Kategorier:
- Enebolig
- Mur
Hei, vi pusser opp og skal bytte kledning og male huset. Fargen nå er 7005-y20r. Vinduene er byttet til nye hvite i aluminium, jeg tror ikke vi kan male disse, men synes det hadde vært finere med mørke. Tre av husene ved siden av er også mørkebrune/svarte, så vurderer en litt lysere farge for å bryte opp litt, men ønsker å bevare 70-tallspreget på huset. Har prøvd å male litt med jotun rusty, men synes den ble for knæsj til hele huset. Vurderer også å male muren i hagen i en lys terrakottafarge, og inngangsdøra i en annen farge, som koboltblå. Kanskje noe helt annet er fint, tror huset feks kan være fint i grønt. Bør vi bare beholde fargen, eller har du noen gode forslag til alternativer?
Hei K, den lysere JOTUN 10254 Brun Jord S5005-Y20R som er samme fargetone som den du har er et godt alternativ hvis du vil ha lysere hus. Hvis du skal skifte kledning og får ubehandlet kledning kan også TREBITT Oljebeis bli lekkert på ditt hus. Jeg tenker da på farger som TREBITT 9061 Jernvitrol eller mørkere varianter som TREBITT 90033 Funkissort eller TREBITT 0675 Seterbrun. Grønt da gjerne JOTUN 0745 Grønn Umbra er et godt alternativ. Jeg hjelper deg gjerne med farger til mur og dør, men det er greit å bestemme veggfarge først.
Klikk deg inn på fargelinken der kan du lese mer om fargetonene og få inspirasjon til gode fargekombinasjoner på staffasje, mur og terrasse. Jotuns farger er spesialtilpasset Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem. Hvis du velger å male vil ditt hus kle en matt fasade med DRYGOLIN Nordic Extreme Supermatt, fargene blir da litt "myker" og en matt vegg understeker og passer godt til den stramme arkitekturen på ditt hus.
DRYGOLIN Nordic Extreme Supermatt
Supermatt Extreme-teknologi - holder lengst!
TREBITT Oljebeis - beskytter og bevarer treets vakre og naturlige utseende
Takk for svar, tror brun jord kan være et godt alternativ, skal prøvemale litt med den. Synes dette huset som er malt i amber red ble veldig fint, både hus og mur: https://uteinspirasjon.jotun.no/bli-kjent-med-fargenyheten-jotun-20118-amber-red/ Men tror ikke rødt passer helt. Tror du det blir fint å ta en dæsj mer farge i brun jord så det blir litt lignende? Feks 5020 y (20 30 eller 40)r? (Uten at det blir for mye) Hvis vi bruker trebitt så kan vel den også blandes i alle farger?
Hei K, den transparente TREBITT Oljebeis har et eget fargekart og kan ikke blandes i alle farger. Vil du ha en dekkende farge altså male, eller vil du ha transparent beis på kledningen ? Hvis du ønsker å bruke transparent beis er det viktig at kledningen ikke er grunnet hvit. Ta en titt på fargene i TREBITT Oljebeis her: https://www.jotun.com/no-no/decorative/exterior/colours/colourcards/trebitt-vakre-oljebeisfarger
De mer kulørte variantene av JOTUN 10254 Brun Jord du nevner blir veldig annerledes enn JOTUN 10254 Brun Jord. Har du sett på fysiske prøver av disse fargene ? Jeg har ingen erfaring med disse ute og synes det er vanskelig å anbefale dem på et helt hus.