Kategorier:
- Stue
Lister/dører/vinduer : Green marble/ evergreen/ laurbær
Hei, vi skal beise en liten hytte på fjellet og søker etter en koselig og lun atmosfære. Gjerne med innslag av kelim interiør. Jeg har sett på beis i drivved til tak, vegger og gulv. Har lyst på grønne lister og dører, men er litt redd for at det blir for mørkt. Har sett på green marble og evergreen. Hva tror du? Har også noen gulv som skal males på noen soverom som jeg har tenkt laurbær. Teglpeisen er stor og må males, tar mye av plassen i stua. Den skulle jeg gjerne hatt noen tips til. Har sett på dempet sort, men redd det blir altfor mørkt/ hardt. Elsker også farger som går ton i ton, men blir kanskje vanskelig med en slik peis. Kjøkkenet er sort fra IKEA og er rett bak peisen. Tar veldig gjerne i mot alle slags tips her. Tusen takk
Bare et bilde til vedlagt :)
Hei Tone
Både LADY 8304 Timian og LADY 8479 Evergreen er fine grønntoner sammen med LADY Pure Nature 9041 Drivved og LADY 8302 Laurbær, men hvilken farge du skal velge er vanskelig å mene så mye om uten bilder ;)
Panelets egenfarge og innsugningsevne har stor betydning for hvordan fargene blir så det er dessverre veldig vanskelig/umulig å gi fargeråd når vi snakker om transparent beis. Fargene må testes hos deg på vegg eller kapp.
Vær oppmerksom på at treets egenfarge, sugeevne, påføringsteknikk og antall strøk vil påvirke fargen. Det anbefales å gjøre oppstrøk på tilsvarende underlag før malearbeidet påbegynnes.
FEM TIPS TIL DEG SOM SKAL BEISE!
Vi anbefaler at man gjør et prøveoppstrøk på lignende underlag før man begynner. Test ut på forhånd hvordan fargen blir med ett eller to strøk. Ett strøk gir et mer transparent utseende, og to strøk gir en dypere farge, og et mer dekkende utseende og mindre trestruktur.
Vi anbefaler også at man bruker en kvalitetspensel, for eksempel fra Jordan. En god pensel gjør det lettere å få et pent resultat!
Temperaturen i rommet bør ideelt sett være 23°C. Hvis det er varmere, kan beisen tørke fort på veggen, noe som gjør at det er lettere få merker etter penselen eller vanskeligere å få et jevnt utseende.
Beis hvert panelbordet i hele lengder for å unngå skjøteskjolder. Jobb systematisk, og ikke ta for mange bord av gangen. Gjør deg ferdig med hele veggen før du tar pause. For å sikre et enhetlig uttrykk, er det også smart at samme person beiser hele veggen.
Underlaget må ha et enhetlig fargeutseende før du starter å beise, for ellers kan beisen bli skjoldete. Det er derfor smart å vaske med Jotun Spesialvask på forhånd. For gulnet panel benyttes Jotun Spesialrens for gulnet panel.
Naturlig vakker interiørbeis
Markedets beste maling - til tre og panel
Tusen takk! Håper du fikk bilde e nå? Tror du det kan fungere med Timian på peisen? Eller blir det helt feil på en peis?
Hei Tone
Ingen bilder, prøver du en gang til ?
Da har jeg forsøkt med nye opplastninger. Det er farge på peisen jeg sliter med. Tror du timian kan fungere? Har vurdert dempet sort, men redd det blir har hard. Takk igjen
Og hvis du har noen tips til beis, lakk etc til gulvet så tar jeg gjerne i lot det. Tanken i første omgang er å slipe ned lakken.
Hei Tone
Nå har jeg fått bilder, da er det så mye enklere å gi fargeråd. Det første som slo meg da jeg så peisen var at jeg ville beholdet den i sin originale farge og utførelse. Dersom du ønsker en farge på peisen er LADY 8304 Timian en fin kandidat, men du må selv vurdere den opp mot dine vegger beiset i LADY Pure Nature 9041 Drivved. Ønsker du en mørkere farge på peisen som ikke er helt sort, men mørk grå med en litt grønnlig undertone se på LADY 7354 Sort Pepper. Velger du denne på peisen vil det bli fint å male gulvet i LADY 1288 Granskygge ? Da vil du få en lun, litt ton i ton på gulv, vegg, tak, kjøkkenfronter og peis ;)
Så kult! Tusen takk!!
Et siste oppfølgingsspørsmål; dersom vi ikke velger å male peisen (som var et godt innspill), tenker du da granskygge kan fungere til gulvet? Vurderer da å male gulvet og heller slipe det på et senere tidspunkt :)
Hei Tone
Jeg ser for meg det vil bli lekkert med LADY 1288 Granskygge opp mot rødtonen i teglsteinen, så denne kan du fint velge som gulv farge, men du må selv vurdere denne opp mot veggefargen. Lykke til ;)