klassisk hvit, eller vil denne kombinasjonen funke? Evt. forslag til andre hvitfarger som ikke er for gule, ikke kritthvite, men som fungerer godt til vinduer i "Klassisk hvit"? Bør listverket ha samme farge som vinduene, eller som panelet? Taket skal ha svart taksten, og vi tenker også svarte takrenner. Har lyst på mørk inngangsdør og garasjeport, f.eks en mørk gråfarge. Har du tips til en fin mørk gråfarge som kan passe til resten? Eller vil dette kanskje bli for mange farger blandet sammen? Det er sokkel på huset, så det blir noe synlig pusset mur på sidene/delvis foran. Bør muren males, eller kan man la den være som den er (dvs. pusset betong)? På forhånd tusen takk! Mvh Jorunn
Hei hei, så spennende med husbygging :)
Det er viktig at du tester ut fargene ved å innhente fargelameller ,eller aller helst lager oppstrøksprøver med fargeprøvebokser for eksteriør på avkapp før du bestemmer deg. Jeg vil foreslå at du tester ut JOTUN 1105 Villahvit, JOTUN 1622 Refleksjon og LADY 1928 Sommersne.
Av mørke gråtoner er det mye som vil stå lekkert til, og hvilken du skal velge avhenger av hvittone på huset, samt farger i omgivelsene som belegningsstein etc. Jeg kan foreslå at du vurderer dype nøytrale gråtoner som LADY 9925 Bergknatt , JOTUN 9937 Aske, JOTUN 9920 Askesort og JOTUN 9938 Dempet Sort på dør/garasjeport. Angående tips og råd til behandling av ny grunnmur kan du ta en prat med våre eksperter på teknisk service. Chat.jotun@ed24.no eller 33 45 75 30 . Av farger til grunnmur vil jeg foreslå JOTUN 1491 Slipesten eller JOTUN 1500 Grafittgrå, men også JOTUN 9933 Stenvegg kan passe godt til dersom du går for en nøytral gråtone på inngangsdøren. Valg av farge til grunnmur avhenger av farger i omgivelsene og hvilken farge du velger på boligen, så dette er det vanskelig å svare på uten bilder. Maler du huset med Jotuns beste utendørsmaling, DRYGOLIN Ultimat, får huset ditt en ekstremt god beskyttelse. Høy glans og UV block gjør at huset beholder et nymalt utseende i årevis. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp (de små svarte prikkene som ofte kommer på fasaden) og alger. Malingene har gode påføringsegenskaper, og inneholder de beste råvarene som holder ditt hus tørt og flott i år etter år. Jotun har også en vanntynnet maling med suveren fargegjengivelse og noe mattere utseende for de som foretrekker det, den heter OPTIMAL. Detaljer males med DRYGOLIN ULTIMAT Vindu og Dør eller OPTIMAL Vindu og Dør. Dette er malinger som er tilpasset mindre detaljer som dører, rekkverk, vinduer, møbler osv. Muren maler du med JOTUN PREMIUM MUR Maling system, en maling som holder vannet ute, men som samtidig lar muren puste. Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdig blandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotun-produkter.
Ta gjerne en titt på våre SLIK GJØR DU filmer: http://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/bli-ekspert-paa-60-sekunder.aspx
Vi ønsker deg lykke til. :)
Tusen takk for utfyllende og nyttig svar! 😊