Cecilie

Kategorier:

Lister/dører/vinduer : skal også males, men bruker mye klassisk hvit i huset

Tilstøtende rom : farge ikke bestemt, foreløpig Velvet

Møbler/kjøkkenfronter etc. : hvit toalett og hvit servant

Tak : skal males

Hei, Jeg skal male ett lite toalettrom på ca 2x2m som er sørvendt og har ett veldig lite vindu. Ønsker ett energifylt rom hvor vi henger opp litt feriebilder fra sydlige strøk og får inn noen grønne planter. Skal kjøpe ny servant og nytt servantskap. Servantskapet tenker jeg at jeg kan male i noe som passer til veggfargen. Jeg ønsker meg ett rødlig tropisk tema, men er usikker på om jeg skal gå for to farger ton i ton på vegg og servantskap, eller om jeg skal lage en litt større kontrast. fargene jeg sitter å ser på pr nå og liker er Whispering red, Bordeaux, mørk indigo, Hibiscus. Har dere noen tips på hvordan og hva jeg kan kombinere her? Evt andre farger som jeg bør se på? Har ett stort speil på ca 1,5m bredde som jeg tenker å male ramma på i samme farge som enten vegg eller servantskap. Taket syns jeg kan få samme farge som veggene? Rommet har panelvegger og servantskap blir med slette fronter.

2021-05-06 15:14:38

Fargerådgiver svarer:

Hei Cecilie på hver sin måte er dette vakre farger, det er vanskelig å mene så mye mer for jeg har jo ikke så mye å knytte det opp mot eller matche det med. Det må bli et valgt du må ta for at du skal få følelsen og opplevelsen du ønsker å skape. Umiddelbart tenker jeg at  LADY 2846 Bordeaux OG  LADY 4623 Mørk Indigo blir litt mørke på alle vegger og tak og at  LADY 2731 Hibiscus blir veldig rød men altså smak og behag. Hva med  LADY 3324 Rubin den er mer dempet enn  LADY 2731 Hibiscus og kjøligere, kanskje litt friskere enn  LADY 2859 Whispering Red. Hva med  LADY 3324 Rubin på veggen og skapet og taket i  LADY 4623 Mørk Indigo. Eller hva med  LADY 2846 Bordeaux kombinert med  LADY 2456 Punch eller  LADY 2602 Butterfly dette er en ferie jeg har lyst på nå etter å ha sittet på hjemmekontor i 1 år ;-)  LADY 2992 Delightful Pink sammen med  LADY 2846 Bordeaux er også lekkert. 

Klikk deg inn på farge-linken der kan du lese mer om fargetonen, se bilder og finne mer inspirasjon og anbefalte hvittoner. Du finner også nyttig informasjon om riktig produkt til flatene du skal male. Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.

Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til :-)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk for spennende forslag. Rubin er kanskje akkurat den mellomtingen jeg ser etter. Punch virka jo også som en tøff farge, men tror du den vil kræsje veldig med velvet som er i gangen vår? Den kommer til å være sånn en god stund, selv om den en gang i fremtiden skal males. Er det sånn at rommet virker mer ryddig og større ved at jeg maler møblene i samme farge som veggen med høyere glans, eller blir dette kjedelig og lite effektfullt?

07/05/2021 12:18:58

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Det kan absolutt bli svært spennende å velge samme farge på vegg og innredning, gjerne med en glanskontrast! Hva med å velge  LADY Supreme Finish matt på veggene og  LADY Supreme Finish halvblank eller superblank innredningen?


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen, nå har jeg testet rubin og punch. Tro jeg liker bedre rødt med gul base enn med blålig. Syns punch er en utrolig tøff og artig farge å har veldig lyst til å bruke den. Syns den blir for skarp å ha på alle vegger, men hva tror du om punch i tak, på speilramme og evt litt andre bilderammer og blomsterkrukker i rommet også Bordeaux på vegger og innredning? Litt usikker på hva jeg isåfall skal gjøre med dør og vindu hvis jeg går for denne løsningen.

10/05/2021 09:42:01

Fargerådgiver svarer:

 LADY 2456 Punch er tøff til detaljer og tak i møte med  LADY 2846 Bordeaux, dette kommer til å bli et toalett man sent glemmer ;-) Jeg ville malt vinduslister og gulvlister i samme farge som veggen. Taklister bør få samme farge som taket. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun