Kategorier:
Lister/dører/vinduer : klassisk hvit
Hei! Vi skal pusse og male opp et gammelt hus fra 1920. Høyt under taket,litt bredt listverk i tak. Mye vinduer i stue, litt mindre i gang og på kjøkken. Malt,slett tapet i stue, kjøkken og to soverom, gips i hovedsoverom. Panel i gang. Fiskebensparkett i natural mocha oak på gulv (børstet, matt). Ønsker høyglans på listverk, jeg tror vi vil gå for klassisk hvit, men det må ikke være det. Ønsker farger i samme palett til alle rom. Har sett på tudor til stue/kjøkken/gang, men er litt redd den skal bli for gul. Har også sett på space. Ønsker et varmt, men lett uttrykk og at det skal føles klassisk og harmonere huset. Andre forslag til farger? Vurderer om gangen skal være en annen farge. Har bestilt sofa fra bolia "jerome i farge light blue, stoff nantes" Til hovedsoverommet ønsker vi en kontrastvegg som er litt mørkere enn de andre. Må ikke være for feminint preg, men har sett på soft touch og chai. Andre forslag som harmonerer stue og kjøkken? Ett av soverommene er barnerom til gutt på ett år. Synes det er vanskelig å finne varme farger som passer til et barnerom (når det ikke er jente). Tips? Vil ikke ha grønt eller grått og ønsker det ikke for mørkt. Det siste soverommet er gjesterom og ønsker det nøytralt, men i harmoni med resten. Heller ikke dette for mørkt. Kan være kontrastvegg. Tips? Ønsker matte vegger, har barn, hvilken maling kan vi velge? På badet skal vi ha mikrosement og hvit carrara marmor. Sorte detaljer og eike møbler. Hvilken hvitfarge bør vindu,lister, tak og dør være i? Pernille
Hei PS vi hjelper deg gjerne med fargeråd, men jeg må be om bilder av alle rom som skal males slik at jeg får et inntrykk av lysforhold, gulv og farger på dine møbler. Link med bilder av gulv og møbler er bedre enn ingenting hvis dere ikke er kommet så langt i prosessen at bilder gir mening. Hører fra deg. :-)
https://www.bolia.com/nb-no/produkter/00-080-01_13886408/ https://www.gulvia.no/produkt/longlife-natural-mocha-oak-fiskebein-lakkert-13x142x710mm/ Har ikke mulighet til å legge ved bilder av rommene dessverre. Jeg har skrevet at jeg ikke ønsker grått, men jeg mener egentlig at jeg ikke ønsker kald grå. Er på let etter et klassisk, ton i ton uttrykk som gir litt lunhet uten å bli for gult.
Gulvene på soverommene er originale slipte furugulv, heltre, smale og lakket.
https://www.finn.no/149866555 Her er bilder av alle rommene som de ser ut nå forresten. Blir jo en del endringer, men du får iallfall inntrykk av lysforhold.
Hei igjen og takk for mer informasjon og masse fine bilder. Jeg ser for meg at LADY 1622 Refleksjon, LADY 12077 Sheer Grey, LADY 12078 Comfort Grey og LADY 0394 Varmgrå kombinert med hvite detaljer i LADY 9918 Klassisk Hvit blir lekkert til sofaen, men mulig disse blir litt kjølig til flisene på kjøkkenet så kanskje LADY 1024 Tidløs, LADY 10678 Space, LADY 12075 Soothing Beige og LADY 12076 Modern Beige med hvite detaljer i LADY 1624 Letthet blir best hos deg ? Dette må du selv vurdere med prøver. Hva med gutterom i LADY 8281 Pale Linden eller LADY 5200 Dusky Blue deres rom i LADY 10580 Soft Skin og gjesterom i LADY 2024 Senses. Jeg ville malt alle veggene i samme farge i et rom, fondvegger er vi litt ferdig med og denne type hus kler samme farge på alle veggene med ellers hvite tak, dører, lister og vinduer synes jeg :-)
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt eller LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man LADY Wonderwall som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang. Nå har det kommet en helt ny LADY Wonderwall. Den er mattere (Matt 05) og har en vakrere finish, men er like robust som før. Med nye LADY Wonderwall får du varig vakre, matte vegger!
Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slett tak og taklister maler du med LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du panel tak så er LADY Interior Finish eller LADY Supreme Finish et godt valg. :-)
Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.
Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til. :-)