HB

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : Ikke bestemt, men hvit som passer til farger på veggene i leiligheten. Gulv blir hvitoljet eik.

Hei, Jeg skal pusse opp og male hele leiligheten min. For stue og gang vurderer jeg å bruke Refresh 7627. På kjøkkenet skal jeg ha voxtorp matt hvit kjøkkenfronter: https://www.ikea.com/no/no/rooms/kitchen/gallery/voxtorp-matt-hvit-pub3773ee70. Benkeplate Ecbacken lys grå betongmønstret: https://www.ikea.com/no/no/p/ekbacken-benkeplate-lys-gra-betongmonstret-30395439/ Jeg ønsker en farge på kjøkkenet som skaper litt kontrast til det ellers lyse kjøkkeninteriøret. Det er også viktig at den passer sammen med gråfargen i benkeplaten. Jeg ønsker ikke en alt for mørk farge, men noe litt lysere samtidig som det skaper litt kontrast. Jeg har vurdert fargen soft pink. Vil denne kunne passe til benkeplaten? Kan dere hjelpe meg med tips til farge, samt gi meg innspill på hva slags hvitfarger jeg bør ha på tak og lister? Se vedlagt bilder av hvordan rommet ser ut i dag, Med det nye kjøkkenet vil det kun være overskap på siden over komfyren. Jeg skal også male veggene bak komfyr og vask.

2019-05-27 13:55:04

Fargerådgiver svarer:

Hei HB :-) Ditt kjøkken er helt hvitt tilnærmet lik  LADY 7236 Chi vår hviteste tone så hos deg ville jeg valgt  LADY 7236 Chi eller  LADY 9918 Klassisk Hvit på alt av hvite detaljer (dører, lister og vinduer) og tak. Er det kanskje  LADY 10580 Soft Skin du mener ? Den er lekker til hvitt kjøkken, fin til grå benk og nydelig sammen med  LADY 7627 Refresh. Den helt lyse 2033 Soft Pink har ikke noe sorthet og blir etter min mening veldig babyrosa, håper du tilgir at jeg er ærlig :-)

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge  LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør, karmer og møbler males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

Slett tak og taklister maler du med  LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. 

Det er viktig at fargene blir testet hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til med alle valg. :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Hei, Takk for svar. Jeg mente soft skin, ja 😊 Dersom jeg velger å gå for en hvit farge i gangen i stedet for å fortsette med refresh fra stuen, burde jeg da også velge Chi eller klassisk hvit på veggene i gangen? Hva ville du anbefalt av hvit og å fortsette med refresh i gangen? For soverommet vurderer jeg en litt mørkere farge. Er inne på tanken om treasure eller antique green. Men vil det bli et lappeteppe av farger med en farge i hvert rom i en såpass liten leilighet? Den er bare 50 kvadrat.

29/05/2019 18:12:18

Fargerådgiver svarer:

Jeg vil absolutt ikke gå så langt som å kalle det et lappeteppe, men velger du samme farge eller farger ton i ton virker rommene større. Vil du ha hvite vegger så velg gjerne den samme som på dører og lister men du kan også brekke hvittone litt slik at det blir litt lunere, hva med   LADY 1928 Sommersne den er nydelig sammen med både  LADY 7627 Refresh og  LADY 10580 Soft Skin :-) På soverommet ville jeg valgt  LADY 7628 Treasure,  LADY 7629 Antique Green eller hvorfor ikke  LADY 7613 Northern Mystic :-) Du kan også gå ton i ton med  LADY 10580 Soft Skin å velge  LADY 2024 Senses eller hva med  LADY 2995 Dusty Red :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun