Farge på nytt kjøkken

Kategorier:

- Kjøkken

Hei, Vi er i gang med å flytte kjøkkenet vårt inn i stuen. Rommet er nordvendt, og oppleves mørkt nå som vi har en mørk grå farge på veggene. Vi ser for oss å male rommet lyst/ hvitt, men sliter med å velge nyansen. Kjøkkene er L-formet, og frontene på langsiden vil være i rustfritt stål, mens på de to høyskapene på kortsiden vil vi enten gå for bambus eller eik, men mot caramel/ honning nyanse. Vi har gammel parkett på gulvet som også er litt karamell-farget. I og med at det blir mye stål og mye tre, sliter vi med å velge nyansen av hvit, skal vi velge en som heller mot grå, eller en lunere hvit? Vi kommer også til å male lister og tak. Jeg tenkte først at jeg ønsket en veggfarge som gir litt kontrast til listene, men er også åpen for å male alt i samme farge. Veldig spent på å høre deres anbefaling :)

2023-10-22 16:54:45

Fargerådgiver svarer:

Hei Anna, jeg må ha bilder av rommet du skal male, gulvet og kjøkkenfrontene for å kunne si min mening om veggfarge. Bildene blir ikke synlig for andre enn deg og meg. Hører fra deg. :-)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Tusen takk for veldig raskt svar :) Forstår at det er vanskelig uten bilder. Rommet er fortsatt langt fra ferdig, men jeg har lagt ved noen bilder av rommet, samt frontene vi tenker oss. Stål på langsiden og bambus caramel på høyskapene på kortsiden. Vi ser for oss en grå benkeplate i kompositt. For øyeblikket er jeg litt inne på 0486 Silke, men så er jeg usikker på om 1376 Frostrøyk eller 1622 Refleksjon er bedre alternativer, da de er litt gråaktige hvit mot mye stål. Samtidig ønsker jeg et lunt rom, jeg ønsker ikke at det skal være grått-kaldt. Har du eventuelt noen tips til hvilken hvit man kan bruke på tak, lister og dører til de fargene jeg nevnte over? Jeg tenker at det kan være en liten og hvitere kontrast fra veggene. Fronter: https://www.ikea.com/no/no/rooms/kitchen/guide-til-varsta-kjokken-i-rustfritt-stal-pub25ab490d Fronter: https://www.noremax.com/butikk/bambus-plus-kjokken/bambus-plus-basic/ Ser frem imot å høre fra deg :) Anna

05/11/2023 16:04:32

Fargerådgiver svarer:

Hei Anna, vi anbefaler følgende hvittone til de lyse tonene du har kikket på:

 LADY 0486 Silke -  LADY 1624 Letthet

 LADY 1376 Frostrøyk -  LADY 1624 Letthet

 LADY 1622 Refleksjon -  LADY 9918 Klassisk Hvit

Hvilken gråtone det blir på benkeplaten er selvfølgelig også litt avgjørende, men jeg ville i tillegg til de du har sett på også vurdert følgende:

 LADY 1928 Sommersne -  LADY 9918 Klassisk Hvit

 LADY 1624 Letthet -  LADY 1624 Letthet

og de litt gulere 
 LADY 1931 Kokos -  LADY 1624 Letthet

 LADY 1875 Sans -  LADY 1001 Egghvit

 LADY 10678 Space -  LADY 1624 Letthet

Disse har jeg tatt med grunnet gulvet og skapfrontene som ikke er i stål, disse vil etter min mening også fungere mot frontene i stål :-) 

Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargetonene, se større bilder og finne mer inspirasjon. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Du kan derfor være trygg på at fargen du har valgt er fargen du får, når du velger Jotuns farger og produkter.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Fantastisk, tusen takk for raskt og utfyllende svar :) Bare for å være helt sikker at jeg forstår det riktig, så har du satt det opp slik at forslaget på venstre til vegg passer med forslaget på høyre, ikke sant? Feks. Silke til vegg passer sammen med Letthet på tak, lister osv?

07/11/2023 12:37:42

Fargerådgiver svarer:

Hei Anne, ja venstre er vegg og høyre er anbefalt hvittone :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Fantastisk! Jeg tror vi går for Silke og Letthet nå, etter å ha testet med fargeprøver i går. Tusen takk for strålende veiledning!

08/11/2023 09:41:13