Hel leilighet

Kategorier:

- Stue

- Barnerom

- Soverom

- Kjøkken

- Gang

Lister/dører/vinduer : Letthet

Hei, Har kjøpt leilighet og planlegger farger. Alt skal males, vegger, tak og lister i tillegg til at gulvet skal byttes ut. Kjøkken kan ev. males (hvitt). Gulv blir eik, enten naturell eller "hvit". Heller egentlig mot naturell, men da et som ikke blir for gult med tiden. Har en klar fargefavoritt jeg ønsker å bruke, nemlig Pale Green. De andre fargene er jeg åpen for å bytte ut, kanskje mest usikker på Evergreen. Tenker Letthet til detaljer som tak og lister. På soverom er jeg åpen for å male tak i farge. Har laget en skisse som viser hva jeg tenker, men ønsker tips. Er det for mange farger? Hvor skal overgangen til ny farge være? Er ikke så glad i at fargene møtes i innerhjørner, men jeg kan bygge "kanter" slik at fargen avsluttes "inne i rommet". (Da tenker jeg mest på spisestue. Da blir det døråpninger og ikke helt åpent) Blir det kjedelig å bruke Pale Green på alt av stue, spisestue og gang? Liker "sprø" kombinasjoner av farger, litt slik "Oppussing med Karoline" får til, men føler risikoen for å mislykkes er stor. Foreløpig har jeg sett på følgende: Barnerom: Soft Radiance + Dijon Yellow i tak eller skapdører Hovedsov: Nordic Breeze (eller lignende). Skapdører? Stue: Pale Green Spisestue: Evergreen Kjøkken: My Beirut Gang: ?? Sofa: Farge Green fra Bolia Spisebord: Eik

2024-02-06 15:15:28

Fargerådgiver svarer:

Hei Ragnhild :) Ditt gulv vil spille en avgjørende rolle da gulv vil påvirke veggfargen. Dine kjøkkenfronter vil også spille en stor rolle for fargevalg, også for fremtiden da de består. 

Jeg kunne godt tenkt meg å vite hvilken NCS (hvit er ikke bare hvit) det skal være på kjøkkenfronter samt link på ditt gulv som du har i tankene. Har du også bilde av sofaen? Det vil da bli lettere på si min mening. Hører fra deg :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Ta utgangspunkt i dette gulvet : https://www.maxbo.no/parkett-rustikk-eik-p2351021/?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA8YyuBhBSEiwA5R3-E6_aeoShPhYeIjmUbKUPOG_JZfg-6BJ8PXot8WmONPVz5CbQc_gQCRoCeLIQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds Det er det jeg har hatt de siste årene og er veldig fornøyd. Gulvet vil være det samme i hele leiligheten (unntatt bad). Kjøkkenet i leiligheten tenkte jeg å beholde i første omgang, men maler gjerne frontene for å få en helhet i leiligheten. Legger ved bilde fra prospektet, umulig å si hvilken "hvitfarge" det har. Dette er sofaen https://www.bolia.com/nb-no/produkter/01-204-10_00187/ men syns ikke fargen stemmer helt overens med sånn den ser ut hjemme. Legger ved bilder av sofaen i vedlegg (det ene er fra jeg kjøpte den, det andre er nylig. Tror det er lagt på et "kontrast-filter" som gjør at den ser litt mørkere ut enn den egentlig er. Til info har jeg brukt "Frostrøyk" i min nåværende bolig og har vært strålende fornøyd med den som en nøytral farge. Si ifra om du ønsker flere bilder fra min nåværende eller ny leilighet. Du fikk vedleggene fra sist med planløsning? Mvh Ragnhild

07/02/2024 15:29:45

Kommentar

Jeg mente ikke at jeg skulle male kjøkkenet hvitt, men det er hvitt i dag:) er åpen for å male det om!

07/02/2024 15:30:31

Fargerådgiver svarer:

Hei:) Jeg fikk planløsningen som var veldig informativ, det er ikke ofte vi er så heldige :) 

Jeg starter med kjøkken og stue.  LADY 20116 My Beirut er lekkert og fin kontrast til hvite fronter og grå benk. Om du ønsker å male fronter vil også  LADY 1376 Frostrøyk som du har vært fornøyd med i nåværende bolig bli en lekker kombinasjon.  LADY 20116 My Beirut er vakker i møte med  LADY 8478 Pale Green i stuen 👌. Det er supert med  LADY 1624 Letthet som hvittone som er anbefalt til  LADY 8478 Pale Green samt til  LADY 20116 My Beirut Jeg er enig med deg i at  LADY 8479 Evergreen kan være usikker. Basert på bilder av din sofa ser den ikke ut til å bli optimal. Jeg vil nevne at fargegjengivelsen bak en PC ikke er optimal og kan spille meg ett puss ;) Ta en titt på  LADY 6325 Balanse eller  LADY 5454 Dark Teal til spisestuen, begge disse ser ut til å hente opp kuløren i din sofa slik at salongsonen og spisestuen vil få en rød tråd samt at de vil gi ett spennende uttrykk i møte med  LADY 8478 Pale Green

I gangen vil jeg anbefale  LADY 1376 Frostrøyk, denne lyse er en perfekt hvittone for deg som er ute etter en fin hvit, men ikke for lys, veggfarge samt at den er super å knytte en rekke kulørte farger som det vil bli i en gang :) 

På barnerommet er jeg redd  LADY 12080 Soft Radiance vil ha for lite rødt i seg i møte med  LADY 10001 Dijon Yellow i tak og gulv du har i tankene, den vil derfor vippe litt syrlig. Hva med den varmere  LADY 1520 Cheerful Peach på vegger som vil stå mer ton i ton med  LADY 10001 Dijon Yellow

På hovedsoverom vil garderobe i  LADY 5030 St. Pauls Blue skape en dybde som vil harmonere med soverom ovenfor i kombinasjon med  LADY 5452 Nordic Breeze

Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargene, se bilder og finne mer inspirasjon. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Lykke til :) 
 



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei igjen! Takk for gode råd. Barnerommene er tenkt for to gutter (8 og 10 år) og fargene på vegger/tak må tåle leker, bøker og plakater. Ønsker fortsatt en litt leken stil selv om de nærmer seg ungdomstid. Har du artig(e) forslag til fargekombinasjon her? Da er jeg åpen for hva som helst! Jeg så et rom som var malt med Eggehvit på vegger og Palmetto i tak som var friskt, men kanskje ikke passer så godt med øvrige farger hos meg? OBS, vinduer i Nord-vest Mvh Ragnhild

08/02/2024 12:51:40

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Hva med  LADY 20046 Savanna Sunset i kombinasjon med  LADY 5030 St. Pauls Blue. Du vil da få en rød tråd gjennom rommene samt at de vil skape en tøff kontrast :) Om du velger den ene i tak eller vegg, den samme på vegg og tak eller snur om på løsningen på hvert av rommene vil bare gi ett lekent uttrykk ;)  LADY 20046 Savanna Sunset er litt dypere og ton i ton med  LADY 20116 My Beirut :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun