Blåfarge til 4017 pilasterblå

Kategorier:

- Gang

Lister/dører/vinduer : 1001 egghvit og 1453 bomull

Hei! Har nylig flyttet inn i en gammel enebolig der vi ønsker å male om samtlige rom, og vi har tenkt til å starte med hallen og trappen. Ønsker å male hallen, trappevangen og deler av gelenderet i fargen 4017 pilasterblå. Tenkte i utgangspunktet at resten av gelenderet kunne males i fargen 4618 kveldshimmel, men synes kontrasten ble for stor. Nå er vi derfor på jakt etter en blåfarge som ligger et sted mellom pilasterblå og kveldshimmel, slik at det blir et mer ton-i-ton-uttrykk. Fargen må passe til dører, vinduskarmer, lister og tak i 1001 egghvit og 1453 bomull. Litt usikker på hvilken av de to hvittonene som er brukt i huset her, men det er uansett en gulaktig hvittone. Farger i tilstøtende rom kommer vi til å endre.

2024-08-06 21:16:55

Fargerådgiver svarer:

Hei Thea , takk for bilde av ett smykke av en trapp :) Jeg vil be deg ta en titt på 4953 Soft Blue , jeg klarer ikke line denne men den har NCS 4010-R90B. Den vil i mine øyne gi en fin, myk kontrast til  LADY 4017 Pilasterblå og være ton i ton samt lysere enn hva  LADY 4618 Kveldshimmel er :) Lykke til :) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei Line :) Takk for svar! 4953 Soft Blue ble kjempefin til 4017 Pilasterblå - vi går for de to sammen i trappa! Nå har vi fått tenkt mer på farger i tilstøtende rom til gangen, som jo er planlagt i pilasterblå. Vi ønsker å male tilstøtende tre soverom i 2. etasje i fargen 8302 Laurbær og tilstøtende gjesterom og walk-in closet i en lun, varm gulfarge som passer til. Har kikket på 10246 Velvet eller 1012 Gullhår. Alle disse rommene (bortsett fra gangen) har malte tregulv. Tror det er 1394 Os (NCS S2005-Y) som er brukt på gulvene i dag. I 1. etasje har vi kikket på fargen 1931 Kokos til stue og spisestue. Disse er tilstøtende rom til den pilasterblå gangen. Det er flere ulike hvitfarger som er brukt i huset fra før, så vi må ta en skikkelig opprydning. Planlegger å bruke 1453 Bomull på alt som er hvitt (vinduer, dører og himlinger). Over til spørsmålene: 1. Passer pilasterblå, laurbær, kokos, velvet og/eller gullhår sammen? Og passer disse til hvite detaljer i bomull? Kom gjerne med alternativer til veggfarger dersom noen av disse ikke passer sammen. 2. De malte tregulvene er slitt og trenger nye strøk. Fungerer 1394 Os som gulvfarge til ovennevnte farger? Hvis ikke, kan du komme med et alternativ? 3. Ytterdøren til huset er malt i NCS 6020-G. Det er mulig den må byttes ut pga. slitasje. Ser at det er mulig å bestille ferdigmalte ytterdører i fargen NCS S 6020-G10Y. De er ganske like disse to grønnfargene, men ble nysgjerrig på hvilken som passer best til Kokos og Bomull inne og 1024 Tidløs på ytterveggene ute? Jeg kan sende inn dette som et separat spørsmål for fargerådgivning ute. Dette ble mange spørsmål! Legger ved bilder fra prospektet som jeg håper er til hjelp.

27/08/2024 22:34:38

Fargerådgiver svarer:

Hei Thea, så hyggelig å lese at du likte 4953 Soft Blue :) 

Med 3 soverom i 2 etasje som vil møte  LADY 4017 Pilasterblå i gangen vil   LADY 8302 Laurbær,  LADY 1012 Gullhår og /  LADY 10246 Velvet bli lekkert. De to gule kan du også gjerne kombinere sammen om du ønsker en brytning på walk in. Med tanke på gulv er jeg redd  JOTUN 1394 Os vil bli for kjølig. Jeg vil be deg ta en titt på  LADY 1108 Lotus som er mer gyllen, den vil i mine øyne bli super til dine soveromsvegger i grønt og gult. Alle harmonerer fint til  LADY 1453 Bomull som hvittone. 

I stuen og spisestuen vil  LADY 1931 Kokos harmonere fint til dine gulv og til dine blåtoner.  LADY 1931 Kokos er en varm, lys nøytral farge hvor du kan leke deg med farger i tekstiler, møbler og andre detaljer :) 


Det er liten forskjell mellom  NCS S6020-G10Y og S6020G. Førstnevnte er litt mer gyllen så jeg vil holde denne som en favoritt om valget står fritt :) 



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei Line :) Takk for godt svar sist! Mulig dette er litt på siden. Vi holder på å skifte ut alle radiatorene i huset. Disse kommer i standardfargen RAL 9016. Vi hadde i utgangspunktet tenkt til å male disse i samme farge som veggene. I noen av rommene har vi valgt en radiatortype som er litt vrien å male pent selv, så vi vurderer å få disse pulverlakkert. Det innebærer at vi må velge farger ut fra RAL-sortimentet. I første omgang er det snakk om å finne RAL-farger som passer til 4017 pilasterblå+4953 soft blue og 1931 kokos+1453 bomull. Har kikket på noen alternativer: - 4017 pilasterblå+4953 soft blue: RAL 5014 eller RAL 7000 - 1931 kokos+1453 bomull: RAL 1013, RAL 9001 eller RAL 9010 Har du noen formening om hvilken RAL-farge som passer best til de to ulike fargekombinasjonene? Umiddelbart virker det enklere å finne en RAL-farge som passer til kokos enn til pilasterblå - det er viktig at den blå radiatoren ikke får lillaskjær. Vinduer, dører og tak planlegges malt i 1453 bomull. 

05/11/2024 00:38:51

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Med  LADY 1453 Bomull som hvittone på dører, vinduer og tak vil jeg anbefale RAL 9010 som tilsvarer  LADY 1001 Egghvit. Denne vil stå fint til  LADY 1931 Kokos og  LADY 1453 Bomull. Jeg er redd RAL 9001 og 1013 vil bli for rødlige. 


Med  LADY 4017 Pilasterblå og 4953 Soft Blue vil RAL 7000 bli en super kandidat. RAL5014 vil i mine øyne bli for ren i blåtonen :) 


Med standard RAL 9016 er denne tilsvarende  LADY 9918 Klassisk Hvit. Mulig det beste alternativet er å velge RAL 9010 som vil harmonere bedre til din hvittone i  LADY 1453 Bomull da RAL 9016 kan bli litt kjølig. Lykke til :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Takk for god hjelp tidligere. Nå er vegger på to av soverommene i 2. etasje malt i 8302 Laurbær og gulv malt i 1108 Lotus. På et av disse barnerommene er det ønske om en mørkeblå seng. Disse rommene møter en gang som er malt i 4017 Pilasterblå, så ønsker at sengen skal ha en blåfarge som harmonerer med denne samtidig som den har en tydelig kontrast. Har kikket på 4477 Deco Blue fordi jeg har brukt den før, men lurer på om du har noen bedre forslag?

18/08/2025 15:10:41

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Du kan fint benytte  LADY 4477 Deco Blue som er ton i ton med  LADY 4017 Pilasterblå. Denne dype blåtonen vil også gi en tøff kontrast til  LADY 1108 Lotus og  LADY 8302 Laurbær. Jeg vil også nevne  LADY 4618 Kveldshimmel som ligger midt i mellom i tonen :) 

Klikk deg inn på fargelinken for å se større bilder av fargene.

Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller eller prøveoppstrøk. Husk at dine lysforhold, gulv og møbler kan påvirke opplevelsen av fargen. 

Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns maling og produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Du kan derfor være trygg på at fargen du har valgt er fargen du får, når du velger Jotuns farger og produkter. Lykke til :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

Hei Line :) Takk for svar! Er det slik å forstå at man kan kombinere alle blåfarger innenfor samme kulørtone? I 4017 Pilasterblå sitt tilfelle, som har R90B som kulørtone, er det da slik at alle blåfarger med R90B teoretisk sett passer uavhengig av hvor i NCS sitt fargetriangel man plukker fra? Konkret eksempel: Hallen i huset vårt er nå malt i 4017 Pilasterblå. I tilstøtende spisestue i 1. etasje har vi en skjenk i fargen NCS S 2060-R90B. Samme kulørtone, men fargene ligger ikke på samme linje i NCS-trianglet. Jeg synes kanskje at det skurrer litt, men stemmer det eller er det bare øynene mine? Skjenken blir jo stående i et annet rom som skal få 1931 Kokos på veggene, så blåfargene er ikke helt inntil hverandre, men man ser det gjennom døren. 

19/08/2025 15:34:22

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Det er ikke bare prosentandelen som spiller inn av rødt og blått ( R90B). 

S 2060-R90B har 60 % kulør i seg,  LADY 4017 Pilasterblå og  LADY 4477 Deco Blue har 10% kulør med så dette vil også være avgjørende for en god kombinasjon ;) 


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei og takk for svar :) Trodde jeg svarte på denne meldingen i går, men ser ikke slik ut i loggen, så hvis samme spørsmål kommer to ganger, så må jeg bare beklage. Ikke sant, jeg skjønner. Veggene i hallen/gangen er nylig malt i 4017 Pilasterblå og gelenderet på trappen skal males i en kombinasjon av 4017 Pilasterblå og 4953 Soft Blue. Her står det også en radiator som nylig er blitt pulverlakkert i RAL 7000, ref. tidligere korrespondanse. Vegger i tilstøtende spisestue skal males i 1931 Kokos med detaljer i 1453 Bomull. Det er i spisestua at skjenken i S 2060-R90B står. Fargen kommer fra Montana sitt fargeutvalg og jeg tenkte at den ville bli et gøyalt blikkfang i en basisfarget stue, men tenkte dessverre ikke på at blåfargen skulle harmonere med den pilasterblå gangen. S 2060-R90B skiller seg litt ut fra den generelle fargepaletten i huset. Gjort er gjort nå, og både radiatorfargen og fargen på skjenken er det kostbart å gjøre noe med. Men hvis jeg skulle malt om igjen gangen, er det en blåfarge i nærheten av pilasterblå som både harmonerer med RAL 7000 og S 2060-R90B? Legger ved et bilde av et hus i prosess, så du kan ta en titt på de to blåfargene sammen. Håper egentlig at det ikke er helt krise om det blir værende som det er ;) 

22/08/2025 12:58:08

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Hva om du bryter med noe annet enn blått da de fleste dempede vil dra seg mer grålig til din Montana skjenk. Jeg vil be deg ta en titt på  LADY 8596 Sunny Green som er en frisk, vårlig tone men likevel dempet. Den vil stå fint til RAL 7000,  LADY 1931 Kokos i stuen samt en lekker kontrast til skjenken i  S2060-R90B. Jeg vil også nevne at denne er ton i ton med  LADY 8302 Laurbær slik at du får en rød tråd om denne er blitt valgt fra tidligere dialog. 

Jeg ser på bildet at skjenken er ett godt stykke unna så i mine øyne er det ingen krise med  LADY 4017 Pilasterblå og 4953 Soft Blue :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun