Ann Cecilie Bråten

Kategorier:

Vinduer : Bomull

Dør : Bomull

Hei, Vi skal male huset utvendig i hvitt. Huset er hvitt i fra før, men usikker på nyansen. Vi har fabrikkmalte vinduer og ytterdører. Ønsker å male grunnmuren i en grå farge, men er åpen for forslag. Nå er den hvit og ikke særlig pen. Vi tenker å benytte oss av slemmemasse på muren. Den finnes i grå, men tror den kun finnes i nøytral grå. Hvis vi går for farget slemmemasse, hvilken hvitfarge skal vi da velge på huset som passer til bomull og til nøytral grå? Hvis vi ikke slemmer muren, hva anbefaler dere oss som farge på både hus og mur? Vi har en moderne stil med svarte aluminiums møbler ute.

2020-06-13 18:46:15

Fargerådgiver svarer:

Hei Ann Cecilie, vi hjelper deg gjerne, men for at vi på best mulig måte skal kunne gi deg ett faglig godt råd må vi be om bilder av huset med omgivelsene rundt. Farger på takstein, grunnmurens størrelse, og ikke minst hus-type er avgjørende for fargevalget. Har du bilder du kan dele med oss så er det supert. Hører fra deg :)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen, Huset ligger i en skråning, så størrelsen på grunnmuren varierer fra ca 0.5m- litt over 1 m. Takstein er svart mot grå. Omgivelsene rundt er ikke noe å ta bilde av foreløpig, da vi er i gang med omfattende hage-og uterehabilitering. Vi skal ha belegningsstein som ikke er helt standard gråmix, men noe mer moderne. Vi har foreløpig ikke bestemt oss for hvilken stein. Sprossene du ser på vinduene vurderer vi også å fjerne for et mer moderne preg. Rekkverk på veranda skal også skiftes ut med liggende spiler som på fremsiden. Terrassebeisen vi nå har brukt er «terrassegrå 90710» fra Opus. Legger ved bilder, håper du får et bedre inntrykk.

15/06/2020 20:59:38

Fargerådgiver svarer:

Hei Ann Cecilie, ønsker å male huset i en hvittone vil jeg foreslå at du velger den samme hvittonen som dører og vinduer. Er dette fabrikkmalt er det trolig en gyllen hvittone som  JOTUN 1001 Egghvit eller   JOTUN 1453 Bomull, men sjekk så er du sikker!! Grunnmuren vil jeg foreslå males i  JOTUN MUR 1877 Valmuefrø eller  JOTUN MUR 1462 Grå skifer . Det er viktig at fargen vurderes i møte med belegningsstein, terrassebeis og farger i omgivelsene. Har du spørsmål om produktvalg til din mur kan jeg foreslå at du tar en prat med våre malings-eksperter på teknisk service. Du treffer dem på: chat.jotun@ed24.no eller 33 45 75 30 alle virkedager mellom 0800 og 1600.

Ha en strålende fin dag!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen, Vi vurderer flere muligheter rundt husmaling nå. Vi hadde egentlig tenkt hvitt, men jeg har også lyst på en mørkere tone. Hva tenker du om det? Vil det kle husets stil? Og hvilken bør vi evt gå for (dempet sort eller brunsvart, andre alternativer)? Mannen er litt skeptisk til mørk farge, da han er redd det vil sprekke opp og tørke raskere enn hvitt. Stemmer dette? Hvis vi går for mørkere farge, hva gjør vi så med detaljene i bomull? Er litt redd for at det blir for hardt med hvite dører og vinduer. Se bort fra sprossene, de kan fjernes for et mer moderne uttrykk. Jeg tenker at det muligens blir finest med et monokromt uttrykk. Hvis vi da bør male det hvite på utsiden, bør vi gjøre det på innsiden også da? Nå har vi terrassebeis i en gråfarge fra et annet merke. Hva bør vi gå for her? Og hva med grunnmuren? Vi har utelamper i grå og hagemøbler er svart Hay pallisade og bris modulsofa i svart og svarte puter fra Ygg og Lyng. Blir det for mye svart og tungt? Vi vurderer å lage rekkverk på veranda med liggende spiler på kortsidene og glass i front. Vi er i gang med rehabilitering av hagen. Planen er nå å legge asfalt i oppkjørsel kombinert med brostein og en liten støttemur i larvikitt. På gangsiden mellom hus og hage blir det brostein og tråkkheller i larvikitt (larvikitt i enten Lundhs blue eller royal). I hagen vis a vis huset blir det en platting på ca 30kvm. Der har vi ikke helt landet på om vi går for heller i larvikitt, treplatting eller en kombinasjon av begge deler. Vi kommer også til å bygge en pergola over deler av den med spilevegg mot hekken. Den tenker vi bør være i samme mørke tone, dersom huset blir malt i det. Her er vi åpne for forslag. Vi må også bygge en stor plantekasse langs ene langsiden av plattingen. Den tenker vi at uansett bør males i svart. Plantene og hekk rundt huset blir i en del grønt, rust og rødfarge. Trapp til nedsiden av hagen blir også i larvikitt. Larvikitten vil jo ha en del blåskimmer i seg, særlig i våt tilstand. Vet ikke hvor mye dette skal tas hensyn til? Hvis vi går for hvitt hus som opprinnelig tenkt. Hva tenker du om fargevalg på pergola og plantekasse da? Der har jeg tenkt svart for å ta igjen de svarte møblene på verandaen. Jeg har også vurdert å male spilerekkverket og inngangsdør sort/mørkere tone, samt det samme på evt spilerekkverk på vetanda (i kombinasjon med glass som tidligere nevnt). For å bryte med det hvite og få det i mer sammenheng med pergola, spilevegg og plantekasse i hage. Hva tror du om det? Blir det rart og evt for hardt? Som du skjønner er vi litt rådville og trenger litt veiledning på hva som kan passe huset, hagen og vår stil. Er takknemlig for all hjelp. Mvh Ann Cecilie

25/07/2020 07:21:16

Fargerådgiver svarer:

Hei, Ann Cecilie mørke vegger blir varmere enn hvitt og alt panel "beveger" seg så hvite striper grunnet underlaget kan bli synlig. 

For å unngå dette er hvitt hus det tryggeste, men ta gjerne en prat med våre eksperter på Teknisk Service, du treffer dem på: jotun.no/chat eller 33 45 75 30.

At huset kler en mørk farge er jeg ikke i tvil om, hva med  JOTUN 1434 Labrador,  JOTUN 9938 Dempet Sort eller  JOTUN 0734 Brunsvart eller er kanskje en kjøligere gråtone som  JOTUN 9937 Aske eller  JOTUN 9920 Askesort finere til Larvikitt ? Velger du en av disse mørke tonene på veggen ser jeg for meg at rekkverk og blomsterkasser i  TREBITT Oljebeis kan bli lekkert. Farge på beisen og farge til terrassen må vi komme tilbake på når veggfarge er valgt :-) Hvis jeg skal kunne vurdere terrassen og ny farge på den må jeg få et bedre bilde av dagens farge/terrasse. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Takk for svar. Litt usikker på om jeg får gjennomslag på mørkt hus, nettopp på grunn av det du nevner. Larvikitten er jo grå/blå, så mulig det blir best med kjøligere tone på huset, hvis vi går for det. Hvordan står de tonene til dører og vinduer i bomull? Rekkverket som er på terrassen nå skal rives, så det blir spiler på kortsidene og rammeglassrekkverk i front. Jeg har også vurdert beis på rekkverk, pergola og blomsterkasser. Hvor mye vedlikehold og oppfriskning krever dette kontra å male det? Blir det på samme måte som med terrassegulv? Hvis vi velger å male huset i hvitt, hva tenker du om å male/beise de nevnte elementene i en mørk tone likevel? Dette for å ta opp fargen på pergola/blomsterkasse med rekkverk og hagemøbler på terrassen. Eller blir det for hardt? Tenker du at grunnmuren fortsatt skal være valmuefrø eller grå skifer? Jeg sender uansett dere nye bilder, når steinen er på plass. Da blir det lettere å se uttrykket. Mvh Ann Cecilie

03/08/2020 12:17:12

Fargerådgiver svarer:

Når det gjelder produkter og vedlikeholdsintervall så ta en prat med Teknisk Service :-) Mørkere detaljer kan absolutt bli lekkert til hvitt hus hva med 0651 Lavgrå eller 0659 Skigardsgrå jeg tror de blir fine til Larvikitt. Når det gjelder hvittone til huset bør du velge  JOTUN 1453 Bomull på alt grunnet detaljer i  JOTUN 1453 Bomull :-)  OPTIMAL OptiWhite er spesielt utviklet for hvite hus. Malingen er basert på ny teknologi som hindrer at skitt fester seg på husets overflate. OPTIMAL OptiWhite sørger dermed for at huset holder seg hvitt og vakkert lenger. Følg oss gjerne på https://www.instagram.com/jotun_uteinspirasjon/ for nyttige tips :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Vi hadde en dialog for et par år siden rundt maling av huset utvendig. Nå har vi kommet et skritt nærmere, og planlegger å male huset denne våren. Vi har landet på en mørk farge, muligens dempet sort, også på vinduer og nedløpsrør. Vi har fått nytt rekkverk på verandaen som vi ønsker å beise. Vi er i gang med å lage en stor plantekasse i hagen som skal få samme utførelse som rekkverkene. Tenker at denne skal få lik beis. Vi har asfaltert oppkjørselen med brostein i larvikkitt blue pearl/Lundhs blue som ramme rundt. Denne steinen har vi også som fliser langs husveggen, som støttemur, som trapp ned til hagen og som platting foran plantekassen i hagen. Steinen er blågrå med skimmer. Den skifter uttrykk ved regn, da blir den mørkere og får mer skimmer. Vi har fra før beiset inngangspartiet og terrassen med «terrassegrå 90710» fra Opus. Den er nå ganske slitt, men vil friske opp dette med samme farge inntil vi skifter gulvene om noen år. Spørsmålene er nå: hvilken beis skal vi velge? Ønsker noe som ikke blir i kontrast til huset, men demper det harde uttrykket kanskje. Hvilken farge bør vi velge til muren? Vi tror at vi helst vil ha noe som går mot varm grå/greige/beige hvis det kan harmonere med steinen (og terrassebeisen). Vi vil ikke at husets uttrykk skal bli for kaldt. Vi tenker at plantene i hagen skal være hovedsakelig i fargene grønn, burgunder, rust. Prydgress, hosta, alunrot, viftelønn, bøk, svarthyll, blærespirea for å nevne noe. Tenker også å ha plantekasser i cortenstål. Lurer på om ytterdøren bør males i lik farge som grunnmuren eller gå for noe sprekere som tar igjen fargen fra elementene i hagen, feks en rustfarge? Legger ved oppdaterte bilder. Mvh Ann Cecilie

25/04/2022 12:26:25

Fargerådgiver svarer:

Hei igjen :-) Hva med  TREBITT 90033 Funkissort rekkverk mot  JOTUN 9938 Dempet Sort hus, på terrassen ville jeg valgt  TREBITT 90029 Naturlig Sølvgrå og på muren  JOTUN MUR 1877 Valmuefrø. Utgangsdøren kan gjerne males i en sprek farge, hva med rusttonen  LADY 2993 Kilim. Vil du vurdere en varmere kombinasjon se på  JOTUN 0734 Brunsvart og  TREBITT 0675 Seterbrun med mur i  JOTUN 1491 Slipesten eller  LADY 11130 Shade, terrasse i  TREBITT 90028 Skyggebrun og dør i  JOTUN 1223 Høststemning :-) Maler du huset med  DRYGOLIN Nordic Extreme, vår suverent beste maling noensinne, får huset en overlegen beskyttelse – tåler mest, og ekstrem farge- og glansholdbarhet som holder lengst. Malingen har oljeglans 50 som gir et vakkert, nymalt utseende. Malingen er også vannavvisende – regnsikker ned til 1 time, og selvrensende.

Vår nyhet  DRYGOLIN Color Expert, har et vakkert, avdempet, silkematt utseende, er spesielt effektiv mot svertesopp og alger, selvrensende og gir ekstrem fargeholdbarhet. Malingen er svanemerket.

Vindu, dør, detaljer maler du med  DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør. Muren maler du med  JOTUN DryTech Murmaling. Terrassen beises med  TREBITT Terrassebeis. Klikk deg inn på produkt-linken, der kan du lese mer om hvert enkelt produkt.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter. Følg oss gjerne på https://www.instagram.com/jotun_uteinspirasjon/ for nyttige tips og inspirasjon.

Vi ønsker deg lykke til :-)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei, Takk for svar! Vi har også tenkt på brunsort hus. Er litt fristet til å velge det med de fargene du anbefaler på resten. Sånn helt ærlig; vil det harmonere godt med den kalde larvikitten? Eller synes du vi helst bør gå for første alternativ med dempet sort? Vi hadde i utg.pkt ikke tenkt å bytte farge på terrassegulvet i frykt for at det er for mye jobb å få det pent (om det i det hele tatt blir det uten skjolder). Men vi ser at det vil være avgjørende for helheten å gjøre det, særlig om vi går for brunsort. Er det en vanskelig prosess å bytte terrassebeis? AC

27/04/2022 00:07:17

Fargerådgiver svarer:

Kombinasjonen med  JOTUN 0734 Brunsvart er min favoritt, etter min mening fungere den fint til Larvikitt. Det er ikke vanskelige å bruke  TREBITT Terrassebeisfjerner men det krever jo litt tid og innsats. Ta en titt på denne filmen :-) https://www.jotun.com/no-no/jotun/decorative/exterior/products/trebitt-terrassebeisfjerner/

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk for svar. Vi har vinduer på muren, bør de males i samme farge som de andre vinduene på veggen (brunsort eller dempet sort evt) eller som murfargen? Vi har svarte hagemøbler med antrasitt i sitteputer (Hay pallisade). Så har vi grå markiseduk med hvit oppheng og grå utelamper. Skifter nok ut denne med sorte screens på sikt. Hvordan vil disse gå med brunsort? Legger ved bilder. Så lurer vi på om vi bør male ytterdøren på innsiden også? I gangen har vi malt med Band stone. Passer den sammen med høststemning?

27/04/2022 17:23:24

Fargerådgiver svarer:

Vinduene på muren ville jeg malt i samme farge som muren. Gråtonen på spesielt markisen blir kanskje litt kjølig mot  JOTUN 0734 Brunsvart men hvis de skal byttes ut er det kanskje ikke det som skal være med på å avgjøre veggfargen.  JOTUN 1223 Høststemning fungere fint til  LADY 1145 Band Stone men innsiden av døren kan kanskje like gjerne ha samme farge som dørene inne :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen, Vi har ikke klart å lande på om blir brunsort eller dempet sort på veggene. Vi er litt bekymret for om brunsort blir for brun, og med alle fargeforslagene blir for hyttepreget? Vi lurer på om vi kan bruke naturlig sølvgrå som terrassebeis på brunsorte vegger og evt funkissort på rekkverk og plantekassene for å bryte opp det brune? Dersom vi går for dempet sort, vil høststemning fungere på ytterdøren da evt kontur som vi også vurderer på døren? Vil begge passe til valmuefrø på mur og naturlig sølvgrå på gulvet i inngangspartiet? Vi kommer til å velge den matte husmalingen.

09/05/2022 10:03:40

Fargerådgiver svarer:

Hei, ikke alltid så enkelt å bestemme seg :-) Jeg legger ved noen blogg artikler med hus i både  JOTUN 9938 Dempet Sort og  JOTUN 0734 Brunsvart så blir det kanskje enklere å bestemme seg. Min personlige favoritt er  JOTUN 0734 Brunsvart den er like sort som  JOTUN 9938 Dempet Sort men litt varmere i undertonen og da litt "mykere" i uttrykket. 

https://uteinspirasjon.jotun.no/sort-er-ikke-bare-sort/

https://uteinspirasjon.jotun.no/den_anvendelige_dempetsort_fra_jotun/

 JOTUN 0734 Brunsvart kan gjerne tøffes opp med mur i  JOTUN MUR 1877 Valmuefrø og terrasse i  TREBITT 90001 Fjellbris eller  TREBITT 90029 Naturlig Sølvgrå. Hva med dør i  JOTUN 7119 Stemning,  JOTUN 7653 Stockholmsgrønn,  JOTUN 8426 Dewy Green,  JOTUN 5445 Delicate Blue,  JOTUN 10462 Livlig,  JOTUN 2825 Effekt eller  JOTUN 1223 Høststemning ;-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun