Maling av hus

Kategorier:

- Enebolig

- Mur

Kjøpte hus for ca 3 år siden, huset er nå malt i Neverhvit ( tidligere eier fortalte at den er fra Butinox ). Den er veldig gul. Vi har egentlig ønsket helt hvitt hus, men har det siste sett mer og mer på fargen Dempet sort. Ser for oss at dette vil gjøre huset mer moderne utseendemessig. På bildene jeg legger ved har vinduene sprosser, men de har vi fjernet. Hva tenker dere vil passe? Hvitt eller sort?

2024-04-10 13:34:50

Fargerådgiver svarer:

Hei Rita

 Jeg vil så absolutt tro det vil bli fint med en mørk farge på huset ditt. Jeg vil foreslå  JOTUN 0734 Brunsvart som er litt mykere enn  JOTUN 9938 Dempet Sort.  JOTUN 0734 Brunsvart er lekker  sortfarge til din rødfarge på taksteinen. 

 

Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. Der finner du også anbefalte fargekombinasjoner til detaljer, mur og terrasse.


Maler du huset med DRYGOLIN Nordic Extreme, vår beste maling med unik Extreme-teknologi, får huset en selvrensende maling med overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

DRYGOLIN Nordic Extreme får du også i Supermatt. Denne har et vakkert, supermatt utseende og den samme unike Extreme-teknologien som sikrer overlegen beskyttelse og suveren fargeholdbarhet.

Nyheten DRYGOLIN Power Clean gir et langvarig, nymalt utseende med sin unike selvrensende teknologi. Malingen er spesielt effektiv mot svertesopp og gir minimalt skittopptak. Med DRYGOLIN Power Clean får huset ditt et langvarig nymalt utseende.

Vindu, dør og detaljer maler du med DRYGOLIN Nordic Extreme Vindu og Dør. Dette er vår suverent beste til detaljer, vinduer og dører, og gir overlegen beskyttelse og ekstrem farge- og glansholdbarhet.

Mur maler du med JOTUN DryTech Murmaling, og til terrassen beiser du med TREBITT Terrassebeis eller TREBITT Oljebeis Terrasse.

Jotuns farger er utviklet spesielt for Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger har en unik fargeresept for at ferdigblandet farge skal være korrekt. Jotun garanterer derfor kun riktig fargegjengivelse ved bruk av Jotuns produkter.

Lykke til med dine uteprosjekter!

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hmm….jeg er ikke glad i brunt, og har sett brunsvart i virkeligheten, og syns den blir for brun rett og slett. Så du tenker dempet sort ikke vil gå til vårt røde tak? Hvilke hvitfarger tenker du eventuelt kan passe da?

11/04/2024 15:30:01

Fargerådgiver svarer:

Hei Rita

Sort går til det meste også rødtonen på din takstein ;) Til  JOTUN 9938 Dempet Sort og din rødtone på taksteinen vil  LADY 1376 Frostrøyk bli en fin varm hvittone. Du kan også velge  JOTUN 1453 Bomull,  LADY 1001 Egghvit eller  LADY 1624 Letthet dersom du liker hvittone som er litt mer gyllen. En ren hvittone vil også stå fint til  JOTUN 9938 Dempet Sort. Ønsker du å videreføre hvitfargen du har på din garasjeport vil også RAL fargekoder fint blandes i Jotun sine eksteriørfarger. Lykke til og god helg ;)

 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk for gode fargeråd, men vi har ikke helt kommet i mål ennå. Har brukt helga til å se på hus med forskjellige farger, og har funnet ut at vi er flere i familien som liker fargen Labrador. Så da her spørsmålet; Tenker du Labrador passer til vårt rødlige tak? …..og hvis så, hvilke farger kan passe til vinduer etc og grunnmur? Mvh

13/04/2024 20:47:33

Fargerådgiver svarer:

Hei Rita

  JOTUN 1434 Labrador vil stå fint til rødtonen på ditt tak ;)

Med  JOTUN 1434 Labrador som hovedfarge vil jeg foreslå den litt lysere  JOTUN 1899 Front eller  LADY 1462 Grå Skifer på detaljene. Her må du selv vurdere hvor stor kontrast du ønsker deg. Ønsker du å fremheve rødfargen på taket vil det bli lekkert å velge  JOTUN 2279 Dodenkopf. Jeg vil også foreslå  JOTUN 1141 Natural Beige eller den litt lunere  JOTUN 1939 Sandbeige som fine farger på detaljer. Til alle disse fargen vil  JOTUN MUR 11130 Shade bli fin tone på muren.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei igjen :-) Vi er fortsatt usikre når det gjelder fargevalg, men hvis vi går for Labrador hvilke «hvitfarge» tenker du vi kan bruke på detaljene? ( mannen vil gjerne ha «hvite» kontraster) Hvis vi går til den andre enden og velger ei hvitfarge til hele huset, kan da Herregårdshvit passe? ….eller har du andre forslag som går bedre til vårt røde tak? Mvh

16/05/2024 10:54:59

Fargerådgiver svarer:

Hei Rita

Til  JOTUN 1434 Labrador er det  LADY 1453 Bomull eller den lysere  JOTUN 1001 Egghvit jeg vil anbefale som hvittone. Velg den samme hvittone som du har på dine vinduer ;)

Herregårdshvit er ikke en Jotun farge så denne har jeg ikke noe oppstrøksprøve på, og vanskelig å mene noe om denne fargen hos deg.

 Ønsker du en lys tone på huset vil jeg foreslå  JOTUN 0182 Perlegrå ;)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei :-) Takk for gode råd igjen :-) Hvitfargen jeg tenkte på heter Villahvit ser jeg nå, hva tenker du om den hos oss? Mvh Rita

16/05/2024 13:45:28

Fargerådgiver svarer:

Hei Rita

 JOTUN 1105 Villahvit er en helt lys hvittone som jeg ville valgt å male på alle flater. Om du ønsker deg et helt hvitt utrykk som du vil få med  JOTUN 1105 Villahvit, men har  JOTUN 1453 Bomull eller  JOTUN 1001 Egghvit på vinduer bør du ikke velge deg  JOTUN 1105 Villahvit. Da bør du velge deg  JOTUN 1453 Bomull eller  JOTUN 1001 Egghvit

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen :-) Nå heller vi mest mot hvitt hus, og da så hvitt som mulig, bort fra da gule som er nå, så da er spørsmålene: Blir klassisk hvitt for hvitt for vårt store hus? Har sett på Letthet, passer den til vårt rødlige tak? Tenker alt i sammen darge, men hvilke murfarger vil du anbefale til evnt Letthet? Vil ha mur i gråtone…… Ser for meg litt sørlandsidyll ;-) Utemøbler er i grått…. Mvh Rita

24/05/2024 10:56:00

Fargerådgiver svarer:

Hei Rita, til rødt tak er  JOTUN 1624 Letthet litt mykere enn  JOTUN 9918 Klassisk Hvit så jeg anbefaler  JOTUN 1624 Letthet. Ønsker du lys mur er  JOTUN MUR 1024 Tidløs fin men vurder gjerne også den litt mørkere  JOTUN MUR 11130 Shade :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Tusen takk for svar igjen :-) Begynner å nærme oss nå….det blir «hvitt» Fikk spørsmål fra nabo om hvorfor vi ikke har vurdert Refleksjon el Skyggehvit, da de ikke har gult i seg……..og da blir jeg usikker igjen vettu…. Hva tenker du når jeg ønsker hvitt, men er redd for gulskjær, og at det må passe med vårt røde tak, hvilken hvitfarge velger jeg da? Terrassegulvene ble forresten beiset Skyggebrun i fjor, og blir ikke endret i år igjen.

24/05/2024 14:32:33

Fargerådgiver svarer:

Hei Rita, skal alt males også vinduer ? Hvis du ikke skal male vinduer, hvilken hvittone er det på vinduer ? 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Alt skal males , også vinduene :-) Satser på å starte nå i helga Mvh Rita

24/05/2024 15:26:39

Fargerådgiver svarer:

Hvis alt skal males kan du gjerne velge både  JOTUN 10784 Skyggehvit og  JOTUN 1622 Refleksjon til rødt tak, min favoritt er  JOTUN 10784 Skyggehvit den er litt mer dempet og mindre rød i undertonen enn  JOTUN 1622 Refleksjon. Med hvitt hus vil den matte  DRYGOLIN Nordic Extreme Supermatt blende mindre i sollys. Lykke til og god helg :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk