Enebolig ved sjøen

Kategorier:

- Enebolig

Dører/vinduer/garasjeport :

Grunnmur og tak :

Hei, vi må snart male huset og garasjen vår etter vi har kjøpt den. Vi ønsker huset fortsatt lys, men ikke en vanlig "kald hvit". Vår idé er en farge som for eksempel 10416 perlehvit til veggene og detaljer på huset (Staffasje) i en annen farge. Inngangsdørene kan også males i matchende farge. For øyeblikket heller vi mot grønne toner, 7053 Lærdal og 7653 Stockholmsgrønn ligger veldig langt fremme. Men vi er også åpne for andre ideer.

2024-08-01 14:32:10

Kommentar

Jeg glemte å si at vi ennå ikke er sikre på om vi skal male matt eller blank med Jotun Nordic Extreme. Også her vil vi være takknemlige for noen råd.

01/08/2024 14:35:44

Fargerådgiver svarer:

Hei Markus, jeg vil gjerne hjelpe deg, men først må jeg spørre om du skal male alt også garasjeporten og selve vindusrammen ? Hvis ikke trenger jeg NCS og/eller RAL fargekoden på dette. Inngangsdøren ser jeg at du er åpen for å male og det er lekkert å markere døren med en farge. Jeg regner med at vindusrammene har samme hvittone som inngangsdøren som jeg tror er  JOTUN 1453 Bomull S0502-Y som ofte er standard hvit på fabrikkmalte detaljer. Garasjeporten er trolig pulverlakket og levert i en RAL farge, den ser hviter ut ? Når du skal ha "hvitt" hus er det viktig at jeg tar hensyn til eventuelle andre hvite flater som ikke skal males, derfor må jeg mase på deg om disse hvittonene  :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei Line og takk for rask svar. Vinduer er malt med Farge NSC S0502-Y. Jeg har ikke tenkt å male vinduene. Garasjeporten er hvitere, du har rett. Men her er jeg åpen for å endre fargen hvis du anbefaler det. Mvh Markus

02/08/2024 10:22:29

Fargerådgiver svarer:

Hei Markus, hvis vinduer ikke skal males og du ønsker hvitt hus anbefaler jeg at du maler veggene i  JOTUN 1453 Bomull. Forskjellen mellom  JOTUN 10416 Perlehvit og  JOTUN 1453 Bomull er etter min mening ikke stor nok, da kan det se ut som om du har prøvd å finne samme hvittone men ikke truffet helt ;-) Vil du at veggen skal brekke litt anbefaler jeg for eksempel  JOTUN 0182 Perlegrå den er fine til rødt tak og grønne detaljer. De grønne du vurdere til inngangsdøren  JOTUN 7053 Lærdal og  JOTUN 7653 Stockholmsgrønn er absolutt lekre, i tillegg vil jeg tips om  JOTUN 8426 Dewy Green den er dypere enn  JOTUN 7053 Lærdal og varmere enn  JOTUN 7653 Stockholmsgrønn. Jeg holder en knapp på  JOTUN 8426 Dewy Green grunnet taket. Garasjeporten ville jeg malt i samme farge som veggen, eventuelt i den grønne du velger på døren :-) 

Klikk deg inn på fargelinken der kan du lese mer om fargetonene og få inspirasjon til gode fargekombinasjoner på staffasje, mur og terrasse.

Jotuns farger er spesialtilpasset Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei Line. Takk for all informasjon. I går tok jeg en ny nærmere titt på vinduene og måtte bestemme meg for at de måtte males. :-( Hva vil du anbefale nå? Helt andre lystoner, eller er din kombinasjon av perlegrå, dewy green og stockholmsgrønn fortsatt din favoritt? Egentlig var planen min å bruke tre farger, vegg, staffasje og dører i forskjellige farger. Vil du også anbefale de tre fargene som er nevnt ovenfor og hvilken farge vil du bruke til vinduskarmene og krysser? Ville du malt huset i glans eller matt? Dørene og garasjeporten skal males med Nordic Extreme eller med Jotun dørmaling? Dørfargen er vel ikke tilgjengelig i matt? Taksteinene blir renset og forseglet, noe som gjør at takfargen blir litt lysere rød enn på bildene. Og sist, men ikke minst, ble nabohuset malt i fargen kalksten denne uken (se bilde). Må jeg tilpasse meg den litt gulaktige fargen på noen måte? Mange spørsmål, men det skal bli fint :-) Tusen takk for hjelpen.

05/08/2024 12:16:32

Fargerådgiver svarer:

Hei Markus, jeg synes at det er viktig at hvittonen du velger matcher med  JOTUN 1574 Kalksten og det gjør  JOTUN 10416 Perlehvit synes jeg, gjerne med detaljer i en kombinasjon av  JOTUN 7053 Lærdal på vinduer og dør i  JOTUN 7653 Stockholmsgrønn som på dette huset: https://uteinspirasjon.jotun.no/luftige-farger-i-sandefjord/

Til rødt tak (som nå blir rødere) er det også lekkert med grønt hus med lyse detaljer, ta en her: https://uteinspirasjon.jotun.no/fargerikt-og-dempet-med-stockholmsgronn/ 

Jeg måtte bare vise deg dette siste huset for det er et at de fineste husene jeg vet om og jeg tror det kan bli fint hos deg :-) 

Velger du lyst/hvitt hus vil den matte  DRYGOLIN Nordic Extreme Supermatt virke mindre blendende i sollys, men noen foretrekker blankere hus i  DRYGOLIN Nordic Extreme. Til detaljer som vinduer og dører anbefaler vi  DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør, føler du deg usikker vedrørende produktvalg ta gjerne en prat med våre eksperter på maling. Teknisk Service treffer du her: https://www.jotun.com/no/no/b2c/how-to/chat/index.aspx eller på telefon 33 45 75 30.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei Line. Takk for din støtte og råd. Huset i grønt ser virkelig flott ut. Hvis jeg bestemte meg for å gjøre dette, hvilken nyanse av hvitt ville du brukt for detaljene her? Jeg har nabohuset i fargen Kalksten i tankene... og vil du helst male det grønne matt eller blank? Har du også en fargeidé til grunnmuren som passer til den?

07/08/2024 11:20:43

Fargerådgiver svarer:

Velger dere  JOTUN 7653 Stockholmsgrønn eller  JOTUN 8426 Dewy Green på huset kan du gjerne velge hvite detaljer i  JOTUN 10416 Perlehvit og grunnmur i  JOTUN MUR 1877 Valmuefrø som også står fint til  JOTUN 1574 Kalksten :-) Blir det hus i  JOTUN 10416 Perlehvit med grønne detaljer kan du fortsatt velge den samme murfargen :-) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei. Nå er beslutningen tatt. Huset skal males i dewy green. Husveggene blir malt med Nordic Extreme supermatt. Vi har en tendens til fargen bomull når det gjelder hvite detaljer og vinduer og til stockholmsgrønn når det gjelder dører og garasjeport. Vi er uenige om murfargen, kanskje vi male ikke muren. Er du enig med oss ​​i fargekombinasjonen, eller foretrekker du andre hvite og mørkegrønne farger?

18/08/2024 15:43:58

Fargerådgiver svarer:

Hei Markus, grønt blir lekkert. Jeg synes kanskje at  JOTUN 7653 Stockholmsgrønn dør blir litt kjølig til vegg i  JOTUN 8426 Dewy Green så jeg holder en knapp på  JOTUN 8413 Herregårdsgrønn eller den litt gråere  JOTUN 8437 Håp, men smak og behag selvfølgelige :-)  Når det gjelder hvittoner så synes jeg at den gråhvite  JOTUN 10784 Skyggehvit troner øverst men den litt varmere  JOTUN 1001 Egghvit eller  JOTUN 1453 Bomull er ikke feil :-) Hvis du har hvite detaljer i  JOTUN 1453 Bomull som ikke skal males anbefaler jeg at du fortsetter med  JOTUN 1453 Bomull på det som skal males. 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun