Kategorier:
- Stue
- Soverom
- Kjøkken
- Gang
Lister/dører/vinduer : Bomull
Hei, først av alt, for en fantastisk tjeneste dere har laget! Det er vanskelig å velge gode fargekombinasjoner og da er det veldig fint å kunne forhøre seg med noen som har ekspertisen! Tusen takk for det! Vi er i gang med en oppussingsprosess hvor vi skal gjøre store forandringer i en hel etasje. Jeg legger ved noen bilder fra kjøkken, stue, hall og soverom. KJøkken er planlagt byttet ut - vi har ikke endelig bestemt fronter, men vurderer fargen Korn hos Sigdal. Videre vil det bli benkeplater og kjøkkenøy med eikeplater. I stuen vil skipsgulvet bli byttet med en en fiskebensparket (15x40 staver), med lite kvist og noe behandlet slik at den beholder den lyse nyansen. Alle tak i etasjen er per i dag trepanel, dette vil bli byttet ut med gips og listefrie overganger. Dører vil bli byttet til mer moderne stil. Lister og dører vil være forhåndsmalt i fargen bomull. Det vi ønsker hjelp til er romfarger slik at vi får et helhetlig uttrykk. Per i dag er alt hvitmalt, foruten en vegg i stuen (mange vegger er i malt murstein), resten gipsflater. Her er hva vi har tenkt: Stue: En hovedfarge som brukes i vegg og tak, og en vegg mot kjøkkenet i en grønnlig tone. Vi har sett på fargen Pistacio på veggen mot kjøkkenet, men usikker på hva vi bør kombinere denne med. Vi har også vurdert green tea, men jeg syns den blir en tanke mørk. KJøkken: Her vurderer vi en hovedfarge på vegg og tak, kombinert med Indi Pink som en farge på to vegger. (vegger mot stue og gang) Om kjøkkeninnredningen er i Korn fra Sigdal (fargekode S2005-Y20R) - hva bør vi da ha som hovedfarge for at det skal harmonere? Hall: Her vurderer vi noe gulaktig som Fresh pasta to vegger, (vegg mot kjøkken og mot stue), spørsmålet igjen er hvilken hovedfarge vi skal ha i resten av rommet (tak og vegg). Soverom: Her tenker vi noe blåaktig. I dette rommet er alle vegger av malt ( i de andre rommene er det malt murstein og malt gips og har da tenkt å ha farge på de veggene som er i gips, mens mursteinsveggen får "hovedfargen"). Er det en ide å male taket i blått f.eks. Sjøgløtt og en mer hvitaktig tone på veggene f.eks. Kokos? Vil dette kunne harmonere med resten. Fra gangen vil man kunne se inn i alle rom. Generelt: Vi har lagt opp til at "hovedfarge " er samme i tak og på vegg i og med at de blir listefritt fra tak til vegg og vi har mye skråtak. Bør vi tenke annerledes og ha egen takfarge? Hva tenker du om helheten i fargesammensetningen - kan dette fungere i sammenheng? Er også helt åpen for andre kombinasjoner enn de som vi har foreslått, poenget er å få litt farger i tilværelsen og samtidig beholde et helhetlig uttrykk. Ta gjerne kontakt om dere har spørsmål. Med vennlig hilsen Siri
Hei Siri, takk for hyggelig melding :)
Dine kjøkkenfronter i Korn fra Sigdal er hva vi kaller LADY 1016 Blek Sand. Jeg ser for meg at LADY 0486 Silke her vil bli lekkert på tak og vegger i kombinasjon med LADY 2224 Indi Pink. Denne gylne rosatonen vil gi en fin kontrast til dine grå gulvfliser.
Ut fra beskrivelse og bilder kunne jeg tenkt meg en planløsning/ skisse slik at jeg ser rominndelingen bedre så det ikke blir misforståelser, det vil da bli lettere å gi en fargepalett som harmonerer slik at du får en rød tråd. Kan du også sende med link på valgt gulv er det supert! Hører fra deg :)
Hei igjen Line, Tusen takk for hjelp så langt. Jeg legger ved plantegning og bilde av gulv - det er en stavparkett fra Pergo som heter Natural Oak Herringbone, Saltholm W4167-05115. I stue og gang vil det fortsatt være fliser og på soverommet er det en vanlig trestav eikeparkett - den er lakkert og i naturfarge (ikke lysnet). Som nevnt ønsker vi det mer friskt og fargerikt og de fargene jeg har foreslått på rommene er bare tanker - vi er åpen for andre valg. Jeg er i utgangspunktet glad i klare farger, men syns som sagt det er vanskelig å velge med tanke på å skape et helhetsuttrykk. Et spørsmål vedrørende kjøkken - kunne et alternativ vært å ha en orangefarge i stedet for rosa? Vil det være mer tidløst tror du? Veldig takknemlig for dine innspill! Med vennlig hilsen Siri
Hei :) Du nevner LADY 5225 Sjøgløtt i kombinasjon med LADY 1931 Kokos, her har jeg funnet en link som viser disse sammen slik at du får ett godt inntrykk : https://lady.inspirasjonsblogg.jotun.no/livlig-fargepalett-hjemme-hos-interiordesigneren/ , i mine øyne står disse vakkert sammen og virkelig behagelig på soverommet :) Jeg vil også nevne at LADY 5225 Sjøgløtt står fint til LADY 1775 Fresh Pasta om du velger denne i gangen samt til LADY 7386 Pistachio som du vurderer på den ene stueveggen.
Med LADY 1016 Blek Sand på kjøkkenfronter vil også mer orangetoner bli fint. Jeg vil be deg ta en titt på LADY 1632 Rock Sugar som har like mye andel av rødt i seg som LADY 1016 Blek Sand har. Denne vil stå fint i møte med LADY 1392 Gul Antikk som en god kandidat i gangen, hva med å gjenta LADY 1931 Kokos til denne på resterende flater slik at du har en rød tråd. I stuen ser jeg for meg at LADY 8493 Green Tea vil bli nydelig i møte med din parkett samt til LADY 1632 Rock Sugar , LADY 1392 Gul Antikk og LADY 1931 Kokos. Ha i bakhodet at de nevnte vil bli lysere og klarere på større malte flater enn hva en fargelamell viser til . Om du ønsker en litt dypere tone enn hva LADY 1931 Kokos er i stuen vil : LADY 10678 Space stå fint til i fargepaletten, den er også ton i ton med kjøkkenfronter i LADY 1016 Blek Sand :)
Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargene, se bilder og finne mer inspirasjon. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
perfekt helmatt finish til slette tak
Markedets beste maling - til tre og panel
vakker, matt og robust - til slette vegger
vår vakreste maling - til slette vegger
vakker, matt og god for inneklimaet - til slette vegger