Kategorier:
- Stue
Lister/dører/vinduer : Klassisk hvit
Hei, jeg søker fargeråd for veggene i mine to små, sammenhengende stuer som er nordvendte og bare har ett stort vindu hver. Bygård. Stuene er adskilt med doble dører som stort sett er åpne. Gulvene er av gulnet fiskebensparkett, Tak, vinduer og lister (brede lister) i klassisk hvit. Gulvet og det begrensede dagslyset gjør at fargene jeg maler med blir annerledes enn inntrykket jeg får av beskrivelsene (fra Jotun). Nå lever jeg med Humble Yellow i den største og mest åpne stuen, men selv om den er tøff i kveldslys, er den elefantgrå, kjedelig i dagslys. I den minste stuen har jeg nå Blessing Mind fra Flugger (lys beige, men rosa her) etter først å ha prøvd Tudor (ble blå hos meg) og Sand (daff,kjedelig). Møblene i Humble Yellow stuen er lyse, men den minste stuen er møblert med stort spisebord i mørk brun ask og med sorte stoler til. Ikke optimalt, men nye og moderne og må bli. Har du forslag til veggfarge (begge rom) som kan være lys og vennlig under disse forhold, men samtidig gir tilstrekkelig kontrast til klassisk hvit? Fortsatt billigere å male enn å engasjere gulvsliper, men kanskje jeg ikke kommer unna...?
Hei Anne-Grethe, hva med LADY 1276 Soft eller LADY 10245 Ginseng de har mindre sorthet enn LADY 11173 Humble Yellow. Ønsker du en enda friskere gultone er også LADY 1775 Fresh Pasta lekker. Alle passer sammen med LADY 1931 Kokos og LADY 9918 Klassisk Hvit.
Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargetonene, se større bilder og finne mer inspirasjon. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen.
vår vakreste maling - til slette vegger
Hei, mange takk for forslagene. Jeg prøver nok med Soft først. En generell kommentar: Jeg tror det kunne vært nyttig for oss kunder om dere- i de generelle omtalene av fargene- f.eks her på nettstedet- kunne ta noen forbehold f.eks mht 'nordvendte vinduer' eller gammel, gulnet parkett' kan den virke slik og slik ('syrlig', 'grønn' 'kald blå' ) , for jeg er sikker på at dere har masse kunnskap om dette. Jeg ser jo at dere tar et generelt forbehold om at fargen kan fortone seg forskjellig avhengig av lysforhold etc., - men litt mer konkret veiledning her hadde kanskje spart oss for en del prøvebokser :) og vært mer miljøvennlig. Ellers er jeg superfornøyd, da.
Hei Anne-Grethe, hyggelig å høre at du er fornøyd :-) Vi prøver så godt vi kan å vurdere farger basert på lysforhold og gulv, men uten bilder må det bli en mer generell vurdering/beskrivelse :-)