Margrethe

Kategorier:

Tilstøtende rom : Antique green, st. Pauls blue

Møbler/kjøkkenfronter etc. : Hvitoljet eik, cognac skinn, terracottakrukker

Hei! Jeg ble litt revet med og har endt opp med å kjøpe både pale linden og ginseng i mengder som vil være nok til å male stua. Det er et stort og åpent rom med full takhøyde opp til limtredragerne. Det er vinduer i sør, øst og vest. Taket var ubehandlet furu og har nå fått to strøk kvist- og sperregrunning. Jeg lurte på om det ville bli fint med Lotus i taket til Ginseng vegger, eller om det vil bli veldig gult? Og vil det føles ut som om taket bare har "gulnet" dersom det blir malt i Lotus? Alternativet er å male taket hvitt eller male stua i pale linden i stedet. Vi har mye hvitoljet eik i møbler med cognac skinn og terracottakrukker til plantene. Trenger også tips til listfarge.

2020-08-31 20:41:16

Fargerådgiver svarer:

Hei Margrethe :) Ut i fra din beskrivelse av møblene og i møte med de brente varme tonene i teglsteinen holder jeg nok en knapp på  LADY 8281 Pale Linden, og da gjerne med  LADY 1024 Tidløs i taket for ett mer dempet uttrykk. Men hvilken du skal velge avhenger av hvilken som står best til dine gulv og møbler. Det er viktig at du tester fargene hjemme hos deg i dine lysforhold før du bestemmer deg. Vurderer du det til at  LADY 10245 Ginseng står best til gulv og møbler kan du gjerne velge denne dempede gultonen! ;) 

   LADY 10245 Ginseng og  LADY 1108 Lotus er super-flotte sammen, men siden du skriver at du har kjøpt inn masse av  LADY 10245 Ginseng ville jeg malt den samme fargen i både tak og på vegg ;) ...men du har kanskje kun kjøpt maling beregnet til slettvegg? ;) Som hvittone vil jeg foreslå  JOTUN 1624 Letthet i møte med disse fargene. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge  LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall matt (05). Spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør, karmer, kjøkkenfronter og møbler males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene matt, silkematt, halvblank og superblank.

Slett tak og taklister maler du med  LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du panel tak så er  LADY Interior Finish eller  LADY Supreme Finish et godt valg. :-)

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.

Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til. :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Tusen takk for gode råd. Ville du da ha valgt Pale Linden til tak også, hvis vi ender opp med å male vegger i Pale Linden? Jeg er litt skeptisk til om det blir for mørkt, men på bilder synes jeg Pale Linden blir litt vel pastell med hvitt tak? Og vil Pale Linden fungere i samme rom som Ginseng, hvis vi ønsker å bryte opp rommet med en annen farge? Eller bør vi heller bruke Minty Breeze eller Antique Green som vi har tenkt til soverom?

02/09/2020 09:27:40

Fargerådgiver svarer:

Hei Margrethe :) Du kan gjerne velge  LADY 8281 Pale Linden både i tak og på vegg! Ønsker du en lysere tone i taket, men en som tilfører noe annet enn "hvitt", kan jeg foreslå  LADY 8394 Hvit Poesi (dersom vinduer og detaljer er i  JOTUN 9918 Klassisk Hvit), eller  LADY 1024 Tidløs (dersom vinduer og detaljer er i  JOTUN 1001 Egghvit /  LADY 1453 Bomull) .  LADY 10245 Ginseng,  LADY 7163 Minty Breeze ,  LADY 5030 St. Pauls Blue og  LADY 7629 Antique Green vil fungerer godt til i tilstøtende rom. Lykke til :)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun