Kategorier:
Lister/dører/vinduer : NCS 3500 (lys grå)
Vi holder på å ferdigstille en hytte på fjellet, og ønsker å beise innvendig panel i en farge som gjør at det blir en harmonisk helhet mellom fargene inne og ute. Utenfor hytten er det kun bjørkeskog, med sine farger i varierende gråtoner + mye lyng. Utvendig farge på hytten er 9061 Jernvitrol og NCS 3500 på vinduene. Samme gråfarge både innvendig og utvendig på vinduer. Kun selve vindusrammen er malt, ikke karmene. Karmene er ubehandlet furu, som resten av veggene. Innvendig er også alle dører i NCS 3500, unntatt inngangsdøren som har fargen NCS 6325 Balanse. Taket er ferdigbeiset i fargen Pure Nature White. Gulvene er rustikk hvittet eikeplank. I tillegg er det en steinvegg i deler av stuen i ulike gråbrune nyanser. Synes det er vanskelig å finne den rette beisen til veggene inne, særlig fordi vi opplever at gråfargen på vinduer og dører, NCS 3500, setter an en litt kald tone. Ønsker et lunere uttrykk, men samtidig ønsker vi at det skal være relativt lyst. En farge vi liker godt er fargen Zensand, men er litt usikker på om den vil være riktig ift de andre fargene. Håper dere har tid å svare så fort som mulig, da vi tenkte å beise i juleferien. På forhånd hjertelig takk for gode råd!
Hei, Berit ncs S3500-N er kjølig så jeg ville valgt å kombinere den med LADY Pure Nature 9099 Patinagrå den kjøligste av våre beisfarger, de varmere tonene vil vippe S3500-N enda kjøligere, i og med at trestrukturen synes så blir :patin i mine øyne ikke kald. Jeg legger ved et blogg-innlegg så kan du se kombinasjonen LADY Pure Nature 9036 Hvitkalket tak og LADY Pure Nature 9099 Patinagrå på vegg. https://lady.inspirasjonsblogg.jotun.no/patinagra/
Du nevner selv LADY Pure Nature 9038 Zen Sand og den kan virke rødlig nesten "rosa" mot den kjølige gråtonen er jeg redd, men selvfølgelig smak og behag. Jeg ville valgt LADY Pure Nature 9099 Patinagrå og heller kombinert den med varme toner i tekstiler, hva med en dyp varm grønn som LADY 8422 Green Marble eller LADY 7613 Northern Mystic på sofaen og/eller brente rød-toner som LADY 2993 Kilim, LADY 2995 Dusty Red osv i tekstiler og tepper :-)
Takk for raskt og godt svar. Har sett denne bloggen tidligere, og patinagrå gir helt klart et flott uttrykk. Meget mulig vi velger den, men vi hadde ønsket oss et mindre grått uttrykk. Er det ingen av de andre fargene som vil kunne gå til de grå vinduene/steinveggen, og det brune eikegulvet? Hva med en farge som f.eks sjøsand e.l.? Har også sett forslag til farger der det er ett strøk med hvitkalket og deretter et strøk med en annen farge. Vil en slik kombinasjon fungere bedre pga kjøligheten i hvitfargen f.eks? Absolutt gode råd å fargesette med tekstiler i lune farger, og veggfargen trenger ikke å være varm, men bare at den er mer brunbeige/greige-aktig.. Håper dere har en idé til et alternativ. Tusen takk for hjelpen!
Du kan gjerne velge varmere toner på veggen men da vil S3500-N oppleves kjølig litt blågrå, men dette kan du jo da jobbe videre med å velge den eller litt mørkere varianter som LADY 9913 Matrix på detaljer slik at det virker gjennomtenkt :-) Hva med LADY Pure Nature 9097 Shabby den er grå, men varmere enn LADY Pure Nature 9099 Patinagrå, kontrasten du får mot LADY Pure Nature 90015 Høstbrun kan også bli tøff. Ren LADY Pure Nature 9043 Sjøsand kan virke litt "grønn" mot S3500-N men legger du LADY Pure Nature 9036 Hvitkalket under LADY Pure Nature 9043 Sjøsand blir den mer gråbeige og fin til grått. Det må også sies at treet egenfarge har stor betydning for hvordan fargene blir så du må teste på dine materialer. :-)