Kategorier:
- Stue
- Soverom
- Kjøkken
- Gang
Lister/dører/vinduer : Eggehvit på lister, tak vet jeg ikke, men minner om klassisk hvit.
Hei, Jeg bor i en loftsleilighet med åpen kjøkken/stue/gangløsning. Leiligheten har to soverom. Gulvene er malt i fargen ascott og er i alle rom. Lister er malt i eggehvit, taket er også hvitt (vet ikke fargekode). Dette gjelder også i alle rom. Stue/kjøkken: veggene er malt i fargen frostrøyk, med unntak av vegg bak kjøkkenet som er malt i fargen Golden bronze. Sofaen er grønn, ellers er gulvtepper i en sandfarge. Soverom 1: 3 vegger malt i frostrøyk og en vegg i lysning. Dette rommet skal jeg ikke gjøre noe med. Soverom 2: er malt i fargen Ginseng. Det jeg ønsker råd om er farge på veggene og evt taket (skråtak) i soverom 2. Jeg synes ginseng blir en litt for lys og glad (pastellaktig) gul og er ikke helt fornøyd med denne. Liker godt lysning som er malt i det andre rommet, men er redd for at denne blir litt for voldsom på alle fire vegger. Jeg kunne tenkt med en litt mer dempet gul/brun farge, evt blått eller grønt som fungerer godt sammen med ascott. Alternativt noe helt lyst. Jeg ønsker også råd til vegger i stue og gang. Er ikke så glad i greige farger som Frostrøyk da det blir veldig grålig utrykk sammen med ascott på gulvet. Kunne enten tenkt meg noe litt varmere, eller gå for nesten hvitt. Generelt liker jeg godt varme og litt avdempede farger og toner som går mot sand og kamel.
Hei Jorunn
Med kun beskrivelse er det vanskelig å mene så mye om hvilke farger som bør hvor, men jeg sette sammen en fargepalett basert på deres ønsker så kan dere selv luke ut de dere ikke liker og leke dere med hvilke farger som bør hvor. Alle fargene i denne paletten passer etter min mening sammen, men noen kan selvfølgelig sløyfes.
Med LADY 10963 Golden Bronze, LADY 1109 Lysning, LADY 1376 Frostrøyk og LADY 0553 Ascott vil jeg foreslå LADY 10683 Cashmere, LADY 10961 Raw Canvas, LADY 11173 Humble Yellow som lysere toner. De kan du enten velge å kombinere som en lys og en mørk tone i samme rom, på tilstøtende rom eller velger å male hele rommet i en av fargene. Både tak og vegg. Det samme kan du velge deg dersom du ønsker en blåtone. LADY 5030 St. Pauls Blue og LADY 5249 Linblå er lekre sammen, men de kan også fint stå alene ;) Inn i denne paletten vil jeg foreslå LADY 8546 Local Green som en lekker gyllengrønn farge.
Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargetonene, se større bilder og finne mer inspirasjon. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller.
vår vakreste maling - til slette vegger
Markedets beste maling - til tre og panel
perfekt helmatt finish til slette tak
Hei og takk for svar! Jeg har testet Humble yellow på vegg. I mot ascott og i lyset på soverommet blir denne ganske grå i fargen. Jeg har også testet cashmere som blir for brun og mørk. Jeg har tittet på noen alternative farger som frodig oase, observe og caravan. Hva tenker du om disse? Jeg er redd observe ikke blir så ulik ginseng som jeg har i dag som jeg synes er litt for lys. Caravan synes jeg ser flott ut på bilder, men er usikker på om den blir for rød. Andre forslag til litt varme farger som ikke er altfor mørke som kan passe på soverommet? Når det gjelder stua har jeg som nevnt frostrøyk på veggene, men mot Ascott synes jeg denne nå på blir litt skitten i fargen nå på vinteren når det er lite naturlig lyd. Jeg kunne derfor godt tenkt meg en litt mindre greige tone. Har du noen forslag? Stua er altså åpen mot kjøkken som er malt i Golden bronze. Se vedlagte bilder.
Hei Jorunn
LADY 1303 Observe vil fungere i møte med LADY 0553 Ascott, din gråtone på gulvet. LADY 1303 Observe er hva vi kalle en gulbeige tone, som da vil oppleves mer dempet og litt mer rødlig enn LADY 10245 Ginseng og LADY 10343 Frodig Oase. De vil begge fungere i møte med LADY 10963 Golden Bronze. Jeg vil foreslå LADY 10963 Golden Bronze, LADY 1303 Observe og LADY 12125 Impression som en palett. LADY 12125 Impression er lysere og varmere enn LADY 10683 Cashmere. Her kan du velge deg LADY 1624 Letthet også på veggen, slik som dine vinduer/dører/lister som da vil gi et lysere og litt mindre grålig utrykk enn LADY 1376 Frostrøyk. Jeg ville heller ikke vært redd for å velge LADY 1624 Letthet på taket også ;)