Farger til gjeste/lekestue

Kategorier:

- Stue

Lister/dører/vinduer : Skal males

Vi skal pusse opp et relativt stort rom i 2. etasje som skal bli gjestestue/lekerom. Rommet har tidligere vært et soverom med skyvedørsgarderobe, du ser på bildene hvilken del av rommet som var gjemt bak dørene før. ;) Gulvet er malt treverk, vegger og tak er panel. Alt skal males. Vi tror vi har bestemt oss for Lys Granitt til veggene. Vi syns det er vanskeligere med gulvfargen. Det må være mørkt nok til å skjule litt skavanker og skitt. Men ikke så mørkt at det blir for tungt og for stor kontrast til de lysere veggene. Vi har sett på Modern Beige, eller blir den for lys? Hva med Marrakesh? Eller har du en annen anbefaling? Så ønsker vi ditt råd til taket og listverket. Bør vi velge en hvit-farge? I så fall hvilken? Eller skal vi være vågale og velge samme farge som veggene? Er redd det blitt litt for trykkende i et rom med skråtak. Har du tanker og tips?

2024-05-06 19:34:21

Fargerådgiver svarer:

Hei Anna :) Jeg er ofte tilhenger av samme farge på tak og vegger når det er skråtak. Du vil oppleve at kneveggen vil føles høyere, i det hele tatt at rommet vil oppleves som større da du vil få en sømløs overgang.  LADY 2040 Lys Granitt er en gyllen, varm rosatone hvor hvite kontraster er lekkert. Det er ikke feil om du maler taket i en hvittone som  LADY 1622 Refleksjon eller  LADY 1928 Sommersne men dette er smak og behag. 

Når det gjelder gulvet ville jeg hatt i bakhodet hvilket gulv det skal møte da jeg antar døren vil stå mye oppe til lekerommet. Eller skal du male gulvet utenfor dette rommet også? Av de du nevner vil jeg holde en knapp på  LADY 1623 Marrakesh som vil gi en tydelig kontrast til vegger :) 

Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargetonene, se større bilder og finne mer inspirasjon. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Du kan derfor være trygg på at fargen du har valgt er fargen du får, når du velger Jotuns farger og produkter. Lykke til :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Tusen takk for nyttig svar. Vi kommer til å gå for samme farge på vegg og tak etter din anbefaling. Burde vi gå for helmatt begge steder for å få det mest mulig mykt og lunt? Eller ville du ha brukt ulik glansgrad? Hva med vinduskarmer og dør, tenker du de også i samme farge og glansgrad som vegg og tak? Eller vil det bli litt mye som går i ett? Hvis ikke, hva bør vi male karmer, dør og lister i? Til slutt, hvilken glansgrad anbefaler du til gulvet?

07/05/2024 23:41:31

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Farger fremstår gjerne mer intense med en høy glansgrad, og mer dempet med et helmatt uttrykk. Det er lite som er «rett eller galt» innen glans, det viktigste er at du velger en glansgrad du er fortrolig med og som passer godt inn i husets omgivelser. Det er riktig at med matt glans vil du oppleve ett mer lunt inntrykk så jeg vil holde en knapp på matt på vegger og tak. Om du ønsker samme farge på vinduer og dører ville jeg malt den i en høyere glans som halvblank da du vil oppleve fargen som noe dypere og dermed en perfekt ton i ton visuelt :)  

Gulv ville jeg malt i halvblank, men som nevnt er dette en smaksak :) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun