SKT

Kategorier:

Hei, i sommer skal vi male huset vårt grønt i fargen S6020-G30Y. Det er et helt klassisk trehus, med skrått tak med rødlig takstein. Nåværende farge på huset er hvitt med røde vinduskarmer. Selve rammene rundt vinduene er nære bomull eller perlehvit.Vi skal ikke male disse rammene. Vi har derfor tenkt å ha hvite vinduskarmer, i en farge som matcher vindusrammene. Vi har også tenkt på rød ytterdør, og da har vi sett på fargen "vestlandsrød". Garasjeporten tror vi skal være hvit, men har ikke helt bestemt oss enda:-) Jeg skulle gjerne visst hva dere anbefaler som farge på vinduskarm (hvilken hvitfarge), på grunnmur, og eventuelt på døra til grønnfargen vi har valgt. På forhånd tusen takk for svar:-)

2020-05-18 12:33:27

Fargerådgiver svarer:

Hei vi hjelper deg gjerne, men kan du sende oss bilder slik at vi får et inntrykk av huset, farge på tak-stein og omgivelser :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Tusen takk! Jeg gleder meg til å høre:-) vedlagt finner du et bilde av forsiden på huset og et fra baksiden. Baksiden har nye vindu, med hvite vindusrammer inni (dette skal vi ha på forsiden også, men har ikke skiftet disse vinduene ennå). Det er litt vanskelig å se takfargen på bildet, vi har en del mose vi skal fjerne, men har ikke rukket å ta den pga. at det fortsatt snør litt her vi bor;-). Naboens tak, som du ser i bakgrunnen, er rødere enn vårt. Vårt er mer «gråaktig» rødt.

18/05/2020 20:21:26

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen og takk for bilder :-) Med fare for at du nå blir litt fornærmet så må jeg si at jeg frykter at S6020-G30Y kan bli veldig grønn, det er ikke en farge jeg har sett ute på stor vegg men generelt kan man si at farger ute på store falter blir mer intense, så jeg vil råde deg til å vurdere 7057 Barlind eller min favoritt   JOTUN 8413 Herregårdsgrønn dette er farger som er godt utprøvd ute på stor vegg :-) Garasjeporten ville jeg malt i veggfargen, men inngangdøren kan gjerne få en egen farge. Ta en titt på disse grønne mot den du har valg så snakkes vi nærmere hvis du fortsatt ønsker min hjelp :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, og takk for svar! Blir ikke fornærmet, smaken er som baken;-) Vi har kikket på mange grønnfarger og er i utgangspunktet ikke redd for en veldig grønn farge. Vi har vurdert både Herregårdsgrønn, Grønn umbra og Skogsgrønn (tror jeg den heter), men liker ikke disse like godt som S6020-G30Y. Vi har også testet Herregårdsgrønn (som jeg synes blir veldig blass, nesten litt grålig) Skogsgrønn (som er fin men for mørk) og S6020-G30Y (som vi liker veldig godt) på deler av den ene ytterveggen hvor vi skal skifte panel. Jeg synes ikke S6020-G30Y er for grønn basert på denne testen, men jeg forstår at det kan endre seg når vi maler hele veggen. Barlind har jeg ikke sett på, men mulig jeg må ut og hente en fargeprøve nå:-) Men hvis vi likevel velger å gå for S6020-G30Y, hva tror du om farge på staffasje og grunnmur?

19/05/2020 14:21:26

Fargerådgiver svarer:

7057 Barlind har ncs kode 5816-Y39Y altså litt mindre kulørhet (16) og derfor noe mer dempet, men en deilig grønn vel verdt en prøveboks :-) Sammen med både S6020-G30Y og 7057 Barlind er staffasje i  JOTUN 0731 Demihvit eller  JOTUN 0394 Varmgrå lekre. På muren ville jeg valgt  JOTUN 1491 Slipesten :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun