Farge på kjøkken, gang og i stue

Kategorier:

- Stue

- Kjøkken

- Gang

Hei! Jeg skal male leiligheten min, og er litt usikker på hvilke farger jeg skal gå for. Jeg ønsker å holde meg til relativt lyse farger (det er en liten leilighet), men med litt kontrast mot tak. På kjøkkenet tenker jeg en lys grønn. Kanskje pale linden eller dusk green. Hva tror du blir best? Jeg liker det friske i dusk green, men har ikke klart å finne så mange bilder av rom der denne er brukt. På kjøkkenet har jeg også flere ulike skap (underslag, ett overskap og et stort gulv til tak-skap). Ville du malt skapene i samme farge som veggene, eller noe annet? Jeg tenker å ha tak, karmer og fliser bak vask i hvit. I gang, stue og sovealkove tenker jeg en lys nøytral, muligens en greige. Jeg har gråmelert sofa, så fargen må stå greit til den. Har sett på flere farger, og heller mot tidløs, tudor og kalk. Den første er bare såvidt mørkere enn veggen slik den er i dag, så mulig det kan bli litt kjedelig. Jeg skal også slipe gulvene, og de kommer til å bli en veldig lys farge. Jeg tenker i utgangspunktet tak og lister i en hvit hvitfarge, f.eks. klassisk hvit. Legger ved bilder så du kan få et inntrykk. Hva tror du blir best hos meg? Mvh Kjersti

2024-04-15 19:12:10

Fargerådgiver svarer:

Hei Kjersti, til sofaen er  LADY 12077 Sheer Grey min favoritt, den kan virke kjølig til gulvet slik det er i dag, men når det blir slipt og hvitpigmentert tror jeg den blir fin. Du bør ta jobben med gulvet først så er det enklere å vurdere veggfargene etterpå i riktig lys. Sammen med  LADY 12077 Sheer Grey er hvite detaljer i  LADY 9918 Klassisk Hvit anbefalt. Et lysere alternativ til  LADY 12077 Sheer Grey kan være  LADY 12182 Gentle Whisper eller  LADY 1376 FrostrøykSammen med disse greige tonene er min grønne favoritt  LADY 8281 Pale Linden. Kjøkkenfronter i samme farge som veggen eller ton i ton er lekkert, da virker rommet større. Vil du vurdere ton i ton, men mørkere på kjøkkenfrontene anbefaler jeg  LADY 7628 Treasure :-) 

Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargene, se bilder og finne mer inspirasjon. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. 

De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.

Ønsker du en vegg som er robust, flekkavvisende og ekstra vaskbar, anbefaler vi LADY Wonderwall, som er spesielt bruksvennlig for kjøkken og entre/gang.
LADY Balance gir deg matte vakre vegger, og er god for inneklima.

Detaljer i treverk som lister, vindu, dør, karmer panelvegg/tak og møbler males med LADY Supreme Finish. Den får du i glansgradene pure matt, silkematt, halvblank og superblank.
Slette tak og taklister maler du med LADY Perfection, som er en helmatt takmaling med stort fargeutvalg.

Det er viktig at fargene blir testet hjemme hos deg, med dine lysforhold, gulv og møbler.

Husk at alle våre farger er spesialtilpasset Jotuns produkter. Fargene utvikles med unike resepter, spesielt tilpasset Jotuns malinger og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet, kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 
 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Tusen takk for svaret:) Når det gjelder gulvet, ønsker jeg å beholde det mest mulig naturlig. Jeg tenker altså ikke å behandle det med ekstra hvitpigmentering. Har det betydning for anbefalingene dine? Ang. kjøkkenet, hadde jeg en maler på befaring som sa at det kunne vært fint med grønn på vegg og f.eks. grå på kjøkkenskapene. Hva synes du om det forslaget? Og er det noen bestemt grunn til at du ikke anbefaler dusk green på veggene? Treasure er en farge jeg liker virkelig godt, men som jeg i utgangspunktet hadde tenkt ble litt for mørk. Men du tenker altså ikke det? :)

17/04/2024 14:15:35

Kommentar

Du foreslår å ev. ha Treasure på kjøkkenskapene. Tenker du pale linden står finest til denne på veggene, eller burde jeg da vurdere Refresh?

17/04/2024 14:22:12

Fargerådgiver svarer:

Hei Kjersti, gulvet er det vanskelig å vurdere før det er slipt, men furu har ofte endel rødt i seg så jeg tror fortsatt at  LADY 12077 Sheer Grey kan fungere. Jeg anbefalte  LADY 7628 Treasure fremfor  LADY 7038 Dusk Green fordi jeg synes at  LADY 7038 Dusk Green kan bli litt klar/gul i møte med  LADY 12077 Sheer Grey og at den litt dypere  LADY 7628 Treasure er finere, men smak og behag. Vil du ha grå kjøkkenfronter som maleren anbefaler ville jeg valgt  LADY 12078 Comfort Grey den er lekker sammen med  LADY 12077 Sheer Grey og grønt :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Tusen takk for svaret! Da får jeg hente store fargeprøver på Gentle whisper og Frostrøyk også, synes Sheer grey så litt mørk ut hos meg. Treasure er en nydelig farge, så skal absolutt vurdere det på kjøkkenskapene :)

18/04/2024 16:11:52

Kommentar

Hei igjen og beklager mas. Er det noen grunn til at du ikke anbefaler Tudor i stuen? Ut fra ncs-kodene ser den veldig lik ut til Sheer grey, bare lysere. Vennlig hilsen Kjersti

18/04/2024 17:27:50

Fargerådgiver svarer:

Hei Kjersti, du kan gjerne ta med en prøve av  LADY 0552 Tudor, men fordi den er lysere er jeg redd den blir rødlig og kanskje litt kjølig, men vanskelig å vurdere før gulvet er slipt :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun