Kategorier:
Vinduer : Hvit
Dør : Hvit
Hei! Jeg har kjøpt et helt firkantet funkishus som ligger landlig til. Det er naturtomt/skog på den ene siden og bak huset. På den andre siden ligger et rødbrunt hus (med god avstand). I og med at huset er helt firkantet, tror jeg det blir veldig kjedelig med grått/hvitt, og kunne tenkt meg en farge som frisker det opp. Samtidig ønsker jeg ikke ble altfor vilt, og noe som passer inn. Jeg har tenkt på grønne og blå toner. Hvilke farger ville dere anbefale meg å gå for?
Hei Anne
Det var ikke så lett å se fargen på husene du referer til men hva med en dempet grålig grønn tone som JOTUN 7653 Stockholmsgrønn med JOTUN 1024 Tidløs på dine detaljer eller en lyser grønntone som JOTUN 7053 Lærdal. Kan det passe til nabohusene ? Ta en titt på JOTUN 4252 Kjønnrøk Dempet med JOTUN 1024 Tidløs eller den litt dypere grå JOTUN 1973 Antikkgrå på dine detaljer hvis du ønsker en god gråblå farge.
Jeg ser også for meg en dempet okergul tone som JOTUN 10168 Muted Yellow med staffasje i den lune gråaktige beige JOTUN 1284 Svolvær kan bli lekkert på ditt hus ;)
Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår suverent beste maling noensinne, får huset en overlegen beskyttelse – tåler mest, og ekstrem farge- og glansholdbarhet som holder lengst. Malingen har oljeglans 50 som gir et vakkert, nymalt utseende. Malingen er også vannavvisende – regnsikker ned til 1 time, og selvrensende. Årets malingsnyhet DRYGOLIN Color Expert, har et vakkert, avdempet, silkematt utseende, er spesielt effektiv mot svertesopp og alger, selvrensende og gir ekstrem fargeholdbarhet. Malingen er svanemerket.
Vindu, dør, detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør. Klikk deg inn på produktlinken, der kan du lese mer om hvert enkelt produkt.
Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns produkter. Alle Jotun-produkter har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter. Følg oss gjerne på https://www.instagram.com/jotun_uteinspirasjon/ for nyttige tips og inspirasjon.
Vi ønsker deg lykke til :-)
Tusen takk for utfyllende svar!! Jeg syns fargeforslagene er fine, men jeg kunne tenkt meg enda litt mer farge. Syns alt er veldig dust og dempet. Samtidig vil jeg ikke ha noe veldig prangende. Jeg har lett i malerbutikker, og ikke funnet det jeg ser etter på utendørs maling, men fant noe på interiørmaling. Vurderer s5020-b90G, eventuelt s5030- b70G. Særlig den første er aktuell. Jeg er litt redd den enten blir for kraftig eller blir borte i det grønne løvet rundt store deler av huset. Kunne dere gi en vurdering av disse fargene? Legger ved to bilder til: et av nabohuset (brunt), hvor kortsiden med sol gjengir fargen mest riktig. Bilde nr 2 er et bilde jeg har funnet på nett av en farge jeg liker godt, men ikke vet fargekoden til. Det nærmeste jeg har kommet er s 5020-B90G.
Hei Anne
Jeg oppfatter begge fargene du har sett på som litt for fargesterke til ditt hus som har et stramt og elegant funkis prek over seg ;) Jeg opplever "huset i skogen" har en del mer utskjæringer og romantiske detaljer som kamuflere grønntonen og tåler da litt mer farge.
Når vi snakker om farger til fasade vil de mer avdempede tonene som er i eksteriørkartene nøye utprøvd og testet, så mitt råd er å finne en farge du liker i eksteriør fargekartet. Hva med en dyp grønntone som JOTUN 0745 Grønn Umbra ?