Kristin Klingsheim

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : Bomull

Hei! Jeg skal male mellomgangen fra vindfang og til trappeoppgang. Vindfanget er malt i Kalk, og deretter går man inn i mellomgangen. Mellomgangen har ikke så mye lysinnslipp, da det ikke er vinduer. Derfor ønsker jeg ikke å male en for mørk farge. Kan Sukkertopp passe greit i overgang fra Kalk? Dernest er det åpen trappeoppgang til stuen, der stuen og trappeoppgangen er malt i Soft Teal. Vil Sukkertopp passe til overgangen mot Soft Teal? I så fall går man fra vindfanget som er i Kalk, til mellomgangen som er i Sukkertopp, og opp trappeoppgaven som er i Soft Teal, til stuen som er i Soft Teal. Hvordan fungerer disse fargene i fht hverandre? Jeg vurderer også å male kontoret/treningsrommet i Dusty Rose, som er tilstøtende rom til mellomgangen. Passer Sukkertopp og Dusty Rose greit sammen? Hilsen Kristin.

2020-04-05 14:03:45

Fargerådgiver svarer:

Hei, Kristin  LADY 2202 Sukkertopp er absolutt ikke feil til  LADY 10341 Kalk og  LADY 6350 Soft Teal men den er mer lilla enn mange tror. Sammen med  LADY 20055 Dusty Rose blir den lilla så ønsker du  LADY 20055 Dusty Rose ville jeg heller valgt  LADY 20054 Silky Pink i gangen. Ønsker du  LADY 2202 Sukkertopp ville jeg valgt  LADY 2336 New York på kontor/trenings rom :-) 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge  LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør og karmer males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.  

Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet.

Vi ønsker deg lykke til og god påske. :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Jeg hoppet i det og malte Dusty Rose på kontor/treningsrom med Pure Color - og det ble rett og slett lekkert! Hvis jeg forstår deg riktig, vil du heller anbefale Silky Pink i mellomgangen, og jeg antar denne passer til Soft Teal og Kalk, i så måte? Har du et forslag til en spennende farge til rommet ved siden av kontor/treningsrom, som er et gjesterom? Dvs. rommet har samme forutsetninger som kontor/treningsrom mot mellomgang og de andre fargene i samme etasje (Soft Teal og Kalk). Huset ellers har farger som Dark Teal, Saint Pauls Blue, Linblå og Balanse. Så mye grønt og blått, så det gjør ingenting avvike fra det - men mot noe som passer til helheten. Hilsen Kristin.

08/04/2020 16:21:41

Kommentar

Hei igjen, I tillegg til oppfølgingsspørsmål sendt 8.april, lurer jeg også på følgende: Mellomgangen er i dag malt i Skyggeblå, som ser ut som en veldig fin overgang til Dusty Rose. Jeg er da usikker på hvordan Soft Teal vil stå inntil Skyggeblå, som over gang fra mellomgang til trappeoppgang og stue - hvis jeg velger å beholde Skyggeblå i mellomgangen. Hvis Skyggeblå og Soft Teal ikke fungerer noe særlig til hverandre, har jeg også vurdert å male mellomgangen i Balanse, men er redd det blir veldig mye grønt i huset. Har inntrykk av at Balanse fungerer til det aller meste - også til rødfarger som Dusty Rose. Så jeg ender opp med å trenge innspill til om jeg bør beholde Skyggeblå, endre til Balanse eller endre til en farge dere anbefaler i fht innlegget mitt fra 8.april. Hilsen Kristin.

12/04/2020 14:32:33

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen  LADY 4629 Skyggeblå er nydelig sammen med  LADY 20055 Dusty Rose men den kan hos noen bli litt "lilla" grunne mye rødt i undertonen i møte med  LADY 6350 Soft Teal,  LADY 5249 Linblå,  LADY 5030 St. Pauls Blue,  LADY 6325 Balanse og  LADY 5454 Dark Teal, men du har jo allerede disse fargene i samme palett så ikke sikkert det oppleves på den måten hos deg. Beholder du  LADY 4629 Skyggeblå i gangen så kanskje   LADY 20054 Silky Pink kan bli lekker på gjesterommet, eventuelt en lys men varmere grønn som  LADY 8478 Pale Green LADY 6325 Balanse er heller ikke feil :-)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen! Har dere en anbefaling til en farge som passer i en noe mørk trappeoppgang, i overgangen mellom Soft Teal (stue) og St.Pauls Blue (loftstue)?

14/09/2020 11:54:53

Fargerådgiver svarer:

Hva med  LADY 8470 Smooth White den er lekker til begge :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hvordan passer Smooth White til fargen Bomull? Trappen er nemlig i den fargen. Har dere et alternativ til Smooth White, som passer til alle tre fargene (inkl. Bomull)?

15/09/2020 21:10:48

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen. Lysforhold og gulv blir avgjørende, men du kan i tillegg til  LADY 8470 Smooth White vurdere  LADY 1024 Tidløs. Begge fungerer til  LADY 1453 Bomull,  LADY 6350 Soft Teal og  LADY 5030 St. Pauls Blue :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Hall er nå malt i Silky Pink, som ble en fin overgang mot Soft Teal i trappeoppgangen. Hallen er tilstøtende entré som er malt i Kalk og Kalkgrå. Jeg ønsker tips til en farge til et barnerom (jente), som vil harmonere fint mot hall, trappeoppgang og soverom vegg i vegg som er malt i Skyggeblå. Favorittfargen hennes er «Elsablå», som i lysblå (ref filmen Frost). Tak og detaljer er ellers i Bomull. Hilsen Kristin.

24/11/2020 22:38:13

Fargerådgiver svarer:

Hei Kristin, når jeg googler "Elsa i Frost-filmen" ser jeg at hun ofte er avbildet i en turkis kjole med en varm-blå kappe/slep. De klare lyse turkise kommer lett i konflikt med  LADY 1453 Bomull men jeg kan foreslå at dere vurderer blågrønne   LADY 6378 Iconic (som er lysere ton-i-ton med  LADY 6350 Soft Tealeller  LADY 4109 Gustaviansk Blå (som er lysere ton-i-ton med  LADY 4629 Skyggeblå). 

Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Takk for svar! Har du forslag til andre jente-vennlige farger som også passer til gitte farger i tilstøtende rom, siden disse fasene med ikoner har en tendens til å skifte fort?

27/11/2020 12:38:21

Fargerådgiver svarer:

Hei Kristin, fargene vi foreslo er farger som passer godt inn i paletten og som ikke nødvendigvis assosierer til Frost-filmen, de er både dempede og harmoniske. Jeg kan foreslå at du i tillegg vurderer  LADY 20055 Dusty Rose eller  LADY 6352 Evening Green :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Har dere forslag til andre blåfarger som harmonerer fint med Silky Pink og er noe lysere enn Gustaviansk blå? Jeg ser fra fargekartet 2018 at Dusky Blue kan fungere sammen med Silky Pink? Hva med evt Nordic Breeze? Vi har begynt å male alt det hvite i klassisk hvit, stort sett, dvs typisk vinduskarm, dørlister og vinduslister.

21/02/2021 17:13:05

Fargerådgiver svarer:

Hei Kristin, jeg vil foreslå at du vurderer  LADY 4091 Støvblå. Den er lysere men lekker ton-i-ton med  LADY 4109 Gustaviansk Blå og  LADY 4629 Skyggeblå som du har i denne paletten, og er en nydelig farge til barnerommet.  LADY 4091 Støvblå kommer til sin rett til detaljer i   LADY 9918 Klassisk Hvit :) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Tusen takk for godt tips! Støvblå tror jeg blir helt riktig! To andre spm; Vi har stuen i Soft Teal, med to kontrastvegger i Dark Teal. Vi elsker fargen Soft Teal, men det er mulig Dark Teal blir byttet ut med Balanse som kontrastvegg. Harmonerer det fint med Soft Teal i så fall? Balanse virker litt mindre «hard» kontrast til Soft Teal. Kjøkkenet og stue utgjør én etasje, dvs rommene er tilstøtende til hverandre. Jeg har malt kjøkkenet i Tender green, men blir ikke helt fornøyd da kjøkkenfrontene ikke kommer «helt frem» med denne fargen. Jeg kunne tenke meg en farge som passer mot stuen, som samtidig fremhever kjøkkenet, benkeplate og flisene. Jeg har fått oppgitt at kjøkkenfrontene er nærmest fargen NCS S2500-N (Marbodal Form Lys Grå). Benkeplaten er hardvokset brunsvart eik, og veggfliser over benkeplaten er mosaikkfliser i fargespillet grått/svart/hvitt/lysgrått som tar igjen fargene fra kjøkkenfronter/benkeplate/vinduskarm/tak. Hvitevarene er i børstet stål og sort. Tak og vinduer er i Bomull. Har dere noen forslag? Fargen kan gjerne harmonere fint med resten av fargene i oppholdsrom. Hall’en er nå i Silky Pink, etter forslag fra dere til en farge som gir fin overgang mellom Kalk og Soft Teal. Vi syns fargen funker fint! Er det en farge som også kunne funket fint på kjøkkenet? Mvh Kristin K. Vibe.

04/03/2021 08:44:40

Fargerådgiver svarer:

Hei Kristin, det er vanskelig for oss å gi fargeråd uten bilder, men jeg vil foreslå at du vurderer  LADY 6352 Evening Green eller vår nye  LADY 6379 Cityscape som kontrastvegg i stuen, mens kjøkkenet males i  LADY 20055 Dusty Rose eller  LADY 2727 Red Maple :) Klikk deg inn på farge- og produkt-linkene der kan du lese mer, se bilder og finne mer inspirasjon. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge  LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør og karmer males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

Slett tak og taklister maler du med  LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du panel tak så er  LADY Interior Finish eller  LADY Supreme Finish et godt valg. :-)

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.

Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til :-)



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Takk for tips! Det er mulig Dusty Rose blir for mørk på kjøkkenet, da det ligger på skyggesiden av huset, og kun har dagslys og aldri sollys. Det er også en balkong rett over kjøkkenvinduene, så det er et noe dunkelt rom. Gulvet er også i brunsvart laminat. Har dere et lysere alternativ til fargesammensetningene, enn Dusty Rose?

05/03/2021 09:39:55

Fargerådgiver svarer:

Hva med å hente inn  LADY 20054 Silky Pink til kjøkkenet? Det å gjenta en farge i flere rom kan gi en god helhet og fargeflyt! Sender du oss bilder kan vi på en bedre måte gi deg gode råd!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Se vedlagte bilder av kjøkkenet. Har tatt med full belysning fra lamper.

05/03/2021 14:29:49

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen :) Jeg ser for meg at  LADY 20054 Silky Pink kan bli spennende her! 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk, det tror jeg også! Silky Pink er en flott farge. Et siste rom jeg trenger råd til er et soverom som ligger tilstøtende til Loftstue som vi har malt i St.Paul blue. Vårt soverom er også tilstøtende, og det blir malt i Linblå. Har dere et forslag til en lys blå (like lys som Støvblå), som passer godt til St.Pauls blue og Linblå?

16/03/2021 14:19:38

Fargerådgiver svarer:

Hei Kristin, dette avhenger i stor grad av hvittonen på detaljene,  LADY 5081 Fabrikk og  LADY 5452 Nordic Breeze er spennende i en palett med  LADY 5249 Linblå og  LADY 5030 St. Pauls Blue, men de kommer begge til sin rett i møte med en ren hvittone som  LADY 9918 Klassisk Hvit..

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Taket er i klassisk hvit og dør/lister er i bomull.

17/03/2021 12:15:47

Fargerådgiver svarer:

Hva med å velge  LADY 5249 Linblå også på dette siste soverommet? Det å gjenta en farge i flere rom kan bli spennende, spør du meg ;) Du kan selvfølgelig gjerne teste ut hvordan du opplever  LADY 5452 Nordic Breeze i rommet, men vær oppmerksom på at den kan vippe  LADY 1453 Bomull i ekstra gyllen retning. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Ja, det kan være en god idé, som jeg tror vil gjøre mengden farger i huset noe mindre og skape et roligere inntrykk. Ønsker ikke at huset skal bli et komplett malerskrin.😆 Hva passer best til St.Pauls blue; Linblå, Fabrikk eller Nordic Breeze? Vi liker de litt rolige og duse fargene best.

18/03/2021 09:58:57

Fargerådgiver svarer:

Her må du velge den du trives best med, men min personlige favoritt er  LADY 5249 Linblå, og dessuten er dette den av de du nevner som står best til  LADY 1453 Bomull ;) 

God helg!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Av St.Pauls Blue, Linblå og Fabrikk, hvilke av disse tre fargene kan fungere som kontrastvegg for hverandre?

24/03/2021 15:00:06

Fargerådgiver svarer:

Hei Kristin, jeg opplever at alle disse tre fungerer i kombinasjon, men jeg holder en knapp på  LADY 5249 Linblå i kombinasjon med  LADY 5030 St. Pauls Blue :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Takk for tips om de lyse blåfargene! Vi malte soverommet i Fabrikk, og den ble aldeles nydelig! :) Etter nærmere ettertanke vedrørende farge til kjøkkenet, der jeg fikk tips i perioden 4/3-8/3 (se lenger opp), ville det ideelle vært en grønntone som står godt til Soft Teal og Dark Teal i tilstøtende rom, Bomull på detaljer, NCS S2500-N på kjøkkenet med brunsort benkeplate og kjøkkenmøbler. Har dere et grønt alternativ i stedet for Silky Pink? Mvh Kristin K. Vibe.

07/04/2021 12:34:31

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Så hyggelig å høre! Jeg vil foreslå at du vurderer  LADY 6352 Evening Green på kjøkkenet :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Da tror jeg det blir Evening Green! Ville det gjort seg med den som kalkmaling, eller blir det for «mye støy» mot mosaikkfliser og de mørke fargene på bord, benkeplate og gulv?

11/04/2021 00:03:10

Fargerådgiver svarer:

Hei, Kristin. Jeg vil foreslå at du vurderer en mer vaskbar og slitesterk maling på kjøkkenet og vil foreslå  LADY Wonderwall (05) - nå i ny matt glans!


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun