Kategorier:
- Stue
Hei! Jeg bor i en klassisk villa fra 1915 som vi driver og pusser opp. I stuen har vi malt veggene i frostrøyk og alle lister, tak, karmer og mur ved peis i klassisk hvit. Vi er veldig fornøyd med dette og ønsker at spisestuen som er plassert i rommet ved siden av stuen skal harmonere til dette. Spisestuen er fra 1925 og har ikke vært endret siden da. Det er spent opp lerret mellom brystning og tak som er malt av en kunstner på 1920-tallet. Motivet er landskap fra nærområdet med forskjellige årstider på de forskjellige veggene. Det er derfor en god del blått, grønt, beige-toner, samt noe høstfarger som orange og gult i kunsten. Taket og brystningen har mange detaljer i form av "speil" og pene lister. Det er bygget i eik og antageligvis beiset mørkt i en form for vannbeis. Problemet er at dette rommet er fryktelig mørkt, og vi ønsker å modernisere noe samtidig som vi vil beholde det klassiske uttrykket i rommet. Tanken er derfor å male tak og brystning, samt karmer og dører. Kunsten tenker vi å beholde. Vi har hatt med mange fargeprøver og tror washed linen skal passe ganske fint til kunsten her inne. Rommet er så mørkt at washed linen virker nesten hvit mot veggene. Dette vil sikkert se annerledes ut når tak og vegger blir lysere. Vi ser i utgangspunktet for oss å male tak og brystning i samme farge, men er redd taket vil virke mørkere enn veggene hvis vi går for akkurat samme farge. Vi lurer derfor på om det vil være lurt å velge en farge i samme nyanse, men hakket lysere for tak? Feks space? Hva tror dere om det? Finnes det en generell regel for hvor mye lysere en farge i taket bør være i forhold til på vegger for at fargen skal oppleves tilnærmet lik? Om vi maler med washed linen eller space blir naturligvis rommet betydelig mørkere enn stua som er malt med frostrøyk og klassisk hvit, men mye lysere enn slik det er i dag. Har dere eventuelt andre ideer til fargekombinasjoner til en slik spisestue? (Vi har forresten fått godkjent å sette inn et ekstra vindu i spisestuen, så noe lysere blir rommet uansett) Mvh Astrid
Hei Astrid
Jeg skjønner du gjerne vil ha et lysere utrykk også i spisestuen med tanke på hvor lekkert det har blitt i rommet med LADY 1376 Frostrøyk og LADY 9918 Klassisk Hvit. Jeg derimot ville nok avventet til et så drastisk steg som det er i mine øyne å male om flatene i dette rommet til du har fått satt inn vindu. Som vil gi bedre lysforhold. Slik jeg opplever rommet har den et historisk og unikt sus over seg jeg. Jeg tror dette vil forsvinne med lyse toner i tak og brystpanelet opp mot veggmaleriet. Veggmaleriene i mine øyne trenger en mørk farge å lande på. Jeg opplever det er mørkhetsgraden på disse to elementene som bærer rommet.
Om du nå vil male taket vil jeg anbefale du viderefører LADY 9918 Klassisk Hvit da du ser begge tak samtidig. Og ta gjerne opp LADY 1376 Frostrøyk som en litt mørkere tone på takbjelkene. Det kan fort bli en negativ virking av å velge en tone som ikke er så mye mørkere enn LADY 1376 Frostrøyk som takfarge i dette rommet. Slik som LADY 10679 Washed Linen eller LADY 10678 Space.
LADY 10679 Washed Linen og LADY 10678 Space er jeg også redd vil bli for kjølige i møte med ditt gulv. Å si hvilken farge som vil bli best som en lys tone er en vanskelig oppgave å løse her jeg sitter bak en PC skjerm. Jeg har lyst til å nevne grønntonen LADY 8478 Pale Green eller LADY 8302 Laurbær som er vakre til gylne gulv. Du kan også vurdere LADY 1288 Granskygge som er en liten skatt når det kommer til beige tone i mine øyne.
Klikk deg inn på fargelinken, der kan du lese mer om fargene, se bilder og finne mer inspirasjon. Farger på skjerm kan avvike fra virkelig farge, vi anbefaler derfor alltid at du vurderer fysiske fargelameller. De vakre, matte veggene som gir et mykere og lunere interiør, får du ved å velge LADY Pure Color supermatt. Matte vegger gir deg et eksklusivt preg og et diskret bakteppe for annet interiør.
Jotun Kvist- og sperregrunning
Best sperrende effekt
Markedets beste maling - til tre og panel
Tusen takk for utfyllende svar! Ja, da spørs det nok om ikke vi venter med dette rommet litt til, og ser an hvordan det blir med et vindu til før vi vurderer å male. Jeg synes det er veldig vanskelig å vurdere hvordan dette rommet burde pusses opp, og redd for å endre på noe vi kommer til å angre på. Om vi skulle komme frem til å male i en grønnyanse, så har vi malt glassverandaen i pale linden (her er det fliser på gulvet). Dette rommet kommer man til fra stuen malt i frostrøyk. Det er noen meter fra glassverandaen til spisestuen så det er kanskje ikke helt krise om grønntonen avviker litt fra den vi eventuelt velger i spisestuen? Pale green er kanskje den som kolliderer minst med pale linden? 😅 Ikke for det, glassverandaen er liten og kan males på nytt om det skulle bli nødvendig. Er viktigere at fargen på brystning går pent mot kunsten og gulvet i spisestuen.
Hei Astrid
Alltid lurt å ta en pust i bakken ;) Jeg vil nå si at LADY 8281 Pale Linden vil nok bli litt for lik LADY 8478 Pale Green og jeg hadde da gått ett hakk ned og valgt meg LADY 8302 Laurbær ;)