Kategorier:
Lister/dører/vinduer : Hvit
Hei, Vi skal flytte inn i en ledighet med åpen kjøkkenløsning, og ønsker å bruke farger til å fremheve "rominndelig". Leiligheten er pr. i dag malt i hvitt og grått. Er interessert i moderne, men ikke for voldsomme, farger. Ønsker ikke å måle tak. Mvh Ingrid
Hei Ingrid vi hjelper deg gjerne, men jeg trenger litt mer info. Hvitt er ikke hvitt dessverre, kan du skaffe Jotun fargenavn eller ncs fargekode på hvite detaljer som dører, lister og kjøkkenfronter ? Har du fabrikkmalte detaljer er det trolig LADY 1453 Bomull S0502-Y men greit å sjekke. Den mørke fargen på dør og selve vindusrammen er det også ok å ha med i vurderingen hvis mulig. Det er trolig en Ral farge da denne type produkter ofte er pulver lakket. Har du kanskje en bygg-perm der du kan finne div fargekoder eller en utbygger du kan ringe ? Hva har du av farger på møbler og ikke minst hva liker du av farger ?
Hei, Jeg har dessverre ikke noe mer informasjon om fargekoder p.t., og vi overtar ikke bolig helt enda, men om det hjelper virker leiligheten å være oppført med "grunnstandard" for OBOS-leiligheter på 2010-tallet 😁 Går det an å gi et råd om fargetype og inndeling? Jeg vil uansett kjøpe fartsprøver for å se at detaljene blir bra! Spisestue er som sagt eik/lys beige og salongmøbler er turkis/eik. Liker godt klare farger, og synes 2018 paletten var veldig spennende.
Da er detaljer trolig i LADY 1453 Bomull eller den litt hvitere LADY 1001 Egghvit sammen med disse hvittonen bør du unngå de lyseste blågrønne tonen. Hvis du ikke er redd for litt mørke farger tror jeg at kombinasjonen LADY 5180 Oslo, LADY 6352 Evening Green, LADY 5030 St. Pauls Blue og LADY 0553 Ascott eller LADY 10961 Raw Canvas kan bli lekre hos deg. Jeg ser for meg LADY 5180 Oslo på kjøkkenet og på den lange veggen med de store vinduene. Med mørke vegger rundt de store vinduene rammer du inn utsikten på en utrolig fin måte. På den veggen ville jeg malt alle hvite lister i LADY 5180 Oslo. I stuen tror jeg at LADY 6352 Evening Green blir lekker til sofaen, vil du dempe det litt mer ned er LADY 0553 Ascott eller LADY 10961 Raw Canvas et alternativ. På soverommet ville jeg valgt LADY 5030 St. Pauls Blue på alle veggene, gjerne også taket hvis du virkelig vi tøffe deg litt. Kan dette være en plan :-)
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt eller LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slett tak og taklister maler du med LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.
Det er som nevnt viktig at fargene blir testet hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til og god helg :-)
Tusen hjertelig takk for tips! Det blir spennende å ta med noen av disse som fargeprøver og teste dem ut i lyset og rommet 😁 Mvh Ingrid
Vi ønsker deg lykke til og god helg! Send oss gjerne bilder av resultatet :)