Farge på tak/bjelker

Kategorier:

- Stue

- Annet

Lister/dører/vinduer : Klassisk Hvit

Hei! Jeg pusser opp hus i sør-Italia, og får kjørt jotun-maling nedover. Jeg trenger råd angående bjelkene i andre etasjen! De ser ut til å være ubehandlet, og er rødlige i fargen. Veggene er malt med Soft Touch. Jeg er veldig usikker på om de skal beises/oljes mørkere, eller males/beises hvite (så venene treverket fortsatt syns). Eller i en annen farge, som veggene, eller en nyanse lysere? Samtidig ønsker jeg ikke male om hele taket, om jeg ombestemmer meg angående veggfargen! Det er et stort halvåpent rom, rundt 60+30 m2. Syns taket er ganske "tungt", så er redd for å gjøre det mørkere. Samtidig er jeg redd for å male/beise det hvitt, da det ikke er noen vei tilbake! Så jeg trenger deres ekspertråd :) Vinduene vender mot sydøst. Gulvet er en varm beige farge, med røde undertoner, såvidt jeg kan se... Tar også gjerne imot tips i hvilken farge jeg kan male det mørke bordet i, samt evt. hyllen i ubehandlet tre. Tusen takk :)

2023-01-13 15:36:57

Fargerådgiver svarer:

Hei Christine

Jeg synes det hadde blitt super lekkert med bjelker i en mørk tone som  LADY 1434 Elegant som er en lun flott mørk grå tone. Bjelkene grunner du med  Jotun Kvist- og sperregrunning og maler i  LADY Supreme Finish i pure matt eller silke matt finnish. Taket ville jeg da valgt å male i  LADY 1376 Frostrøyk, en grålig lun hvittone som vil gi en mykere overgang mellom tak og vegg ;)

Klikk deg inn på farge-linken der kan du lese mer om fargetonene, se større bilder og finne mer inspirasjon til gode kombinasjoner og anbefalte hvittoner. Det er viktig at fargene blir testet hos deg med dine lysforhold, gulv og møbler. Gulv er en stor flate som spiller en viktig rolle for hvordan fargene oppleves.

Jotuns farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Du kan derfor være trygg på at fargen du har valgt er fargen du får, når du velger Jotuns farger og produkter.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Svar:

Jeg hadde ikke vurdert to forskjellige farger, men det er kanskje ikke så dumt! Jeg heller mer mot å beise, så treverket syns bedre. Eller hva med å male taket i frostrøyk, og beise bjelkene mørke?… Takk for svar :)

16/01/2023 15:10:22

Fargerådgiver svarer:

Hei Christine

Du kan fint kombinere å male taket i  LADY 1376 Frostrøyk og beise bjelkene i en mørk tone som  LADY Pure Nature 9044 Kullsort, men  egenfarge på dine bjelker vil få en betydning for hvordan sluttresultatet vil bli, da  LADY Pure Nature er til nytt treverk i gran eller furu, så dette må prøves ut hos deg på ditt underlag. Lykke til ;)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun