Kategorier:
Lister/dører/vinduer : Lister og dører er hvite, trolig bomull?
Vi skal pusse opp en bygårdsleilighet i Oslo fra 1930-tallet og ønsker gjerne innspill på fargevalg. På kjøkkenet skal vi ha IKEAs kungsbacka antrasitt (fargen er tilnærmet dempet sort S8599-N, matt) og trolig lyse overskap som er hvite (tilnærmet S 0300-N, også matt). Til dette har vi tenkt innslag av marmorfliser over komfyr. Benkeplaten skal være lys ask. Det er et stort vindu på veggen der kjøkkenskapene skal være, ellers kommer det noe lys inn fra tilknyttede rom som er gang og stue. På kjøkkenet vurderer vi to grå vegger i Morgendis der lyset kommer inn. På en av de grå veggene skal de hvite overskapene fra ikea monteres i tillegg til de svarte. De gjenværende veggene tenker vi skal være linblå - en av disse veggene har innebygde overskap i antrasitt. Vi har også vært inne på tanken om en enda mørkere farge enn linblå - slik som St. Pauls Blue, men er usikker på om det blir veldig mørkt med de mørke kjøkkenfrontene. Tak og lister tenker vi hvite. Innspill? I tilhørende stue tenker vi Pale Linden eller lignende. Det er et noe lite rom med tre dører, og vi vurderer derfor også å male dørene i samme farge som veggene slik at de blir mindre synlige. Takene og listene rundt vinduet hvite. Fra stua ser man inn på et barnesoverom, kjøkkenet og gangen. Innspill? Det er også et barnesoverom tilknyttet stua (sees også fra kjøkkenet). Der tenker vi Serene Blue eller noe lignende. I soverommet ønsker vi trolig å male taket, enten i samme farge eller i en litt lysere variant. Listene rundt vinduet tenker vi å ha hvite. Innspill? Det er viktig for oss ar fargene på kjøkken, stue og barnerommet henger sammen da man kan se alle disse samtidig. I gangen har vi vurdert vårgul 1560 (fra fargerike) eller lignende. Fargen skal være opp til en list som går ca 2/3 opp på veggen, resten av veggen og taket tenker vi å ha hvite. Noe innspill der? Fra gangen ser man inn til stua, og tillegg ytterligere to soverom. På disse soverommene har vi tenkt på Deco Pink (barnerom) eller en litt mer rosa variant (S1515-Y70R), og på voksenrommet St. Pauls blue med eksempelvis linblå i taket. Innspill? Har dere innspill på valg av farger og om disse vil fungere godt sammen. Og hvilke hvitfarger bør vi velge til disse fargene? Bør takene på soverommene være en lysere variant av fargen, eller kan de også være i samme farge som veggene? Veggene er i ulik materiale, bl.a. glassfiberstrier. Vi vurderer derfor matt maling. Hvilken glans bør man da velge på lister og dører? Og spesielt der man maler lister og dører i samme farge som vegg? På kjøkkenet tenker vi ikke ha fliser langs hele benkeplata, bør vi da velge wonderwall-maling slik at vi får vasket av evt. smuss? Dette egner seg kanskje også i gang, der det ofte blir skittent?
Hei, Petra vi hjelper deg gjerne med fargeråd, men jeg må be om bilder av alle rom som skal males slik at jeg får et inntrykk av lysforhold, gulv og farger på dine møbler. Uten bilder blir det dessverre vanskelig å gjøre en faglig god vurdering. Hører fra deg. :-)
Hei Dette er leiligheten: https://dnbeiendom.no/bolig/Oslo/Sagene-torshov/Stavangergata-41/412190124. Samtlige rom skal males. I tillegg skal kjøkkenet flyttes - så nåværende kjøkken blir soverom, og spisestua blir det nye kjøkkenet. Med beste hilsen Petra
Hei igjen og takk for link med bilder. Hvis dørene er i LADY 1453 Bomull og de ikke skal males må alt av hvite detaljer og andre flater du ønsker hvitt males i LADY 1453 Bomull. Det som da skaper litt trøbbel er skap-frontene som er helt hvite i S0300-N. Nå som nesten alt ska males vil jeg anbefale deg å male dørene også slik ta alle hvite detaljer kan males i LADY 9918 Klassisk Hvit. Du skriver at du i tillegg til blått kan tenke deg grått på kjøkkenet. LADY 9915 Morgendis blir fort kjølig nesten litt blå/lilla sammen med mange farger så jeg ville heller vurdert LADY 12077 Sheer Grey og/eller LADY 12078 Comfort Grey. Hva med LADY 5490 Serene Blue på kjøkkenet den er litt lysere enn LADY 5030 St. Pauls Blue men mørkere enn LADY 5249 Linblå. LADY 8281 Pale Linden er absolutt ikke feil i stuen, men jeg ville også vurdert de litt mørkere LADY 8478 Pale Green og LADY 8302 Laurbær, husk at alle farger virker lysere på store flater og ditt gulv tåler litt mer farger etter min mening. Dører i samme farge som veggen er lekkert, men da ville jeg gjennomført det i alle rom eller valgt hvite dører i alle rom. Hva med soverom innenfor kjøkkenet i LADY 5180 Oslo og de to soverommene i gangen i LADY 20142 Daydream og LADY 10580 Soft Skin eller LADY 2024 Senses. I gangen ville jeg valgt den grå du velger i kjøkkenet slik at den lyse grå fingerer som en grunntone. Tak i soverommene ville jeg enten malt i veggfargen eller hvitt.
De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt eller LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man LADY Wonderwall som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang. Nå har det kommet en helt ny LADY Wonderwall. Den er mattere (Matt 05) og har en vakrere finish, men er like robust som før. Med nye LADY Wonderwall får du varig vakre, matte vegger!
Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slett tak og taklister maler du med LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du panel tak så er LADY Interior Finish eller LADY Supreme Finish et godt valg. :-)
Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.
Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til. :-)
Tusen takk for gode råd. Glemte kanskje å nevne at gulvene skal slipes og lakkes lysere, men de fargene du foreslår egner seg kanskje til det også? Og da tåler vel veggene i alle fall litt mørkere farger - om jeg forstår deg rett? Jeg er ikke så glad i Oslo-fargen, er litt lei den. Har du et annet forslag som kan ers†atte den? Det soverommet som er i gangen og som er vegg-i-vegg med det andre soverommet skal være datteren vår sitt rom, og hun har ønsket seg rosa. Hvis du skulle foreslått en rosa-farge som er mer rosa (og litt mindre beige) enn Soft Skin og Senses - hva foreslår du da? Med beste hilsen Petra
Hva med LADY 8494 Organic Green eller LADY 7613 Northern Mystic istedenfor LADY 5180 Oslo og LADY 2845 Bevegelse den er mer rosa uten at den blir kjølig /babyrosa og den er lekker sammen med LADY 20142 Daydream. :-)
Nyttige råd. Tror vi nærmer oss en løsning, og at det blir noe slik: Kjøkken: Comfort grey og serene blue. Hvitfargen på dører og lister blir klassisk hvit fordi den er tilnærmet lik hvitfargen i overskapene i dette rommet. Stue: Treasure, eller de du foreslår: laurbær eller pale green. Vi kjøper sånne småbokser og tester de ulike variantene. Soverom innenfor stua: St. Pauls blue (evt. slik du foreslår - evening green). Vi liker veldig godt de dype blå tonene, derfor tenker vi denne der. Tror du det passer med de øvrige fargene som foreslås brukt? Gang: Comfort grey (som på to av veggene på kjøkkenet), evt. sammen med grønnfargen som velges på stua. Soverommene som ligger inntil gangen: senses, soft skin eller bevegelse på barnerommet (vi tester fargene på vegg) og ett rom med daydream slik du foreslår. Om vi skulle bli usikre på daydream, er det en annen farge som vil gå godt med fargen i gang og det lyserosa barnesoverommet? Jeg synes klassisk hvit er veldig hvit, er det en annen hvitfarge som hadde vært litt dusere som passer med fargene jeg skisserer over. Jeg tenker nok klassisk hvit på kjøkken pga. de hvite overskapene, men det er vel mulig å ha en litt annen hvit på de øvrige rommene?
Hei igjen teste med JOTUN Fargeprøve Interiør er en god plan, for dine lysforhold, gulv og møbler spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves :-) LADY 5030 St. Pauls Blue er lekker. Hvis LADY 20142 Daydream ikke faller i smak så kanskje en grønntone som matcher den andre grønne dere velger kan bli lekkert ? Det blir litt gjettekonkurranse når vi ikke har bilder, føler du deg fortsatt usikker på hva du skal velge anbefaler jeg en lokal Interiørkonsulent, ikke alle oppgaver kan løses bak en pc skjerm dessverre :-)