Kategorier:
- Stue
- Kjøkken
- Gang
Lister/dører/vinduer : hvit
vi skal pusse opp kjøkken/stue/trappeløsning. Vi skal ha Svalbard eikeparkett (lyspigmentert matt en-stavsparkett), vegger og tak er lyse (eggehvit+), det er i dag lister i eikeparkett men vi vil erstatte de med gulvlister i veggfarge. kjøkkenet sakl vre valnøttfarget, uten overskap lang ene veggen (6 meter benk),og høyskap. på den andre langt kortere veggen. en edel av stua har to svaret skinnstoler, annen del grå bolina sofa med turkise puter/bilde på vegg. Vi ønsker oss noe mer fargespill enn alt dette hvite vi har i hele etasjen. Men det må gå i lys skala. (blått/beige/grått..) Akkurat på muren ved eisen har vi snakket om å ha det koksgrått/ så mørkt at all sot ikke synes så godt, 1. Kontrastfarge over lang benk på kjøkken? (og kun her) hva passer mot valnøtt? benkelpalte (også 10 cm opp på vegg) er lys/hvir kompositt. 2. Samme farge i hele stua, eller en annen farge på andre vegger, som går er lys, men går fint mot feks noe med blått og mørk koksgrå mur? kjøkken løsning skisse her: https://www.koksdetaljer.se/nordiskakok/showvaultfile.php?id=e9029bf7-d729-42fc-9786-cb0e8029c23c legger inn noen bilder av øvrig stue stue slik den er i dag under.
Hei Camilla :) Vi har dessverre ikke mottatt bilder. Vil du gjøre ett nytt forsøk?
Det er dessverre ikke mulig å laste opp PDF-filer. Vi støtter JPG, JPEG, PNG og GIF. Bildet kan ikke være over 5 MB. Hører fra deg :)
Håper du mottar de nå. Det første bildet er av kjøkkenløsning vi skal få på plass. Beklager dårlig kvalitet. Har i mellomtiden tenkt en blågrå tone over kjøkkenbenk og en matchende men lysere farge i resten av stua , og mørk på pipe/ peis😁
Hei :) Takk for bilder, da fikk jeg ett godt inntrykk :) Jeg ser for meg at kortvegg og langvegg i kjøkkensonen vil bli lekkert i en og samme farge. Det er utrolig mange farger som vil stå fint til dine valnøttfronter. Blått er en av de :) Hva med LADY 5530 Collected Blue som er en dempet, blå, behagelig tone. Den vil oppleves som litt grålig, med et hint av noe gyllent og grønnlig som kler den varme tonen på gulv og fronter. Jeg vil også nevne den dypere LADY 5490 Serene Blue som en god kandidat om lysforholdet tillater dette. På resterende vegger vil LADY 10679 Washed Linen stå fint i møte med blåtonene, gulv og LADY 1001 Egghvit / LADY 1453 Bomull. Hva med LADY 1352 Form eller LADY 0394 Varmgrå på muren som er i lune gråtoner :)
Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargene, se bilder og finne mer inspirasjon. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
vår vakreste maling - til slette vegger
perfekt helmatt finish til slette tak
Markedets beste maling - til tre og panel
vakker, matt og robust - til slette vegger
Hei igjen, og tusen takk for grundig svar. Utifra din malingsanbefaling over kjøkken, regner jeg med kalkmaling ikke er å foretrekke. Men kunne det vært en kul løsning på peisveggen? (den som skal være i kontrastfarge) Den lyseste av blåtonene du foreslår på kjøkken ser kjempefin ut! Vil den fremstå ganske lik som dusky blue og linblå (har ikke collected blue å samme fargekart). Når det gjelder fargeforslag til resten av hodvedetg og peis liker jeg de godt, men de er varmere/beigere enn jeg har tenkt - da jeg er redd de bryter med den veldig "grågråe" sofaen vi tar med oss videre. kanskje dette vil fungere likevel.. Hva tenker du om feks morgendis el lys antikkgrå el tidløs (evt tudor) på vegger og feks matrix el dempet sort på peis i kalkmaling (vi er opptatt av at den er mørk nok til at alle sotflekker vi sliter med rett over peisdøra ikke synes..) uten at det blir for voldsomt. Takk igjen! Camilla
Hei :) Det stemmer at jeg ikke anbefaler LADY Minerals da den ikke er motstandsdyktig til flekker men til peisveggen vil det bli supert!
Da du har en varm hvittone vil jeg ikke anbefale LADY 9915 Morgendis, denne rene gråtonen vil også vippe mer lilla i møte med ditt gylne gulv og til LADY 1001 Egghvit / LADY 1453 Bomull. LADY 0552 Tudor er heller ikke anbefalt i møte med de varmere hvittonene. Når det gjelder LADY 1391 Lys Antikkgrå og LADY 1024 Tidløs vil de stå fint til. Jeg er redd LADY 9913 Matrix vil vippe lilla, hva med den varmere LADY 1462 Grå Skifer i LADY Minerals på peisveggen som står fint til LADY 1391 Lys Antikkgrå eller LADY 1024 Tidløs :)
LADY 5530 Collected Blue har mer grønt i seg slik at den oppleves mer gyllen enn hva LADY 5200 Dusky Blue og LADY 5249 Linblå er :)
Tusen takk igjen for gode svar! Dette er spennende og litt forvirrende når man ikke er få dreven. Jeg må mase litt til på deg:) Når du skriver « du har en varm hvittone», tenker du da i taket? ( Planen er jo å ha en annen farge i hele hovedetasje pluss trappegang som går fint til blålig på kjøkken og mørk peis. Jeg har forøvrig glemt å si at vi skal bytte den gamle gulaktige parketten med bredere enstavs lyspigmentert Svalbard natur. Mattlakkert. Dersom det påvirker fargeforslag vegger.. Er det forøvrig slik at man kan bestille noen hjem for fargerådgivning? Beste hilsen Camilla😁
Hei :) Du oppgav LADY 1001 Egghvit i teksten : "Tilstøtende rom : samme farge i trappeløp og hele stua + kjøkken (eggehvit tror vi)" så jeg har forholdt meg til at denne hvittonen skal beholdes :) Jeg vil tro ditt nye gulv vil stå enda bedre til enn hva gulvet er nå til de nevnte fargene ;)
Vi har dessverre ingen mulighet til hjemmebesøk. Jeg vil anbefale deg å kontakt med din lokale fargekonsulent /interiørkonsulent som vil komme på befaring :)
Hei igjen Line. Vi har nå kommet ett hakke lenge i prosessen og malt opp noen prøver. Ditt forslag collected blue er vi veldig glad i og går for på kjøkken:) Når det gjelder alle andre vegger i tilstøtende stue og tarppeløp er vi, så opplever vi washed linen som litt mørk, samtidig som gulvet er bittelitt rosa ut. dette er parkett Svalbard fra gulvdeal.ttps://gulvdeal.no/139-1-stavs-parkett?gad_source=1&gclid=CjwKCAiAq4KuBhA6EiwArMAw1NbcIw1hLEgjbiVtRh_YuG-3rzrp1J_afeJnhmALDCCk1aEz3BxPpBoCtdcQAvD_BwE Har du tips om en farge som er noe lysere som hovedfarge enn washed linen, som du tenker vi fungere til gulvet? (Vi ønsker ikke at det skal se ut som det er for likt som gulvet, noe kontrast).Tidløs har du nevnt før, og hva med sommersne, silke, frostrøyk, lys antikk? sliter med å se for meg forskjellene på disse. Vi tror det blir elegant på peisveggen. KJøkkenbenk er forøvrig i lys kompositt, nobel arco Tusen takk på forhånd!! CAmilla:)
Hei :) Ut fra linken kom det opp flere farger på parketten i Svalbard, hvilken skal jeg forholde meg til? Jeg holder en knapp på LADY 1376 Frostrøyk som vil bli lysere enn hva LADY 10679 Washed Linen er samt at den har mer rødt i seg, den vil da harmonere fint i møte med ett gulv som har en rødlig undertone slik at du ikke fremhever den rødlige tonen :)
Tusen rakk😁 Vi forsøker frostrøyk. Svalbard natur:) Tror du elefant på mur blir mørk/ hard mot frostrøyk? hvilken hvitfarge anb mot frostrøyk, i tak og vinduskarmer? Camilla😁
Hei :) LADY 1376 Frostrøyk har den heldige egenskapen at den står til rene hvittoner like godt som de varmere slik som LADY 1001 Egghvit som du har. Jeg ville da fortsatt med LADY 1001 Egghvit fremfor å ha to ulike hvittoner. Lån gjerne med deg en NCS fargevifte fra din lokale fargeforhandler om du er usikker på hvilken hvittone du har.
Den lune, varme gråtonen LADY 1434 Elegant vil stå fint til gulv og LADY 1376 Frostrøyk men jeg kan være litt enig med deg i at den vil bli stor kontrast, dette er en smaksak ;) Hva med LADY 1145 Band Stone eller LADY 10249 Sober som begge i mine øyne vil stå fint til på muren :)
Hei. Vi lander på frostrøyk og sober! Og eggehvit til lister gelender mm. Maleren vår mener vi skal ha en annen hvitfarge i taket, enn den på lister, dører og gelendere. Er det ikke fornuftig å bruke den samme? Jeg har forøvrig en merkelig opplevelse med to prøvebokser med frostrøyk, nummerert likt og begge fra Coop bygg: de er helt ulike på vegg. Den ene varm og greige som forventet. Den andre mer rosa. Hvordan kan dette ha skjedd? Har lagt inn bilder av de to boksene samt bilder av forskjellen på vegg (ikke gode og fryktelig lys men likevel…) Hører selvsagt med Coop også, men tenk om man får feil.. Camilla😁
Hei Camilla :) Supert å høre at du har landet farger. Jeg er helt enig med deg i å male taket i samme hvittone vil bli det mest optimale. Om du maler i en ren hvittone som LADY 9918 Klassisk Hvit eller LADY 7236 Chi vil LADY 1001 Egghvit vippe mer gul i tonen.
Det kan være ulike årsaker til at fargen i prøveboksene har blitt ulike så mitt beste råd er å høre med Coop. Lykke til med malerjobben :)