Oda

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : Bomull

Hei! Jeg skal male stue og kjøkken som er i samme rom. Kjøkken er i farge letthet, tak i farge klassisk hvit og per nå er veggene egghvit. Dører, vinduer og lister er i bomull. Så det er altfor mange ulike hvitfarger i samme rom. Jeg legger ved bilder. Per nå har jeg lysegule vegger med egghvit, noe jeg ikke liker. Jeg har sofa i en blåfarge som jeg liker godt og jeg foretrekker mer kalde farger. Jeg vurderer derfor å male lister, vinduer og dører i klassisk hvit. Men kjøkkenet er i farge letthet så derfor er det mange farger som ikke funker på veggene. Jeg liker farger som «Sommersne», «Tudor», «Lys antikk» og «Skagen». Jeg ser for meg en farge som brekker litt av mot hvite lister og karmer, men som er en nøytral farge i greige/lys beige/lys grå og ikke så steril som klassisk hvit. Jeg har sett på «Tidløs» og «Lys antikkgrå» men jeg synes ikke de varme gråfargene er fine. Har dere noen fargeforslag som funker til klassisk hvit på lister, dører og karmer, og kjøkken i letthet? :)

2019-06-02 17:42:18

Fargerådgiver svarer:

Hei Oda  LADY 1624 Letthet blir svakt gulhvit sammen med  LADY 9918 Klassisk Hvit så hvis du ønsker å rydde opp i ulike hvittoner hos deg ville jeg valgt  LADY 1624 Letthet på alt, etter min mening er det en hvittone som står til det meste, en liten joker :-)   LADY 1624 Letthet fin til alle de lyse du nevner, min favoritt er  LADY 1928 Sommersne den er lett å kombinere med mye, ikke for rød, ganske enkelt en perfekt lys tone etter min mening :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Hei, tusen takk for tips! Da tror jeg det blir «Sommersne» og «Letthet» på lister og vinduer. Jeg har tenkt å male et skap (Ivar fra Ikea) og kjøkkenstoler som er i samme rom. Begge deler er nå i ubehandlet tre. Jeg har tenkt på en mørk blåfarge på skapet, og kanskje en litt mørk gråfarge (evt blåfarge) på stolene for å få en kontrast mot den lyse fargen som blir på veggene. Har du noen tips? Jeg har sett på "Deco Blue" men usikker på om den blir for mørk. Vil "Skyggeblå", «Blåis" eller "Kveldshimmel" passe på skapet? Og "Smooth White" på kjøkkenstoler, eller blir kanskje kontrasten for liten til veggfargen da? :)

08/06/2019 20:33:36

Fargerådgiver svarer:

Har du et bilde av møblene som skal males ? 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Hei! For en stund siden sendte jeg inn spørsmål hos dere og fikk gode råd, men det viser seg at jeg har fått oppgitt feil fargekode på kjøkkenet så da må jeg spørre dere om hjelp på nytt :) Tak er i fargen Jotaproff primadekk 02, fargenavn hvit (har forstått at dette er veldig lik klassisk hvit), vegger er eggehvite, lister og dører i bomull og kjøkken i hvit komfort. Så det ser ikke bra ut med så mange ulike hvitfarger. Jeg ønsker en farge på veggene som kan passe med kjøkkeninnredning og tak, også vurderer jeg å male lister og dører i klassisk hvit for å matche taket. Jeg har en mørkeblå sofa og vil gjerne finne en farge til veggen som passer til den. Jeg har masse dagslys inn fra store vinduer og jeg liker best kalde farger så jeg har sett på ulike grå, greige eller gråblå farger. Jeg er også åpen for andre farger, for nå ser det veldig sterilt ut her med kun hvitt. Det meste av det passer med klassisk hvit så utfordringen er å finne noe som passer til kjøkkenet i hvit komfort. Har dere noen tips? :) På forhånd takk!

01/08/2019 13:53:40

Fargerådgiver svarer:

Hei Oda, jeg vil foreslå at du tar en titt på  LADY 12078 Comfort Grey,  JOTUN 0394 Varmgrå og greige  LADY 10578 Misty Shadow

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge  LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall silkematt (glans 10). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

Slett tak og taklister maler du med  LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du panel tak så er  LADY Interior Finish eller  LADY Supreme Finish et godt valg. :-)

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves. Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til. :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun