Kategorier:
- Enebolig
Dører/vinduer/garasjeport :
Grunnmur og tak :
Hei. Vi må male vinduer før vinteren. Vi har noen malingspann fra tidligere eier som trolig er fargene som er brukt. På vinduer og dører ser det ut til å være s6005-R80B og huset er hvitt (se bilde av malingsspann). Ønsker ytterdør i grønn (Barlind, se inspirasjonsbilde). Hvilken farge på vindu/dørlister og husfarge passer til denne? Der er nok en del detaljer på garasje og hagestue som fortsatt vil være i grå s6005-R80B.
Dersom vi maler ytterdøren i barlind. Hvilken farge kan passe fint til denne inne i gangen?
Inspirasjnsbilde:
Hei Marie
Jeg vil foreslå sammen med ytterdøren i grønnfargen 7057 Barlind du velger deg JOTUN 1376 Frostrøyk, JOTUN 1283 Lys Grå Umbra, JOTUN 0394 Varmgrå eller JOTUN 1284 Svolvær som fine toner på huset. De er også fine i møte med blåfargen din S6005-R80B.
Klikk deg inn på fargelinken for å lese mer om fargene. Der finner du også anbefalte fargekombinasjoner til detaljer, mur og terrasse.
DRYGOLIN Nordic Extreme Supermatt
Supermatt Extreme-teknologi - holder lengst!
DRYGOLIN Nordic Extreme – holder lengst!
DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør
Vår suverent beste til vindu og dør
Hei. Takk for svar. Anbefaler du å beholde den gråblå fargen på vinduslister? Vil frostrøyk oppleves som hvit, men bare litt varmere? De andre fargene du foreslo er litt før mørke tror jeg. Også lurer jeg på om man maler ytterdøren både innvendig og utvendig?
Hei Marie
LADY 1376 Frostrøyk vil oppleves helt lys, litt lunere og mindre hard enn LADY 9918 Klassisk Hvit. Nå som du skal ha en grønnfarge på døren ville jeg nok valgt meg LADY 1376 Frostrøyk også på detaljene dersom du ikke vil velge en av de mer dempede tonen sammen med LADY 1376 Frostrøyk på vinduene som da vil gi en fin harmoni til grønn dør. Jeg opplever den gråblå fargen som veldig kjølig i møte med grønnfargen- Skal du nå beholde den gråblå fargen på detaljene og huset bytter farge til JOTUN 1376 Frostrøyk vil jeg foreslå enten LADY 4744 Sophisticated Blue på døren eller LADY 20118 Amber Red.
Døren bør få lik farge på begge sider ;)
Hei igjen! Vi har bestemt oss for å ha fargen Frostrøyk på vegger. Er fortsatt usikre på vinduslistene. Har sett på 1899 Front, 0399 varmgrå, Kontur, Herregårdsgrønn og s6010-g70y. Hvilken farge tror du vil passe best til huset og frostrøyk? Garasjeporten er i fabrikkmalt antrasittgrå lignende farge. Taket har en blågrå nyanse. Omkringliggende hus er klassisk hvite (både funkis og tradisjonelle hus). Må også ha ny farge på mur på utestue og garasje, hvilken vil passe til fargene som velges? Lurer også på om grønn dør vil passe inn eller om vi bør gå for en annen farge.
Hei, hun som har hatt dialogen med deg tidligere har sluttet hos oss. Jeg ville malt vinduer i samme farge som garasjeporten. Hvis det er en RAL farge kan disse blandes i DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør eller DRYGOLIN Power Clean Vindu & Dør. Garasjen ville jeg også malt i JOTUN 1376 Frostrøyk. Hva med utestuen i JOTUN 8426 Dewy Green eller JOTUN 7653 Stockholmsgrønn og inngangsdør i den samme grønnfargen eller JOTUN 7658 Københavnsgrønn :-)
Klikk deg inn på fargelinken der kan du lese mer om fargetonene og få inspirasjon. Jotuns farger er spesialtilpasset Jotuns malinger og produkter. Alle våre farger utvikles med unike resepter spesielt tilpasset Jotuns produkter. Jotun garanterer derfor riktig fargegjengivelse og kvalitet kun ved bruk av Jotuns produkter blandet over Jotun Multicolor Fargesystem.
DRYGOLIN Nordic Extreme – holder lengst!
DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør
Vår suverent beste til vindu og dør
Selvrensende - langvarig nymalt utseende
DRYGOLIN Power Clean Vindu & Dør
Selvrensende detaljmaling med svært langvarig beskyttelse
Takk for svar. Jeg vet ikke nøyaktig hvilken farge det er på garasjeporten da det ikke er vi som har bygget garasjen, hvilken farge bruker være standard på fabrikkmalte flater? Da blir det frostrøyk på veggene også på garasjen, men hvilken farge anbefaler du på muren? Lurer også på hva du tenker om klassisk hvit eller frostrøyk på ytterste vinduslister og hjørnelister på huset samt gelender på veranda?
Garasjeporten er trolig levert i en RAL farge og de har flere gråtoner. Ta en tur innom din lokale Jotun forhandler og hør om du kan låne en RAL fargevifte slik at du kan vurdere hvilken som er nærmest. I mine øyne ser den litt kjølig grå ut med metallisk overflate. Fargeprøven som står mot garasjeporten er varmere i tonen, hvilken farge er det på prøven ? Jeg ville malt alt av lister, hjørnekasser og verandarekkverk i JOTUN 1376 Frostrøyk. Muren må jeg komme tilbake til når vi har funnet riktig farge på garasjeporten :-)
Hei. Garasjeporten er trolig i RAL 7016. Fargeprøven som er bilde av inntil porten er jotun front. Hvilken av RAL7016 og s6005-R80B (fargen som er i dag på detaljer) vil være finest til frostrøyk? RAL7016 virker litt mørk og fortsatt litt blått i seg. Er åpen for andre forslag som harmonerer både med frostrøyk, garasjeport, tak/takrenner og en grønn dør. Men kan ikke være for lys da vi ikke ønsker å male 3 strøk.
Korrigering: Garasjeport er nok RAL 7011.
Hei, S6005-R80B er lysere enn både RAL 7011 og 7016. RAL 7011 er den lyseste av RAL fargene og har en grønn undertone. RAL 7016 er dyp grå men en blålig undertone. Hvis jeg skulle tippe basert på bildene ville jeg tro at det er RAL 7016 du har, men jeg anbefaler at du låner en RAL fargevifte hos din lokale Jotun forhandler og selv sjekker hvilken som er mest lik. Jeg ville valgt vinduer i samme farge som garasjeporten, alle RAL fargene
(bortsett fra de som er metalliske) kan blandes i DRYGOLIN Nordic Extreme vindu og dør eller DRYGOLIN Power Clean Vindu & Dør.
Grunnet den varme tonen i belegningssteinen din ville jeg valgt en lun gråtone på muren, gjerne LADY 11130 Shade den er lekker sammen med JOTUN 1376 Frostrøyk. Vil du ha en dyp grønn dør synes jeg at JOTUN 7658 Københavnsgrønn eller JOTUN 7092 Portgrønn er lekre :-)
Hei! Da har jeg fått lånt en fargevifte, men det er ingen av fargene jeg føler er helt lik. Porten er nok litt falmet den også. Synes fortsatt porten er mest lik RAL7011 eller RAL7012. RAL7016 var veldig mørk i forhold til porten. Med fargeskanner får jeg opp S7005-R50B, men fant ikke akkurat den i NCS viften jeg har lånt. Med NCS viften på garasjeporten synes jeg den er veldig lik 6500-N (eventuelt 6000-N). Vil en av de passe på vinduskarmene? Lurer også på hvordan det ville blitt med grå vinduskarmer med en grønn ytterkarm i feks dewygreen? Eller blir det for mye ulike farger? Da blir det grønn på feks dør og ytterkarmer. Er redd huset blir litt grått og kjedelig når det er hvitt og grått, men kanskje finest?
Hei, S7005-R50B er grålilla, jeg tror ikke den er riktig. Grunnen til at du ikke fant den i NCS fargeviften er trolig fordi du lette i gråtoner. Stol på det du ser og velg S6500-N eller S6000-N. Du har et hus med en stram stil så jeg ville holdt meg til kun grønn dør, men dette er smak og behag :-)