kjøkken

Kategorier:

- Kjøkken

Hei, Jeg ønsker tips til farge på vegger, tak og vinduskarmer. Lurte på om jeg skulle velge samme farge i tak og på vegger? Kjøkken NCS S 3005-Y50R + raw øy og hyller (mørkt tre, se bilde) Gulv Pergo - Drift Oak Benkeplate - rem fra Dekton (marmor look med brune sjatteringer) Jeg ser for meg lyse/beige vegger/tak og mørke karmer på vinduene. Ikke sorte, men gjerne noe som passer til Raw. Kanskje noe bort i Elegant eller noe? Har dere noen fine, lune farger på vegger/tak og karmer, som passer sammen med kjøkkenet? Ha en super dag. Mvh Susan

2023-09-15 08:27:29

Fargerådgiver svarer:

Hei Susan :) Dine kjøkkenfronter i S3005-Y50R, den har relativt mye rødt i seg så jeg vil be deg ta en titt på  LADY 2499 Delikat som er ton i ton med dine kjøkkenfronter. Nydelig med  LADY 1434 Elegant som kombinasjon. 

Jeg er litt redd  LADY 12075 Soothing Beige vil vippe grønn i møte med dine fronter da den har for lite rødt i seg. Vil  LADY 2104 Teblomst være en du kan like ? 

Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargetonene, se større bilder og finne mer inspirasjon. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Du kan derfor være trygg på at fargen du har valgt er fargen du får, når du velger Jotuns farger og produkter. Lykke til og god helg :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Hei, takk for svar 😊 sooting beige var egentlig tenkt på stue. Men, det er åpen løsning, så tenker en farge på stue og kjøkken som passer godt sammen. Tenker du jeg kan bruke teblomst på stue og delikat på kjøkken? Farger jeg har sett på til stue før er washed linen, antwerpen beige, sooting beige og elvesand. Er det noen av disse som går godt sammen med de to du annbefalte???

15/09/2023 17:00:04

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Jeg mistenker at Elvesand er fra kjeden Fargerike? Den gav ikke treff hos meg så det er vanskelig å mene så mye om denne. Da det er åpen løsning mellom kjøkken og stue vil dine kjøkkenfronter spille en avgjørende rolle. Både  LADY 2104 Teblomst og  LADY 2499 Delikat har like mye rødt i seg som dine kjøkkenfronter. Jeg er redd  LADY 12075 Soothing Beige,  LADY 10679 Washed Linen og  LADY 12290 Antwerp Beige vil vippe dine fronter mer rosa i tonen og de beige vil vippe mer grønt i møte med kjøkkenfrontene. Om du føler  LADY 2104 Teblomst vil bli for kjølig vil  LADY 1376 Frostrøyk også bli en god kandidat. Det er heller ikke noe i veien for å male vegger som kjøkkenfronter ;) Det er opp til deg, ditt lysforhold og dine møbler hvor lyst eller mørkt du ønsker å gå til kjøkken eller stuesonen :) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Tusen takk 😊Jeg skal absolutt teste ut disse tipsene på veggen hjemme. Jeg ønsker en lys farge på kjøkken og en litt mørkere, lunere farge på stue. Men ikke for mørk, da den også skal være i taket. Jeg har også vært borti gentle wisper eller kalk på kjøkkenet. Kan disse eventuelt være et alternativ? Og hva kan jeg da eventuelt velge på stue som går godt til disse fargene? Jeg har sort/grått/mørkt treverk ellers i interiøret. Et alternativ er å male tak og vegger på kjøkken + veggen på stue som er i berøring med kjøkken + stuetak i samme farge. Da kan jeg tillate meg en litt mørkere farge på de tre andre veggene på stuen eventuelt 😊

18/09/2023 14:09:21

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Både  LADY 12182 Gentle Whisper eller  LADY 10341 Kalk er mindre rødlige enn hva dine kjøkkenfronter er men de vil fungere ;) Hva med  LADY 1376 Frostrøyk på kjøkkenet hvor du kan ha  LADY 12182 Gentle Whisper eller  LADY 10341 Kalk i stuen da du ikke ønsker så mørk farge:) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

😅 Prøver å forstå, men dette er vanskelig. Jeg var sikker på at kalk hadde mer rødt i seg enn frostrøyk. Gult med 24 % rødt og gult med 31 % rødt? Om det ble kalk på kjøkken, så har jeg sett litt på kalkgrå på stue. Hva tenker du der? Viktig at det også passer til gulvet. Jeg liker godt den frostrøyk, så den kan være et alternativ på kjøkkenet. Må prøvemale den. Stuen vår er veldig stor, så ser for meg at det skal være en lun stemning her, en farge som passer godt både i tak og på vegger. Ikke for lys og heller ikke for mørk. Har du noen flere enn kalk å anbefale her, så har jeg litt å velge i når jeg skal kjøpe prøvebokser. Må passe til gulvet også 😊 Tusen takk for gode råd og god hjelp!

19/09/2023 11:34:07

Fargerådgiver svarer:

Hei. Det er riktig det du skriver men  LADY 1376 Frostrøyk har mindre sort i seg og vil da fremstå som mindre sløret som vil ha stor betydning på hvordan fargen oppfattes.  LADY 10341 Kalk er fin i møte med  LADY 10342 Kalkgrå men den er veldig lik i tonen som kjøkkenfronter er i. En ide er å male stuen som kjøkkenfrontene.  Når det kommer til stykket er det hva du trives med som gjelder ;) Jeg vil anbefale deg å hente fysiske fargelameller da det er lettere å se. Fargegjengivelsen bak en PC er ikke optimal. Lykke til :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Svar:

Tusen takk! Dette syns jeg er så vanskelig at jeg er glad vi har eksperter! 😅Jeg tenker da Frotrøyk eller kalk på kjøkken og kalkgrå eller delikat på stue. Eller kanskje Misty Shadow på stue 😅😅 Uansett, tusen takk for hjelpen 😊

19/09/2023 14:45:31