Tips til grønnfarge på kjøkkeninnredning

Kategorier:

- Kjøkken

Lister/dører/vinduer : Bomull/eggehvit

Hei! Vi skal bestille nytt kjøkken og skal få det lakkert i ønsket farge. Vi ønsker grønn innredning, men greier ikke helt å bestemme oss for hvilken grønn. Drømmen er egentlig dette første bildet med skapdørene med glass i, vet du hva som kan tilsvare den tro? Hvis ikke liker vi mange av bildene vi har sett av Palmetto, blant annet det andre kjøkkenet som visstnok er levert i Palmetto - mens den på noen bilder virker litt for... mye? For frisk kanskje? Det er et ganske lite rom som blir ganske mye innredning i (en hel kortvegg skal ha høyskap), og det er bare ett vindu, så vi ønsker ikke å gå for mørkt, samtidig som vi ikke ønsker disse (fine, men) ubestemmelige, duse grågrønne. Vi vil rett og slett ha en ordentlig fin, og gjerne klassisk, grønnfarge som ikke blir verken skrikete eller for mørk. Kan Palmetto fungere til den bruken eller blir den for "papegøye" i sånne mengder, tro? Og til de fargene du evt anbefaler: Hvilke farger anbefales til vegg og benkeplate? Vi har ikke valgt gulv enda, men ender nok på en form for lun eik (Maxwear Ek Raw, Classic eller Sand er alternativer), og vi er heller ikke sikre på benkeplate. Vil gjerne ha farger som basser Bomull/Eggehvit pga ferdigmalte vinduer og tak. På forhånd tusen takk!

2022-06-09 22:22:21

Kommentar

(Nå kom bildene i feil rekkefølge, men drømmefargen er altså denne her (men uten svarte benkeplater)).

09/06/2022 22:23:17

Fargerådgiver svarer:

Hei

Jeg opplever grønntonen på kjøkkeninnredningen kan minne meg om den lekre  LADY 6325 Balanse. Ta også en titt på de litt blåere  LADY 5454 Dark Teal  LADY 5489 Free Spirit som begge er nydelig farger som vil gi rommet en flott karakter. Vi kan ikke hjelpe til med å velge benkeplate så her må dere selv vurder hvilken farge som vil fungere best i møte med deres benkeplate og gulv. Jeg personlig liker  LADY 0125 Palmetto og synes det er en lekker grønntone, men hvilke andre farger har du i boligen, møbler og tekstiler? Send oss gjerne bilder så hjelper vi med en helhetlig palett basert på en av disse fargene.

Klikk deg inn på farge-linken der kan du lese mer om fargene, se bilder og finne mer inspirasjon. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge  LADY Pure Color supermatt eller  LADY Balance matt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker man en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, velger man  LADY Wonderwall som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.

Detaljer i treverk som panelvegg, lister, vindu, dør og karmer males med  LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.

Slett tak og taklister maler du med  LADY Perfection som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg. Har du panel tak så er  LADY Supreme Finish eller  LADY Interior Finish et godt valg. :-)

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.

Jotun garanterer riktig fargegjengivelse kun ved bruk av Jotuns produkter. Vi kaller det Jotun fargetrygghet. Vi ønsker deg lykke til :-)



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Tusen takk! Og vel, kjøkkenet blir nok litt toneangivende for det er det første i hovedetasjen vi pusser opp, så vi vet ikke helt hvordan det blir. Er imidlertid sikker på at det ikke blir grått, men gjerne litt varmt og lunt (ikke helt terracotta da) med litt innslag av farger uten at det blir skrikende. Vi er glade i jordfarger, fersken, grønt, men også veldig fornøyde med panelveggen i stua som er Egghvit mot den ferskenfargete strietapeten som var i huset da vi kjøpte - og vi liker egentlig fargen veldig godt. Vi er også glad i teak, og har kombinert bruktkupp med hvite IKEA-skap. Fant ut at fargen jeg drømmer om er Green Smoke fra Farrow and Ball så må enten prøve å se om jeg får tak i den eller finne en tilsvarende fin hos dere, tusen takk for svar!

11/06/2022 20:36:49

Fargerådgiver svarer:

Hei

Vi har ikke noe farge som matcher Green Smoke fra Farrow and Ball helt, men jeg kan foreslå du tar en titt på  LADY 6325 Balanse som vi snakket om sist. Denne blir litt blåere/kjøligere enn Green Smoke.  LADY 7629 Antique Green som er varmere enn  LADY 6325 Balanse, men litt lysere enn Green Smoke. Eller  JOTUN 7653 Stockholmsgrønn som er litt mørkere enn  LADY 7629 Antique Green. Dette er en en eksteriør farge, men kan blandes i nesten eller Jotun interiørfarger. Lykke til ;)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Tusen takk for svar! Har fått tak i fargeprøve nå og fikk den skannet hos malerforretning, og den nærmeste NCS-koden ble faktisk deres Stemning. Balanse er altfor blå, men Stemning virker veldig lovende! Hvilke farger vil du foreslå å ha den sammen med? På reklamebildet (på dør mot murvegg) er den paret med Tidløs, men jeg skulle gjerne hatt noe med mindre grått i, men likevel lyst - har du noe forslag? Vi tenker altså Stemning på kjøkkenfrontene, hvit benkeplate og ønsker en lun og fin farge på veggen som ikke "bare er hvit" men som likevel gir litt lys i et lite rom som får veldig mye grønn innredning.

15/06/2022 18:59:00

Fargerådgiver svarer:

Ta en titt på  LADY 1376 Frostrøyk den matcher beskrivelsen av hva du ønsker deg og den er lekker sammen med  JOTUN 7119 Stemning :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun