Ønsker å male det meste !

Kategorier:

- Stue

- Soverom

- Bad

- Kjøkken

- Kontor

- Gang

Tregulv i alle rom må slipes og da tenker jeg å male i halvblank gulvlakk. Har en blåfarge i gangen i dag og en rødfarge på kjøkken og do. Kan gjerne ha en farge på disse gulvene og ev trapp og 2. etasje - men kan også være trehvite. Jeg tenker at takene skal males. Det er tretak overalt bortsett fra soverom og bad hvor det er plater. Platene er ikke spes pene og kan også males tenker jeg. Jeg tenker ikke nødvendigvis hvite tak. Synes det er fint med enten samme farge som vegg eller en ton i ton farge - særlig på soverom og gang/ bad. Men egentlig over alt - men jeg vil ikke ha mørke tak. Ønsker at fargene taes igjen og er harmoniske fra rom til rom eller med karmer og innredninger. Det er åpen løsning fra gang i 1.etg - opp trapp og til 2. etasje hvor det er TV stue. Det er mørkt i gangen nede ( ungen vindu) - mørkt i trappa og TV stua. Ønsker å lysne her. Soverommet ønsker jeg å tenke farger som gir ro og dempet sinnstemning - her kan det være mørkere enn feks i gangen. Ønsker dette ift søvn - grønt, jord, blå - dybde Kjøkken har kjøkkenfronter fra Husby som jeg ønsker å male. Har også noen skap i trehvitt her. De kan også males. Gjerne glade farger Det er brune sofaer i stua og mye jordfarger og tremøbler. Tv- stua har blå sofa . Se forøvrig møbler og stil på bilder. Jeg må sende bilder i tre e-poster fordi jeg har for mange. Referanse Sølvi Skurdal Stilen er ikke kald og tidløs hos meg. Heller varm og tradisjonspreget med jordfarger og blått og grønt. Og litt personlig og liv - er glad i Lev landlig stil. Dørene står oppe i 1. etg - så her må rommene tones sammen (gang, do, kjøkken,stue,arbeidsrom) Det må også tones mellom gang i 1.etg og trapp og loftstue/Tv stue hvor det ikke er dør. Bad i 2. etg er malt men mangler farge på skap og kanskje refreshe alt. Ønsker ikke male flisene. Farger jeg har sett i blad og kan like er (uten tanke på hvor): Støvfarger/dus/ lun/ harmonisk - men jeg er heller ikke redd for å bruke farger og blande farger. Har alltid vært glad i blåtoner, grønntoner mot turkis, varme jordfarger, Her er et utvalg: veronagrå, S-1005-B80G, airy green, Refresh, Green Harmony, antikkgrå, Tidløs NCS S1002-Y, Lys kokari, Minty Breeze, S2020-R90B, Linblå, Washed Linen, Bergblå, Marrakech, Treasure 7628, cashmere, savannah sunnset, valmuefrø, Byge, green leaf, Jade, NCS 2010-G80Y (lys grønn), Blå NCS S 3010-B70G, Evergreen NCS S 6010-G33Y, Plaza NCS S2608-G33Y, 12077 Sheer grey, 1233 Mohair, 7613 Northern Mystic, S3010-G80Y Trenger også råd om glansgraden Jeg er åpen for andre farger og forsalg. Hper inderlig at dere kan hjelpe meg. Jeg trenger dette - en fornying - også av personlige årsaker . Og hjelper dere meg så velger jeg jo Jotun også. Venter spent på svar. 

2024-11-02 17:32:46

Fargerådgiver svarer:

Hei Sølvi

Å sette opp en palett før du har slipt dine gulv er en utfordring da gulvfargen nå vil gi et helt annet utrykk i møte veggfargen jeg nå foreslår.

Om du nå vil male gulvet på kjøkkenet vil jeg foreslå  LADY 10678 Space sammen med  LADY 7628 Treasure på kjøkkenfrontene.  LADY 20120 Organic Red og  LADY 7627 Refresh på skapene på veggen og  LADY 12074 Peachy på veggene.

Gulvet i gangen ville jeg også valgt å male i  LADY 10678 Space slik at det gir en fin ro mellom rommene når det nå blir ulike farger på vegger. I gangen kan du velge deg  LADY 8281 Pale Linden som en fin grønntone, mindre kjølig enn noen av de du nevner.  LADY 8281 Pale Linden er fin til  LADY 7628 Treasure på tilstøtende rom.

Trappen om du ønsker å male den vil bli fin i den mørkere grønne  LADY 7629 Antique Green eller  LADY 7613 Northern Mystic, med spiler i  LADY 1024 Tidløs som er den lyses tone jeg vil anbefale til alle flater du nå skal ha en lys tone på, som ikke er hard hvit. Håndløperen kan bli fin å ta opp igjen grønnfargen på kjøkkenfrontene slik at det blir en fin overgang mellom rommene. 

Toalettet vil jeg foreslå du maler  LADY 0394 Varmgrå på gulvet som vil gi en liten kontrast til ganggulvet. Veggene i  LADY 12083 Devine og taket i  LADY 1024 Tidløs.

Stuen i møte med  LADY 8281 Pale Linden i gangen og  LADY 7628 Treasure på kjøkkenfrontene vil jeg foreslå den mørkere grønne  LADY 7629 Antique Green. Med nyslipt lyse gulv tåler rommet litt mørkere farger på veggen i mine øyne ;) Kontoret på innsiden ville jeg valgt å male i lik farge som stuen. Ønsker du lysere farger kan du fint ta opp  LADY 8281 Pale Linden.

 Loftstuen som har åpent ned til gangen ville jeg valgt å videreføre farge i gangen på hele loftstuen. På de to soverommene vil da lik farge på begge tak gi en fin ro om man velger seg to ulike farger på veggene. Se på  LADY 5249 Linblå i taker sammen med  LADY 5030 St. Pauls Blue på det ene rommet og  LADY 1352 Form på veggene.

 Badevegger og tak i  LADY 10678 Space sammen med  LADY 20118 Amber Red på i hylle og  LADY 10001 Dijon Yellow på beine på krakkene.

Jeg ser du har tre innlegg. For at det ikke skal bli noe misforståelser sener ber jeg deg om å ta oppfølgingsspørsmål på denne dialogen.

Å innhente Jotun fargelameller for å se de i ditt lys i møte med dine elementer er noe jeg sterkt anbefaler da fargegjengivelsen på nett kan bli feil.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Du trenger:

Finn butikk

Kommentar

hei! Takk for godt svar! Jeg gleder meg til å finne farge lameller og teste ut! Har vært syk noen dager nå så må drøye til i morgen. Jeg har noen oppfølgings spørsmål: Du har valgt ut blåtoner i hovedetasjene - det er kanskje bevisst? Tenker du da alle takene i huset med lady tidløs - bortsett fra woverommene

05/11/2024 11:01:55

Kommentar

oi - det ble sendt. Beklager. Takk for godt svar! Jeg gleder meg til å finne farge lameller og teste ut! Har vært syk noen dager nå så må drøye til i morgen. Jeg har en del oppfølgings spørsmål: Du har valgt ut blåtoner i hovedetasjene - det er kanskje bevisst? Tenker du da alle takene i huset med lady tidløs - bortsett fra soverommene og bad? Anbefaler du space i taket på baderommet pga de hvite flisene? De er ganske kald hvite - og en ganske klar kald blå på flisene på gulvet. Du foretrekker da å male gulv på kjøkken og gang/loftstue fremfor å ha det trehvitt? Hva tenker du om de to forskjellige fargene på kjøkkenfrontene - tenker du den ene fargen på Husby-frontene og den andre på treskapene? Jeg er usikker på om jeg skal male veggene på stua. Jeg glemte å skrive det. Tenkte først bare å slipe gulv og male tak. Men du anbefaler å male veggene? Rundt vinduene har jeg malt med en ganske hvit farge. Dørene er også ganske hvite - de er fabrikkmalt i sin tid. Anbefaler du da karmer rundt dører, dører og vinduskarmer med samme hvitfarge som i taket (mao "tidløs" de fleste steder og space på badet - og soverommene da samme som veggen?) Jeg glemte også å legge ved et bilde fra det tredje soverommet. Følger tanken din om samme linblå farge i taket. Men hva skal jeg da ta på veggen der? Legger ved bilde av en sovesofa jeg kommer til å beholde. Det er en lys grønn - litt blass. Legger ved noen bilder men ser ulik ut i ulikt lys - men opprinnelig farge fra Hovden sier utgpkt selv om den nå er blassere. Gulvmalingen utenom der du anbefaler farge - er det da halvmatt uten farge? Ok - og til slutt - har du tips om logistikken når jeg skal male og slipe så mye?

05/11/2024 11:34:20

Kommentar

denne fargeanvisningen fra hovden senga på soverommet kom ikke med

05/11/2024 11:40:53

Kommentar

Farge på Seng på siste soverom

05/11/2024 14:01:48

Kommentar

Jeg prøver igjen med det bilder av fargen på sofa på det 3. soverommet du ennå ikke har gitt fargeråd til. Jeg skjønner ikke hvorfor det ikke lastes opp. Prøver igjen

05/11/2024 16:29:32

Kommentar

Hei! - igjen. Jeg håper du ikke blir lei av så Mange e-post- men nå er jeg veldig i siget og ivrig - så jeg tar med er siste innspill og håper dy kan svare. Den farge-lamellen på senga blir på mystisk vis ikke lasta inn. I tillegg til de spm jeg sendte så har jeg i dag hentet alle fargelameller slik du anbefalte og har følgende kommentarer. Først og fremst - jeg synes det ser veldig bra ut! Kjøkkenet:Likte valgene dine knallbra! Hva tenker du på tak, vinduskarmer og dør/dørkarmer tidløs eller space? Toalett: Veldig bra Gangen,trapp og loftstua: Her også synes jeg det ser veldig bra ut. Tror Antique green kanskje er mer riktig enn Northern Mystic pga at jeg ønsker å lysne. Hva med taket her? Stua: Jeg skal absolutt vurdere å male veggene med antique green. Likte den. Hva da med taket, vindu/dør/karmer? Arb.rom: Døra inn dit fra stua står nesten alltid oppe- så skjønner tanken med samme farge som stua eller pale Linden. Mulig den siste der. Samme spm ift tak og karmer/dør. Soverom: Likte godt Linblå og StPaul blue. Usikker på Linblå og Form med en gang…Så litt på Linblå og Minty Breeze (Minty var er forslag på baksiden av StPauls Blue). Det er Linblå og Minty Breeze som gikk best av de fire fargene til den Hovden senga jeg snakker om. Har du noe alternativ her.? Også på det tredje soverommet. Kunne selvsagt tatt et rom med samme farge også (bare Linblå) men usikker. Har du flere forslag? Badet: Her ble jeg litt overraska fordi jeg har kalde farger på flisene (hvit) og gulv (blå) Det er lite panel her - men noe skap og så hele taket. Men hvis space går fint til kald farge - så stnes jeg space og Dijon Yellow var fint sammen. Amber red hadde de ikke lamelle på dessverre. Da er det mange oppfølgingsspørsmål fra meg. Både i forrige oppfølgings e-post og noen her. Håper du kan hjelpe. Det er jo et kjempestort valg det her - både økonomisk og tidsmessig. Men jeg er veldig motivert nå - og venter spent på svar. Tusen takk på forhånd!

06/11/2024 14:28:57

Fargerådgiver svarer:

Hei Sølvi

Jeg har ikke nevnt blåfarger i stuen, men ulike grønntoner. Noen litt mer kjølig enn andre. Kan det være det ? 

Det er ikke noe i veien for å velge en hvittone på tak, dør, vindu og lister dersom du liker at de er hvitere enn  LADY 1024 Tidløs. Du bør holde deg da til en hvittone. Skal alle disse flaten males og du ønsker en hvittone og kan velge fritt vil jeg foreslå  LADY 1624 Letthet.

 Fargen på flisene på badet opplever jeg som kjølig og det vil da bli fint å velge en litt dempet lys tone på de andre flatene som gir en liten kontrast i møet med hvittonen Og gir rommet litt mer lunhet. Fargegjengivelsen på flisene kan spille meg et puss, så viktig at du ser på  LADY 10678 Space opp  mot blåfargen. 

Gulvene på bildet var i dag malt, så da kan det bli fint å male de, men selvfølgelig ikke noe problem om du vil ha ubehandlet tregulv på alle rom. Derfor skrev jeg "om du vil male gulvene" ;)

Jeg fikk inntrykk av at du ville male skapene på veggene, og jeg spesifiserte da kjøkkenfonter i en farge og de andre skapene i en annen farge opp mot veggfargen som da den tredje fargen.

 Du må selv bestemme om du vil ha malte vegger i stuen eller beholde de trehvite og bare male taket.

 LADY 5249 Linblå,  LADY 7163 Minty Breeze kan du sette sammen med enten  LADY 10678 Space eller  LADY 1024 Tidløs som en lysere tone dersom  LADY 1352 Form blir litt for mørk for deg på soverommene. Det er ikke noe i veien for å velge en av fargene på flere rom, men hva med å kombinere  LADY 7163 Minty Breeze og  LADY 5249 Linblå med  LADY 6379 Cityscape på det tredje rommet ?

 En Jotun fargelamell på  LADY 20118 Amber Red vil du finne i eksteriørbaren dersom de ikke har en fargeprøve på den i interiørbaren.

Jeg hjelper deg gjerne med farger, men logistikken i rekkefølgen kan jeg ikke hjelpe deg med. 

Vi har ikke produkter til behandling av tregulv, men din lokale Jotun fargehandler vil bistå deg med både produkt og ulike glansgrader. Ønsker deg en god fredag ;)



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Tusen takk igjen. Grønntoner er pene - og jeg går for det. Jeg går for å male gulvene også med fargene du anbefalte. Jeg tenker at det er fint at det ikke blir for hvitt - for stor kontrast i tak og karmer. Så tidløs er fin. (Det Jeg lurte bare på om du mente space eller tidløs i taket/karmer/dører) - men da har jeg fått avklart at du mente tidløs bortsett fra på badet og soverommene. Og kjøkkenet er fint - jeg misforsto der med fronter/skap bare. Da sjekker jeg ut cityscape på ene soverommet. Den virker fin! Jeg er veldig i tvil m jeg skal male stua. Tror du den vil få et mørkere uttrykk malt med Antique green enn bare å ha panel som er blitt mørk? Har du ev et lysere alternativ til Antique green i stua? Takk igjen!

08/11/2024 14:37:57

Kommentar

Hei igjen Jeg har nå fått tak i og sjekket lamellene på badet. Jeg tenker du har rett. Det ble ikke helt treff på badet. Kanskje jeg skulle velge en annen fargerone der? Det er jo et helt lukket rom. De blå flisene har i spett av svart og hvitt i seg - og litt nyanser i blåfargen. De hvite flisene er helt ensfarget. Space tok opp litt de grålige fugene mellom flisene, men space er vel mer beige enn grå - så den ble muligens litt feil. Kanskje en hvitfarge som tar opp den grålige fugemassen kan passe i taket og panelen - altså en hvit med dempet lun gråfarge? Og en farge på skapet mellom vaskene og veggen. Jeg vil si at de blå flisene har en ganske frisk blåfarge - litt spett av hvitt og svart som sagt. Når det gjelder stueveggene så har jeg landa på at Antique green blir for mørk. Eller jeg er redd for det selv om du sier det blir annerledes når taket er lyst og gulvet forblir lyst. En lysere tone Pale Linden var alternativer ditt på arbeidsrommet innenfor. Men hvis den brukes på stua også så blir det mye av den fargen ( gang, hele loftstue, trappeoppgang, arbeidsrom - og da ev stua) Jeg vil derfor veldig gjerne ha er alternativ til stua og ev arbeidsrommet- som fortsatt matcher kjøkken og gang rett innenfor. Legger ved bilder av badet ig stua for enda bedre å vurdere. Også noen nærbilder av flisene med fargepalettene Igjen tusen takk. Jeg setter stor pris på hjelpen din.

09/11/2024 09:43:26

Kommentar

Denne fargen - på skåla- synes jeg er pen på badet forøvrig. Det kan kanskje gi et pekepin?

09/11/2024 09:54:05

Fargerådgiver svarer:

Hei Sølvi

 Jeg opplever grønnfargen på skåla kan minne meg om  LADY 7386 Pistachio og gulfargen om  LADY 8583 Earthy Yellow

 Slike litt syrlige farger kan fort få oss til å få oss til å føle oss litt mindre "freshe", men igjen smak og behag. Jeg vil nok tro en litt varmere gulfarge som  LADY 1017 Keisergul eller den litt mørkere  LADY 1392 Gul Antikk vil bli lunere på dette rommet i møte med blåfargen på gulvet. Til de gultonen kan du sette til  LADY 10679 Washed Linen eller  LADY 1973 Antikkgrå som er mer grå enn  LADY 10678 Space. Eller  LADY 1352 Form nevnt tidligere som en mørkere gråtone.

Opplever du  LADY 7629 Antique Green blir for mørk i stuen vil jeg foreslå

 LADY 1931 Kokos som er en lys fin tone som er lysere enn  LADY 10678 Space. Da vil du fint kunne beholde  LADY 8281 Pale Linden på det innerste rommet ;)


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Supert👍Gode innspill! Takk - jeg skaffer lamellene - høres ut som gode råd!

11/11/2024 13:34:40

Kommentar

En ting- det er langt mellom Green Antique til Kokos ser jeg. Kokos ser nesten hvit ut. Men du tenker at hvis det ikke skal være mørk så er kokos alternativet? Og da med Tidløs i taket? Jeg vet ikke hva som kunne bært en lysere fargw enn Antique green - som jeg spurte om - men jeg tenkte mer det da ble f.eks Treasure og Pale Linden, minty breeze, iconic og Refresh som har vært inne i bildet andre steder. Kanskje jeg tar feil i at Green Anique er for mørk men kokos ble veldig lyst igjen🙈Ingen lett kunde her- men jeg har bodd her i 28 år og aldri malt før - så det er store valg for meg.

12/11/2024 18:10:12

Kommentar

Prøver å titte på fargene inne på Instagram. Det er da jeg så at Antique green så utrolig mye lysere ut enn på lamellen?? Se bilde. Jeg så også at Antique green er fin sammen med Treasure. Kunne jeg hatt Tresaure på stua hvis den er lysere? Og en annen på biblioteket innenfor - eller den samme. Laubær trekkes også frem. Den er enda lysere? Og i taket skal da være tidløs - som i gangen og på kjøkkenet. Dette er veldig vanskelig synes jeg. …det er så mange grønnfarger. Men fargen i stua og bibliotek må stå seg sammen med kjøkkenet og gangen selvsagt!

12/11/2024 19:55:21

Kommentar

Hei. Jeg har nå skaffet alle de nye lamellene også. Ser at antikk gul er penest på badet - med noen kombinasjoner med Washed Linen i taket. Stua og biblioteket får jeg høre hva du tenker - men jeg ønsker en lysere grønnfarge som fortsatt er lun og dempet. Tenker Subtle Green og/eller Treasure? De går kanskje fint med Pale Linden på gangen? Jeg lurer på om du kan se over alt til slutt. Jeg skriver ned under her hva jeg tror vi har kommet frem til - og så korrigerer du hvis jeg har misforstått. Jeg er også litt usikker på takene. Mente du der stort sett å anbefale Tidløs i takene ? (Du var innom Letthet også). Tusen takk - når du forhåpentligvis har kapasistet og ønske om å «se over» en siste kvalitetssjekk - så har jeg landa dette😊 Oppsummering - din anbefaling slik jeg forstår det - og noen detaljer jg ikke har spurt om før. Jeg legger ved bilder av lamellene også. Bad Gul-antikk panelvegg. Washed Linen i tak. Form, Laurbær eller Treasure på skap mellom vask og andre tredetaljer. Washed Linen på vindus og dørkarmer. Men hva bør jeg ta på det innebygde treskapet? Kjøkken Peachy panelvegg. Tidløs tak. Space gulv. Treasure kjøkkenfronter. OrganicRed og Refresh på de tre kjøkkenskapene. Dør og vinduskarmer i Tidløs. Jeg må male stolene også - hvilken farge vil du si da? Og hvilken farge ville du male kjøkkenvifta og murveggen? Gangen nede Pale Linden vegger. Tidløs tak. Space gulv. Trappa i enten Antique green eller Northern mystic med spiler i Tidløs og håndløper i Treasure. Dørkarmer i Tidløs. Toalett nede Lady Devine vegger. Tidløs i tak og varmgrå i gulv. Dør og vinduskarmer i Tidløs. Trappeoppgang og loftstue Pale Linden på vegger. Tidløs i tak. Ingen farge på gulv. Dør og vinduskarmer i Tidløs. Soverom 1 Linblå tak St.pauls blue vegger. Gulv trehvitt. Hva maler jeg dør og vinduskarmer i? Soverom 2 Linblå tak Cityscape vegger Gulv trehvitt. Hva maler jeg dør og vinduskarmer i? Soverom 3 Lunblå tak. Minty Breeze vegger. Gulv trehvitt. Hva maler jeg dør og vinduskarmer i? Stua og Bibliotek innenfor Panelvegger Treasure eller Subtle Green? Kan det være fint med Subtle Green? Den er ganske lys og går kanskje sammen med Pale Linden i gangen? Så kan biblioteket også få samme farge eller jeg kan ta opp igjen Treasure fra kjøkkenet? Tak er tidløs. Gulv er trehvitt. Dør og vinduskarmer med tidløs.

13/11/2024 15:02:16

Fargerådgiver svarer:

Hei Sølvi

Med så stort prosjekt som du har nå med å male alle flater i alle rom er egentlig en jobb for en interiørkonsulent som kan komme hjem til deg og se de ulike rommene med lysinnfallet på mest riktig måte. Jeg kan bare hjelpe deg med å sette opp fargekombinasjoner som er fine sammen fra rom til rom. Med ulike farger i en harmoni. Som du skriver ser  LADY 7629 Antique Green lysere ut på noen bilder du har sett på. Og det er det som er den store utfordringen på hva du mener er lyst og mørkt og hva jeg mener er lyst og mørkt.

 Isolert sett er  LADY 8281 Pale Linden,  LADY 7628 Treasure og  LADY 7629 Antique Green en trygg fargekombinasjon mellom lys og mørkere grønnfarge. Jeg vil råde deg til å enten velge  LADY 7628 Treasure eller  LADY 7685 Subtle Green. Da  LADY 7685 Subtle Green er mer kulørt og vil vippe  LADY 7628 Treasure mer grå. 

Du kan velge å ta opp igjen en farge på flere ulike rom da det vil gi ulike utrykk med farger på møbler, tekstiler og kunst som gir rommet ulik karakter.

Jeg kan ikke finne i dialogen hvor jeg har satt opp to grønnfarger på badet ditt, men dialogene begynner å bli veldig lang så det kan godt være jeg ikke finner det.

Jeg foreslo vel  LADY 1352 Form og  LADY 10679 Washed Linen sammen med en av de gule og ser du har valgt deg  LADY 1392 Gul Antikk. Fin varm gulfarge som er fint il  LADY 10679 Washed Linen og  LADY 1352 Form.

Kjøkkenvifta vil jeg valgt å male i enten veggfargen slik at den "forsvinner". Eller lik farge som kjøkkenfrontene. Kjøkkenstolene ville jeg valgt å male i  LADY 7629 Antique Green, mørkere enn kjøkkenfrontene.

 Jeg nevnte  LADY 1024 Tidløs som en hvittone da du ikke ville ha det for hvitt. Om du vil ha det lysere og mer hvitt er det ikke noe i veien for å bytte  LADY 1024 Tidløs med  LADY 1624 Letthet. Du kan også velge  LADY 1624 Letthet i tak og taklister, men  LADY 1024 Tidløs på vindu dør og listene rundt de. Eller omvendt. Eller  LADY 1624 Letthet på alle flater som skal ha en hvittone. Smak og behag ;)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Veldig gode svar! Takk! Men skjønte ikke helt hva du mente her « Jeg vil råde deg til å enten velge LADY 7628 Treasure eller LADY 7685 Subtle Green. Da LADY 7685 Subtle Green er mer kulørt og vil vippe LADY 7628 Treasure mer grå. » Tenkte du at Treasure er er bedre valg i Stua enn Subtle Green pga det med grått? Vedr badet så tenker jeg også da at det er nok med Form og Antik Gul. Der med grønt var bare pga den skåla. Ellers veldig greit!

14/11/2024 15:14:38

Fargerådgiver svarer:

Hei Sølvi

 Når du legger en Jotun fargelamell på  LADY 7628 Treasure opp mot  LADY 7685 Subtle Green vil du se at de er så like i mørkhetsgrad og undertonen, men  LADY 7685 Subtle Green er mer kulørt, klarere i fremtoningen, og vil da få  LADY 7628 Treasure som er mindre kulørt, vippe mer grålig. Derfor ville jeg valgt meg en av de når vi snakker om å fargelegge ulike rom i grønntoner som er fine til den mørkere  LADY 7629 Antique Green og alle de andre.


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk! Da tror jeg at jeg forstår. Jeg vil nok heller at det skal vippe mot grønt enn grått. Jeg synes det blir litt mye Pale Linden hvis den skal brukes på bibliotek også. Så da tenker jeg Pale Linden på gangen (og Loftstua). Videre tenker jeg at inne i stua møter man Treasure (som kjøkkenfrontene og håndløper trapp) og videre inn i biblioteket møter man Antique green (som kjøkkenstolene og trappetrinna opp i 2. etg). Trappetrinnene opp i 2. etg blir da Antique Green med håndløper i Treasure og spiler i Tidløs. Veggene i trappa og Loftstua blir Pale Linden. Toalettet i gangen får Devine. 1. Høres dette bra ut? Jeg tenker det er best å ha samme farge i taket i oppholdsrommene og da virker det som om du tenker at Tidløs går fint til både Antique Green, Treasure, Pale Linden, Peachy og Devine?! (Så blir det annen takfarge på badet og soverommene.) Jeg spør fordi det bak på lamellene står forskjellige hvitfarger/lyse kombinasjonsfarger. 2. Er Tidløs da grei til alle tak i oppholdsrom? Når der gjelder dør/dørkarmer og vinduskarmer så lander jeg på at det blir best å bruke samme farge som takene-så det skal bli mer helhetlig. Jeg har nå også vippet mot bare å ha trehvite gulv - altså slipe alle og behandle med olje/lakk. Det er sikkert lurt å ta i noen pigmenter som beholder gulvet lyst. 3. Er det et poeng å be om at det kan være pigmenter som heller mot hvitfargen/kombinasjonsfargen som er anbefalt bak på lamellene på veggene? Hvis du er enig i det over så har jeg da endelig landet fargene. Inne på bloggen har jeg skjønt at det er fire glansgrader. 4. Kan du si noe om anbefalt glansgrad? Hvilken glansgrad i takene (med Tidløs sannsynligvis)? Hvilken glans på veggene? Hvilken glans på alle dører og vinduskarmer? Og hvilken glans bør jeg ha på kjøkkenfronter/treskap/stoler på kjøkken og skap på badet? (De innebygde skapene på badet og gangen skal vel være som veggen) Takk igjen!

16/11/2024 20:34:02

Fargerådgiver svarer:

Hei Sølvi

Om du ikke vil ha en for hvitt tone sammen med veggfargene liker jeg veldig godt  LADY 1024 Tidløs i møte med fargene vi har snakket om  LADY 1024 Tidløs som er en grålig hvittone vil stå fint til dine farger isolert sett. Jeg vil nok også si at  LADY 1376 Frostrøyk vil bli fin til dine farger. Den er litt varmere. Hvilken du bør velge er noe du må se på i samsvar med gulvet ditt. Og ikke minst hva du liker best. Ser du de to opp mot hverandre vil du se at  LADY 1376 Frostrøyk er litt mer rødlig. Har du også mye grønne trær utenfor vil nok  LADY 1376 Frostrøyk bli best. Og smak og behag ;)

Vi har ikke kjennskap til gulvlakk og/eller pigmentert gulvlakk så her må du rådføre deg med din lokale fargehandler. 

 Når vi snakker om paneltak er det mest vanlig å velge silkematt glans i tak og taklister sammen med halvblank glans på vindu og vinduslister. Silkematt glans igjen på panelvegger. Gulvlister er det mange som velger i lik glans som veggen, men det er ikke feil å velge litt blankere glans på gulvlistene.

 Kjøkkenfonter er det også mest vanlig å velge silkematt eller halvblank glansgrad.

Farger fremstår gjerne mer intense med en høy glansgrad, og mer dempet med et helmatt uttrykk. Det er lite som er «rett eller galt» innen glans, det viktigste er at du velger en glansgrad du er fortrolig med og som passer godt inn i husets omgivelser.

 Hos din lokale fargehandler har de oppstrøksprøver på de ulike glansgradene. Ta en titt på de ;)



Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen! Det nærmer seg finalen😂 Jeg har landet på alle gulv i Osmo Naturell matt (svak hvit) i hardvoksolje pigmentert. Forutsatt og håper den blir varm nok???? (Se bilde) Det er et alternativ å bare bruke hardvoksolje, men da vil gulvet se ut som om det er vått og virke slik gulnet panel blir. Jeg har vært veldig tvil om soverommene. Jeg har fortsatt åpent alternativene fra dine siste dialoger - med Linblå tak og andre veggfarger (St.Paul, Ciryscape og Minty Breeze) Men jeg lurer på om det vil bli bra på soverommene med samme farge i tak og vegg? Jeg stnes det kan virke behagelig. Jeg ønsker forøvrig blå soverom - mer dus og varm enn kald. Det skal være gode sovefarger. Sov 1: Tak og vegg i Linblå - Frostrøyk rundt vindu og dør. Sov 2: Tak og vegg i Collected Blue - Frostrøyk vindu/dør Sov 3: Tak og vegg i Serene Blå - Frostrøyk vindu / dør. Frostrøyk er valgt her fordi jeg lander på den i tak og vindu/dører i huset forøvrig. Da lurer jeg på om den kan brukes til overnevnte blåfarger som en liten kontrast på eventuelle ensfargede soverom? En detalj til. Når nå gulvet bli naturell trehvitt over alt- også gang, do og kjøkken- så synes jeg Devine virker litt blass på doveggene. Kan det være en ide og bytte veggfargen på do til Senses (tak Frostrøyk)?

22/11/2024 17:26:27

Fargerådgiver svarer:

Hei Sølvie

Om du liker best å male tak og vegger i en og samme farge er det ikke noe som heter rett elle galt. Gjør det som du liker best ;)

 LADY 5530 Collected Blue og  LADY 5249 Linblå er begge fine til  LADY 5490 Serene Blue, men de er i mørkhetsgrad og i kulørmetthet så like at du kan med ulike lysforhold i disse to rommene ikke se en god kontrast. Jeg ville da valgt meg lik blåfarge på begge rom. Eller en større kontrast. Dette er noe du må avgjøre i dine lysforhold.

Vi har ikke noen fysisk prøve på ditt nye gulv, så det vil bli vanskelig å si om  LADY 12083 Devine ikke blir kulørt nok. Og om det er  LADY 2024 Senses eller  LADY 12120 Desert Pink som vil bli mest "riktig"


Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei igjen og godt nyttår! Nå setter jeg igang! Jeg er så spent! Jeg har et spørsmål til vedrørende kjøkkenet. Du anbefalte - og jeg går for følgende. Frostrøyk i tak og rundt vinduer/dørkarmer. Gulv naturell farge. Vegger Peachy.Kjøkkenfronter Treasure. To hengende treskap og tallerkenhylle i Organic Red og Refresh. Kjøkkenstoler i Antikk Green. Det begynner å bli en del farger - så nå lurer jeg på hva du bil anbefale for muren på kjøkkenet. Bak ovnen og helt bort til den ene døra er det nemlig mur som i dag har hvit murpuss og så henger det et teppe over største deler av muren i dag. Hvilken farge anbefaler du på den? Peachy eller Frosrøyk? Eller skal den være hvit som i dag? Legger ved bilde av kjøkkenet - Det samme gjelder forsåvidt murhetta på peisen i stua og i 2. etg. Håper på raskt svar for nå skal jeg kjøpe inn maling. Mvh Sølvi

26/01/2025 14:24:12

Fargerådgiver svarer:

Hei

 Dette blir spennende ;) Jeg holder en knapp på  LADY 1376 Frostrøyk på muren på kjøkkenet. Og på peishetta i 2.etasjen.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Ja! Jeg har falt ned på Linblå og St.Paul på to av soverommene. Loftstua utenfor er Pale Linden. Jeg MÅ snart bestemme meg for fargen på det siste soverommet. Vi har bestilt malere🙈Problemet er en stor sovesofa som jeg ikke har tenkt å bytte ut. Den er jo litt varm lys grønnaktig…Jeg har prøvd den mot de blågrønne fargene og er redd de blågrønne fargene blir for kalde mot denne. Hva foreslår du? Se stoffprøve. Kanskje jeg kan gå mot noe som er varmere? Terakotta eller den retningen. Du anbefalte «Form» en gang. Jeg slo den bort for synes grått er litt kjedelig men kanskje den kan fungere likevel? Kan du hjelpe meg med dette også. Du har gjort en super service så langt!

29/01/2025 19:17:36

Kommentar

PS Iogmed Pale Linden er på rommet utenfor så har du tidligere sagt at tonen ikke bør være for like??? Ser at fargen løvsal er gyllen og grønn tone. Men den må jo da være vanskelig å skille fra romfargen utenfor (Pale Linden)🤔Vanskelig - den sofaen er vrien- men stoffprøvefargen jeg sendte bilde av ser riktig ut ift virkeligheten- jeg håper du vet råd.

29/01/2025 20:07:03

Kommentar

Stoffprøve

29/01/2025 20:08:43

Fargerådgiver svarer:

Hei

Jeg er litt usikker på hva du mener, men  LADY 8118 Løvsal og  LADY 8281 Pale Linden  sammen kan jeg ikke se noe sted i dialogen har vært forslått som to farger tett på hverandre ?

 LADY 5030 St. Pauls Blue og  LADY 5249 Linblå på to av rommene og  LADY 8281 Pale Linden i gangen vil da  LADY 1352 Form gi en fin kontrast. Om  LADY 1352 Form er litt for mørk kan du vurdere den lysere  LADY 10679 Washed Linen opp mot din fargetone i sofaen. Jeg vil også foreslå du kan ta opp igjen  LADY 12074 Peachy på dette rommet, eller velge en tone litt lysere som  LADY 12083 Devine.

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Takk igjen! Det ble Form på siste soverom. Frem tilbake😀Da blir nesten hele huset som du anbefalte! Mvh Sølvi

31/01/2025 19:11:38

Fargerådgiver svarer:

Hei

Dette blir spennende ;)

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei Line. Jeg er i full gang. Det har dukket opp et problem. Gulvet på Toalettet / WC blir ikke slipt (rommet er veldig lite) Der skal jeg da male gulvet istedenfor. På veggen er det nå malt Devine på WC og i taket er det Frostrøyk. Vindu/vinduskarm på WC og dør/dørkarm blir Frostrøyk. I gangen utenfor WC er det slipt tregulv og veggene i gangen er Pale Linden og taket i gangen er Frostrøyk. Hva skal jeg da male gulvet med? Legger ved et bilde av gulvet utenfor (slipt).

05/03/2025 07:49:41

Fargerådgiver svarer:

Hei :) Hva om du maler toalettgulvet i  LADY 11175 Adventure, denne er ton i ton med  LADY 12083 Devine samt at den trolig vil hente opp fargetonene på gulvet utenfor :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun

Kommentar

Hei! Jeg er veldig godt fornøyd med dine råd! Keg lot være å male karmene rundt dørene og trappa. Synes det ble en tøff kontrast. Litt usikker på trappa men tror den kan få være umalt!? Ellers fulgte jeg dine råd i det hele og store! Takk for gode råd!

23/05/2025 16:13:22

Kommentar

Og her er 2. etg

23/05/2025 16:14:50

Fargerådgiver svarer:

Hei. Takk for etterbilder, det varmer ett Lady- hjerte :) Det ble virkelig lekkert hos deg. 

I mine øyne kan du gjerne beholde karmene slik de er, de vil da også gi en rød tråd til trappen som skaper en varm kontrast og ett taktilt uttrykk :) 

Line
Hilsen Line, Fargerådgiver Jotun