Kategorier:
- Stue
Har kjøpt ny bolig, og boligen har en helt annen stil enn den vi i dag bor i. Vi har kjøpt et hus fra 1905- med 3 meters takhøyde, store vinduer og en helt annen stil enn vi har i dag. Vi ønsker å la huset «bestemme» litt for innredning og interiør. Det er brystpanel som jeg ønsker å beholde. Hvordan bør jeg løse dette med fargevalg? Bør brystpanelet ha en farge og resten av veggen en annen eller male hele veggen i samme farge? Jeg ønsker ikke gråtoner, men syns beige toner er veldig fint. Bør man male en lys eller mørk farge i disse rommene som henger sammen? Stilen vi har og som vi liker på møbler og interiør inspiseres blant annet av Slettvoll.
Hei Marianne, lurt å la huset "bestemme" :-) Med åpen løsning mellom stuen og spisestuen er det fint å velge samme farge eller ton i ton, da henger rommene sammen og begge rom virker større :-) Siden det i spisestuen er panel på hele veggen ville jeg malt den og brystningen i stuen i samme farge og veggen over brystningen ton i ton. Når jeg ikke har bilder av dine møbler er det litt vanskelig å si hva som blir fint, kan du sende meg bilder av dine møbler ? Jeg ser at det er grå kjøkkenfronter i tilstøtende rom, denne gråfargen bør vi ta hensyn til, har du NCS fargekoden på de grå frontene ?
Hei igjen Tusen takk for bistand. Jeg har sjekket opp på ikea, og jeg tror NCS fargekoden er : S 5000-N. Kjøkkenet er tilstøtende til spisestue. Jeg har ikke bestilt nye møbler enda, men spisestuebordet per nå er sort. sofaen vår i dag er grå men den blir byttet ut med en beige. Jeg ønsker heller å gå mot det beige enn det grå. vi vil holde det i stilen som vedlagte bilder viser og i nøytrale fargetoner :-).
Hei Marianne, takk for inspirasjonsbilder. For å oppnå tilvarende uttrykk hos deg vil jeg til ditt gulv valgt LADY 1624 Letthet fremfor den helt hvite LADY 9918 Klassisk Hvit på alle hvite flater, sammen med den ville jeg valgt LADY 0486 Silke og LADY 1016 Blek Sand :-) Disse passer etter min mening fint sammen med kjøkkenfronter i S5000-N. Du kan selvfølgelig også vurdere å male kjøkkenfrontene, det er enklere enn mange tror :-) https://www.jotun.com/no-no/decorative/interior/how-to/how-to-paint-kitchen
Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargene, se bilder og finne mer inspirasjon. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
vår vakreste maling - til slette vegger
Markedets beste maling - til tre og panel
Tusen takk for veldig god hjelp! Hvis jeg maler frontene på kjøkkenet (det har jeg ikke tenkt på engang). Hvilke farge ville du da valgt på kjøkkenfronter hvis jeg følger dine anbefalinger i stue/spisestue? :-)
Hei Marianne, kan jeg få bilder av ditt kjøkken, nå skimter jeg bare litt grå innredning bak i et av bildene :-)
Hei Marianne, kan jeg få bilder av ditt kjøkken, nå skimter jeg bare litt grå innredning bak i et av bildene :-)
Dette er kjøkkenet :-)
Hei Marianne, takk igjen for flere bilder :-) For å oppnå et monokromt utrykk som på inspirasjonsbildene jeg har fått tidligere bør du velge å fortsette med de samme fargene, gjerne med LADY 1016 Blek Sand på kjøkkenfrontene og vegger i LADY 0486 Silke. Eventuelt vegger og kjøkkenfronter i samme farge, men da gjerne spille på ulike glansgrader, samme farge i ulike glans gir en vakker effekt. Jeg anbefaler da med LADY Supreme Finish pure matt på vegg og kjøkkenfronter i LADY Supreme Finish halvblank eller superblank. Lykke til og god helg :-)